Wersja do druku

Udostępnij

Przez 12 godzin scena Nowego Teatru będzie otwarta dla każdego. Artyści zatańczą razem z publicznością. Go! Go! Dance! to artystyczny projekt w ramach festiwalu tańca współczesnego Ciało/Umysł. W jego programie jest także 9 spektakli, w tym dwie premiery, oraz spotkania z twórcami.

 

Ten nietypowy maraton tańca odbędzie się w nocy z 8 na 9 października. Na 12 godzin scena Nowego Teatru będzie otwarta: spotkają się na niej artyści i widzowie. Zaproszeni choreografowie i nauczyciele tańca podzielą się z chętnymi swoimi umiejętnościami, praktyką i techniką. Wstęp 5 zł.

 

W nocy z piątku na sobotę będzie to najbardziej energetyczna scena w stolicy. W Go! Go! Dance! może wziąć udział każdy, przetestować techniki i poimprowizować. Całonocny taniec zakończymy wspólnym śniadaniem. To pomysł na spektakularne zakończenie festiwalu Ciało/Umysł – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

 

W ramach festiwalu od 5 do 8 października będzie działała także mediateka. Znajdzie się w niej ponad 250 książek, magazynów z dziedziny tańca i programów międzynarodowych festiwali, jak również ponad 500 płyt DVD oraz archiwalnych kaset VHS z wcześniejszych edycji festiwalu Ciało/Umysł i innych projektów fundacji.

 

Mediateka to nasz drugi nietypowy projekt i prawdziwa gratka dla miłośników tańca współczesnego. Rzadko zdarza się, żeby w jednym miejscu mieć dostęp do tak ogromnej i przekrojowej porcji wiedzy. Zachęcam do własnych poszukiwań – dodaje Edyta Kozak.  

Mediateka będzie działała w Nowym Teatrze przez cały czas festiwalu, codziennie od godz. 15.00 do godz. 22.00.

 

W ramach wydarzeń towarzyszących są również trzy przedstawienia: To jest Gala
i  Corporation, Incorporated (oba należą do Serii niskobudżetowej Martina Schicka), a także Ludzie idealni Martyny Miller. Wstęp na każdy z tych performansów jest wolny. Wszystkie odbędą się na scenie Nowego Teatru w Warszawie.

        

9 spektakli, w tym 2 premiery

 

Ciało/Umysł to jeden z najważniejszych festiwali tańca w Polsce. Tworzy scenę dla niezależnej i dynamicznie rozwijającej się na świecie sztuki tańca. Przyciąga najciekawszych artystów z Polski oraz twórców zagranicznych. W tym roku odbędzie się już jego 15. edycja. W programie znalazły się dwie ważne premiery.

 

Co roku prezentujemy różne formy tańca współczesnego i najnowsze trendy w choreografii. W tym roku motywem głównym jest szalony pęd nowoczesnego świata. Do tego tematu bezpośrednio nawiązuje „Sideways Rain”, polska premiera przedstawienia Guilherme Botelho, z udziałem tancerzy ze Szwajcarii i Polski [realizacja we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne 2016”]. Spektakl inauguruje festiwal. Na scenie przez godzinę jest 15 tancerzy w ciągłym ruchu. Dynamika surowej choreografii inspiruje do refleksji nad tempem nowoczesnego świata. Tancerze w pościgu mijają się, ale nigdy nie spotykają – mówi Edyta Kozak.  

 

Innym ważnym wydarzeniem będzie premiera Audycji V-2016 Kai Kołodziejczyk, spektaklu niezwykłego z kilku powodów. To realizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., dotąd nie wykonywanego, w realiach technologicznych XXI w.  Efektem jest widowisko z rozmachem opery, wykorzystujące elementy sztuk wizualnych, muzykę (gwizdki, okaryny czy syreny), a nawet interaktywne animacje reagujące na dźwięk i ruch.

 

Ten spektakl będzie wyjątkowym przeżyciem dla publiczności, ponieważ angażuje wszystkie zmysły widza. Premiera „Audycji V-2016” to magnes dla wszystkich zainteresowanych sztuką współczesną, nie tylko  dla miłośników i znawców tańca. Jest jednym z przykładów na to, jak płynnie przenikają się dziś różne rodzaje sztuki, co również pokazujemy w ramach naszego festiwalu – podkreśla Edyta Kozak.   

 

Bilety na trzy sceny

W programie XV edycji festiwalu Ciało/Umysł znalazło się łącznie 9 spektakli, a także spotkania z twórcami. Festiwalrusza 30 września w Warszawie. Przedstawienia odbędą się w Teatrze Studio, Centrum Sztuki Współczesnej i w Nowym Teatrze.

 

Bilety są już w sprzedaży. Można je kupić poprzez stronę internetową festiwalu oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Bilety dostępne są również w Teatrze Studio oraz Nowym Teatrze, a na godzinę  przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.

 

Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł.
W ramach dotychczasowych 14 edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń, w których uczestniczyło łącznie ponad 20 tys. widzów.

 

Współorganizatorem XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł jest Nowy Teatr w Warszawie.

 

Patroni medialni: Aktivist, Culture.pl, Didaskalia, E-teatr.pl, LAVIE,  Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl,  TVP Kultura.

 

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 roku  w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce. 

 

www.2016.cialoumysl.pl

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close