Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia (od 1 lipca 1953 roku). Z tej okazji, 5 czerwca 2023 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta Jubileuszowa Gala ze specjalnym programem W pogoni za wiosną.

Wersja do druku

Udostępnij

Jubileuszowy program w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” to kompozycja najbardziej znanych i spektakularnych pieśni oraz tańców ludowych i narodowych, które przez 70 lat przynosiły sławę „Śląskowi” w Polsce i na świecie. Na program w dużej mierze składają się kompozycje założyciela Zespołu
– Stanisława Hadyny, a także Wojciecha Kilara, Czesława Płaczka i Ireneusza Łojewskiego oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki, Hanny Chojnackiej, Władysława Stefanika i innych twórców. To dzieła będące kwintesencją wędrówek po polskich wsiach, wsłuchiwania się w biały śpiew dziewcząt, spisywania rodzimych tekstów ludowych, a nade wszystko realizacją marzenia nadania pieśniom i tańcom ludowym wymiaru artystycznego i przeniesienia ich z wiejskich realiów na wielkie sceny.

Program W pogoni za wiosną charakteryzuje się żywiołowością, dynamiką bogactwa folkloru i wielkim rozmachem. Prezentowane utwory oraz mieniące się kolorami kostiumy, w których niewątpliwie odbija się cząstka historii „Śląska”, wyrażają najlepsze wartości Ziemi Śląskiej i innych regionów Polski. Rozpromieniony osobowością twórców i wykonawców program, w ponadczasowym i niepodrabialnym stylu, zabiera widzów w niezapomnianą podróż po kraju. Prezentując piękno polskiej kultury ludowej, krzewi historię zawartą w pieśniach i choreografiach tańców narodowych, budując ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Tytuł programu nawiązuje do powieści Stanisława Hadyny, w której patron i założyciel Zespołu „Śląsk” opisał genezę jego powstania i początki realizacji swojego marzenia.

Na dwuczęściowy koncert jubileuszowy składają się pieśni i tańce, które od lat zyskują nowych sympatyków na muzycznych scenach całego świata, jako polskie widowisko artystyczne oparte na tradycyjnej muzyce ludowej. W programie koncertu pojawią się największe przeboje Zespołu, pieśni chóralne m.in.: Karolinka, Starzyk, Szła dzieweczka, Ondraszek, Głęboka studzienka, Gdybym to ja miała, Hej, te nasze góry, Do Krakowa oraz tańce ludowo-narodowe m.in. Trojak, Taniec chustkowy, Harnaś i zbójnicy, polonez do muzyki Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz, Kujawiak – oberek, Suita tańców rzeszowskich czy Krakowiak. W koncercie będzie można usłyszeć specjalnie przygotowaną, wznowioną na tę okoliczność pieśń Helokanie – wielki przebój od którego zaczęła się cała historia Zespołu „Śląsk”.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wstęp płatny

Zadanie pn. Dofinansowanie działań i przedsięwzięć artystycznych związanych
z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mecenas Gali Jubileuszowej STRABAG

Więcej o wydarzeniu: link

***

Obchody jubileuszu

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Pełniąc zaszczytną rolę Ambasadora Polskiej Kultury, jest trwałym łącznikiem Polonii z macierzą. Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów. Promując polski folklor w trakcie obchodów Jubileuszu 70-lecia Zespół w sposób szczególny popularyzuje i upowszechnienia dzieła twórców Zespołu – Stanisława Hadyny oraz Elwiry Kamińskiej. Szeroką ofertę programową kieruje do wielopokoleniowej publiczności, włączając się również w ideę kultywowania historii Polski i Ziemi Śląskiej, walk niepodległościowych, kultury i tradycji regionu, umacniając więzi międzypokoleniowe i podkreślając znaczenie oraz rolę dziedzictwa narodowego w przestrzeni społecznej.

Uroczyste obchody jubileuszu Zespołu „Śląsk” rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku inauguracją 70. sezonu artystycznego i potrwają do końca 2023 roku. W ciągu jubileuszowego roku Zespół „Śląsk” zaplanował szereg koncertów oraz przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych na terenie całego kraju. Wiele z nich już się odbyło. Kulminacja obchodów przypada na najbliższe tygodnie, najważniejsze jubileuszowe gale odbędą się: 5 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz 7 czerwca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Na urodzinową imprezę – Wielki Piknik Artystyczny „Święto Śląska” – artyści zapraszają do swojej siedziby, zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, od 30 czerwca do 2 lipca.

W Koszęcinie zaplanowano także jubileuszowe imprezy plenerowe, w maju odbyły się już Dni Dostępności Zespołu „Śląsk” dedykowane osobom z niepełnosprawnościami i seniorom, 6 czerwca będzie realizowany Dzień Edukacji Regionalnej, a latem wspominany już Piknik Artystyczny Święto Śląska (30 czerwca – 2 lipca) – integrujący pokolenia miłośników Zespołu oraz Piknik Leśno-Łowiecki Cietrzewisko (sierpień 2023). Wydarzenia te są połączeniem występów artystycznych, zajęć edukacyjnych, rekreacyjnych, wystaw, pokazów i zwiedzania siedziby Zespołu. Ich nieodłącznym elementem jest koncert artystów „Śląska”.

W ramach jubileuszowych wydarzeń edukacyjnych, w 2023 roku odbędzie się także Regionalny Przegląd Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza Śląskie Śpiewanie wraz z koncertem finałowym (wrzesień 2023), który stanowić będzie prezentacje sceniczne śląskich tradycji muzycznych – pieśni, tańców i zabaw oraz wybranych utworów Stanisława Hadyny, wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z różnych środowisk twórczych.

Do końca roku jubileuszowe koncerty odbędą się jeszcze: 26 sierpnia w Teatrze Letnim w Szczecinie, 3 września w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach, 9 września w Operze Nova w Bydgoszczy i 14 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

70-letni bogaty dorobek artystyczny Zespołu „Śląsk”, opracowany głównie przez Stanisława Hadynę, stanowi obecnie cenne źródło inspiracji. Jest również fundamentem do kreowania prezentacji sceniczno-artystycznych w zakresie folkloru regionu i kultury polskiej. Jubileuszowe przedsięwzięcia realizowane w 2023 roku są szczególnym podsumowaniem istnienia Zespołu „Śląsk” w procesie popularyzacji polskich tradycji ludowych oraz wyróżnieniem roli założyciela i twórcy – Stanisława Hadyny.

***

Wielki piknik artystyczny Święto Śląska, 30 czerwca – 2 lipca 2023 roku

Przez trzy dni Zespół będzie świętował jubileusz 70-lecia. Na publiczność czeka zróżnicowany i wyjątkowy program artystyczny oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie muzycznych gości oraz koncertów jubilata – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wśród zaproszonych wykonawców na plenerowej scenie głównej pojawią się m.in.: Lemon, Marcin Wyrostek, Tulia, Zazule, zespół „Vołosi”, Kabaret Młodych Panów czy zespół „Turnioki”. Na jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – W pogoni za wiosną Zespół zaprasza w sobotę, 1 lipca. Niespodzianką dla urodzinowych gości będzie także możliwość zobaczenia na scenie głównej słynnego już projektu artystycznego MIUOSH x Zespół Śląsk Pieśni Współczesne, który doczekał się podwójnej platynowej płyty oraz dwóch nagród Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYKI. Występ zaplanowano na niedzielę, 2 lipca.

W ciągu trzech dni pikniku artystycznego nie zabraknie licznych atrakcji dodatkowych. Organizatorzy nie zapomną także o najmłodszych. Dla nich przygotowane będą m.in. pokazy oraz warsztaty rękodzielnicze. W parkowych alejach na uczestników czekać będą liczne stoiska z upominkami i plenerowa kuchnia.

Więcej informacji na temat Zespołu oraz koncertów, wydarzeń i imprez:

https://www.facebook.com/zespolslask
www.zespolslask.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close