Wersja do druku

Udostępnij

X edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania podzielono na dwie części: letnią i jesienną. Odsłona letnia rozpoczyna się we wtorek 24 czerwca i potrwa do niedzieli 29 czerwca 2014 roku. W ramach pierwszej odsłony pokazane zostaną festiwalowe spektakle taneczne, natomiast w listopadzie odbędzie się Konkurs Choreograficzny, opierający się na współpracy Zawirowań z Warszawską Platformą Tańca. Podczas czerwcowej edycji festiwalu wystąpią: Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael), Daniel Abreu (Hiszpania), LeeSaar (USA), Al.lter S.essio (Francja), Aura Dance Theatre (Litwa), Norrdans (Szwecja), Nadar Rosano (Izrael), Zagreb Dance Company (Chorwacja), Quinzena de Dança de Almada (Portugalia) oraz Teatr Tańca Zawirowania.

 

 

Na początek przedstawienie Otros Rastros znanego już polskiej publiczności z poprzednich edycji festiwalu i współpracy z Teatrem Zawirowania znakomitego hiszpańskiego choreografa, Daniela Abreu (godz. 19.00, Mała Scena Teatru Studio). W spektaklu ciała tancerzy poruszają się w zdeformowanej przestrzeni, używając mięśni napiętych do granic możliwości i rezygnując tym samym z gestów i tańca. Ciągłość ruchu zanika, ustępując miejsca fotograficznej scenerii, która mogłaby bezpretensjonalnie przywoływać przeciwieństwa życia i śmierci. Makijaż, gesty, mimika twarzy i ciała to sposoby, jakimi można zapewnić sobie komfort. Same w sobie reprezentują myśli lub pomysły na to, czym jest świat lub czym być powinien.

 

Człowiek jest zaangażowany w tworzenie świata. Lata mijają, a on wypełnia przestrzeń obrazami królestw i prowincji, gór i rzek, zatok i łodzi, zwierząt i ludzi, pomieszczeń, instrumentów, gwiazd… Tuż przed śmiercią odkrywa, że cierpliwie przez niego rysowany labirynt linii jest niczym innym, jak odbiciem jego własnej twarzy.

Jorge Luis Borges, 1960

 

***

 

Natomiast o godz. 20.30 Princess Crocodile zespołu LeeSaar. Dwoje izraelskich choreografów z Nowego Jorku, Lee Sher i Saar Harari, opierając się na języku GAGA, stworzyło we współpracy z międzynarodowymi tancerzami dzieło oparte przede wszystkim na fizyczności. Princess Crocodile powstał podczas rezydencji w BAC – Baryschnikov Arts Center. Opowiada o dojrzewaniu i kobiecości oraz odkrywaniu kruchej ścieżki do poznania siebie.

 

Choreografia: Lee Sher& Saar Harari

Wykonanie: Jye-Hwei Lin, Hsin-Yi Hsiang, Candice Schnurr, Hyerin Lee, Isabel Umali, Motrya Kozbur, Delphina Parenti.

Muzyka: Soundtrack design by Saar Harari

Światła i scenografia: Avi Yona Bueno (Bambi)

Kostiumy: Naomi Luppescu

Koordynacja techniczna: Dan Stearns

Czas: 55min.

 

 

 

O artystach:

LEESAAR THE COMPANY (Stany Zjednoczone)

LeeSaar powstał w Izraelu w 2000 roku, założony przez Lee Sher i Saara Harari. W swojej twórczości wykorzystuje różne dyscypliny i metody ćwiczeń z zakresu zarówno klasycznego teatru, jak i teatru tańca, tworząc tym samym oryginalne i niepowtarzalne spektakle. Prócz dwojga założycieli, w zespole tańczy siedem dziewcząt z różnych stron świata – Tajwanu, Korei, Stanów Zjednoczonych, Malezji, Kanady i Izraela. W 2004 roku, po rezydencjach w Sidney oraz dwóch sezonach w Tel Awiwie, LeeSaar The Company na stałe przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rok później Lee i Saar otrzymali zielone karty przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki scenicznej.

www.leesaar.com

 

DANIEL ABREU DANCE COMPANY (Hiszpania)

Daniel Abreu urodził się na Teneryfie, gdzie po raz pierwszy zainteresował się ruchem fizycznym i sceniczną ekspresją. Uzyskał dyplom z psychologii na Universidad de Educación Distancia. Współpracował z licznymi Teatrami Tańca i grupami tanecznymi w Hiszpanii, a także asystował przy wielu produkcjach międzynarodowych. Jego teatr zrealizował ponad trzydzieści spektakli i regularnie zapraszany jest do różnych krajów Europy, Ameryki i Azji. Ich spektakle prezentowane były na Circuito de Red de Teatros Alternativas cztery lata z rzędu, dwa razy na Aerowaves (2009 i 2011), a także w ponad 17 krajach, takich jak Dania, Brazylia, Niemcy, Korea, Portugalia, Polska, Słowenia i Szwajcaria.

www.danielabreu.com

 ***

 

W tym roku spektakle festiwalowe prezentowane będą w 4 miejscach: Teatrze Studio, Starej Prochowni, Teatrze Wielkim i Centrum Sztuki Współczesnej. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, każdy zespół pokazujący spektakl podczas festiwalu zaprezentuje się również warsztatowo. Najciekawszym doświadczeniem, również dla nie-tancerzy, mogą być warsztaty techniki GAGA, która poprowadzi certyfikowana instruktorka GAGI Natalia Iwaniec.

 

Warto zwrócić uwagę na premierę Teatru Tańca Zawirowania Out in the Line up przygotowywaną z zespołem przez izraelskiego artystę Nadara Rosano, który zostanie pokazany razem z przedstawieniem Rosano Asphalt. (25 czerwca o godz. 18.00).

 

Organizatorzy: „Dziesięciolecie festiwalu utwierdza nas w przekonaniu, że nic bardziej nie oddaje różnic w podejściu do własnego ciała, do świadomości, do różnic kulturowych czy relacji międzyludzkich niż taniec. Tutaj nie trzeba uczyć się języka. Język ciała jest językiem na tyle wymownym, że rozumiany jest pod każdą szerokością geograficzną. Podkreśla podobieństwa, ale zaznacza też różnice w podejściu do tradycji i nowatorstwa. W tańcu nie liczy się polityka, ekonomia czy rozwój cywilizacji. Człowiek staje sam na sam z własnymi ograniczeniami, nie tylko fizycznymi, ale również psychicznymi. Uczy się wyrażać swoje emocje ruchem, szuka kontaktu z partnerem na scenie, ale przede wszystkim z odbiorcą, który także może stać się aktywnym uczestnikiem spektaklu.”

 

***

 

 

 TRAILER

 

 Harmonogram festiwalu

 

Ceny biletów i karnetów:

– pojedynczy bilet na dowolny spektakl (poza If At All Kibbutz Contemporary Dance Company)  – 20 zł

– karnet na spektakle (nie uwzględnia biletu na If At All Kibbutz Contemporary Dance Company)  – 150 zł

–  KCDC If At All – bez zmian

 

Bilety można kupić:

1.W sklepie internetowym: http://www.sklep.zawirowania.pl/
2. W biurze festiwalowym: ul. Wspólna 61 lok. 101
3. Telefonicznie lub mailowo (warunkiem będzie opłacenie rezerwacji w ciągu 48 godzin) – tel. 780 555 280, ttzawirowania@gmail.com
4. W kasie Teatru Studio: http://teatrstudio.pl/

 

Karnety do nabycia wyłącznie u organizatora.

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close