Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji 72. rocznicy Powstania Warszawskiego w dniach 1 sierpnia (00.00, 00.45, 01.15) oraz 2-5 sierpnia 2016 (wtorek-piątek, godz. 20.00, 20.45, 21.30) Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na instalację teatralną gdzie ty idziesz dziewczynko w reżyserii Agnieszki Glińskiej i choreografii Weroniki Pelczyńskiej, z udziałem aktorek/aktorów i tancerek/tancerzy.Według historyków liczba kobiet biorących czynny udział w Powstaniu Warszawskim stanowiła około 1/5 wszystkich jego uczestników. W większości były to młode dziewczyny, często nastolatki. Ich doświadczenia wciąż pozostają w cieniu naszych rozważań i dyskusji, na marginesie oficjalnie opowiadanych historii.

 

W gdzie ty idziesz dziewczynko twórcy koncentrują się na osobistych przeżyciach kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek, pragną wydobyć je z niepamięci, przyjrzeć się Powstaniu z ich perspektywy. Sięgając po poezję, muzykę, taniec współczesny i fragmenty wspomnień, chcą sprawdzić, jak ta perspektywa wpłynie na nasze dotychczasowe wyobrażenia o Powstaniu.

W trakcie przygotowań do tego projektu artyści doszli do wniosku, że zamknięta forma spektaklu nie przystaje do opowieści daleko przekraczających nasze doświadczenia. Dlatego też całość przyjęła charakter otwartej instalacji teatralnej wpisanej w przestrzeń Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Jak mówi reżyserka, „praca nas wszystkich polegała na tym, żeby tymi różnymi językami: tekstem, poezją, muzyką, obrazem, ruchem, dotknąć naszej emocji na temat tego wydarzenia dzisiaj”,  więcej na łamach dodatku do „Gazety Wyborczej” – „co jest grane” w wywiadzie Izabeli Szymańskiej:

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,20466181,0,Spektakl-o-bohaterkach-powstania-warszawskiego–Ag.html

 

Więcej o spektaklu i galeria zdjęć także na www.culture.pl:

http://culture.pl/pl/dzielo/gdzie-ty-idziesz-dziewczynko-w-rez-agnieszki-glinskiej

 

 

obsada: Małgorzata Biela, Mateusz Bieryt, Karolina Burek, Izabela Chlewińska, Zuzanna Czerniejewska, Magdalena Fejdasz, Łukasz Lewandowski, Irena Melcer, Weronika Nockowska, Weronika Pelczyńska, Łukasz Przytarski, Paulina Puślednik, Patryk Szwichtenberg, Marcin Wojciechowski

scenografia/kostiumy: Agnieszka Zawadowska
choreografia: Weronika Pelczyńska
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
drugi scenograf: Monika Nyckowska
opracowanie muzyczne: Mateusz Bieryt
asystent reżysera: Hubert Sulima
realizacja światła: Dariusz Adamski
realizacja dźwięku: Bartosz Braun
kierownik produkcji: Marta Kuźmiak
produkcja: Agnieszka Szulejewska, Magdalena Brzeska, Jacek Chałupka, Piotr Markowski
inspicjentka: Agnieszka Wąsikowska

Miejsce: Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

Bilety w cenie 14 zł do nabycia w kasie Muzeum i on-line: bilety.1944.pl

 

REGULAMIN INSTALACJI TEATRALNEJ „GDZIE TY IDZIESZ DZIEWCZYNKO” >

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close