Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższą sobotę, 15 czerwca, wszyscy, którzy o godz. 17.00 wybiorą się na Bulwary Wiślane, będą mogli zobaczyć plenerową kompozycję na ruch i architekturę zatytułowaną Obojętność. Wykona ją Global Water Dances – globalny chór tancerzy złożony z kilku tysięcy ludzi z całego świata, którzy tego samego dnia, w różnych miejscach, tańczą choreografię inspirowaną potrzebą dostępu do czystej wody pitnej – dla każdego i wszędzie. Choreografię dla warszawskich tancerzy przygotwała Iwona Wojnicka wraz z Arturem Grabarczykiem. Tytuł Obojętność, według wiersza Marty Kaweckiej, odnosi się do naszej obojętności na ten problem. 

 

O pokazie:

 

Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa.

172 miejsca na całym świecie – jedna idea, jeden cel. Wspólnota Global Water Dances mówi o niedostatku wody pitnej na Ziemi. 

Warszawa, Polska. Nasza Obojętność na pragnienie innych stała się tematem spektaklu plenerowego. Woda płynąca z kranu bezcelowym strumieniem nie skłania nas do myślenia o tym, że marnujemy cenne zasoby. Zasoby wody pitnej na naszej planecie są ograniczone i nie myślimy o tym, kupując nowe jeansy, do których produkcji użyto 38 litrów słodkiej wody. Nie myślimy o tym, że są ludzie, dla których 37 litrów wody oznacza być albo nie być. Nie myślimy o tym, że bez wody można przeżyć od 5 do 7 dni. Naukowcy twierdzą, że dostęp do czystej wody pitnej może być powodem wybuchu wojny światowej.

Obojętność to plenerowa kompozycja na ruch i architekturę Bulwarów Wiślanych na odcinku przy płycie Desantu Czerniakowskiego. Organiczność ruchu oraz celowość działań performerów naprzemiennie zlewać się będą w wielopoziomowe obrazy ukazujące ich relacje z wodą. Performans taneczny powstanie przy użyciu dosłownych, jak i abstrakcyjnych form wyrazu, a także przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje architektura przestrzeni.

 

Choreografia: Iwona Wojnicka i Artur Grabarczyk
Taniec: h.art company i Format Zero
Muzyka i wokal: India Czajkowska
Reżyseria dźwięku: Konrad Zientara

 

Projekt jest afiliowany przez Laban Institute of Movement Studies z Nowego Jorku i finansowany przez Eurolab, Berlin.

Patronat medialny nad Global Water Dances Poland objął kwartalnik TANIEC.

Organizator: Stowarzyszenie Format Zero
Współorganizatorzy: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie (CST) / Fundacja Artystyczna PERFORM / Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’
Projekt CST współfinansuje m.st. Warszawa
Partnerzy: Grab Art Foundation, h.art comapny, Mazowiecki Instytut Kultury

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close