Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 25 października-8 listopada 2016 Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na XXIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. ROZDROŻE 2016. Spektakle artystów z Holandii i z Polski.

 

Podczas festiwalu prezentowane będą spektakle z pogranicza  tańca współczesnego i teatru  oraz spektakl łączący animację teatralną i filmową. Zaproszone przedstawienia  stworzyli  artyści działający w Holandii i w Polsce. Prezentowane spektakle wyróżniają się  oryginalną formą i siłą ekspresji, osiąganą dzięki intensywnej interakcji między  tańcem i muzyką oraz animacją  i ścieżką dźwiękową.  

 

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi ceniony w Europie Teatr Hotel Modern z Rotterdamu. Zespół pokaże poruszające, wielokrotnie nagradzane przedstawienie De grote Oorlog (Wielka wojna) z 2001 roku. Obserwujący ten spektakl  animacji  przedmiotów,  stają się jednocześnie widzami tworzonego na żywo filmu – „reportażu” z okopów pierwszej wojny światowej. Dzięki przywołaniu autentycznych listów żołnierzy oraz dzięki obrazom z okopów filmowanym za pomocą mini kamer, groza i absurd wojny zostają sprowadzone do ludzkiego, jednostkowego wymiaru.   

 

 Hotel Modern  został założony w 1997 roku i jest kierowany  przez  artystę wizualnego Hermana Helle oraz aktorki: Pauline Kalker i Arlene Hoornweg. Obok nich współautorem prezentowanego spektaklu jest Arthur Sauer, kompozytor tworzonej na żywo ścieżki dźwiękowej.  Grupa działa na pograniczu teatru i sztuk wizualnych. W nowatorski sposób łączy animację teatralną i filmową, kreując  nową formę: tworzony na żywo film animowany. Przestrzeń spektakli zespołu stanowi plan filmowy ze studiem dźwiękowym i  miniaturowym modelem fragmentu rzeczywistego terenu. Animowane przedmioty są filmowane za pomocą mini-kamer, z których obraz jest transmitowany na duży ekran. Twórcy z Rotterdamu perfekcyjnie łączą materiały dokumentalne z fikcją, umiejętnie balansując między realnością i iluzją. Hotel Modern występował w  teatrach i na festiwalach w Europie, Ameryce i Azji (m.in. w Paryżu, Rzymie, Wenecji i Singapurze).   Spektakl De grote Oorlog (Wielka wojna) będzie dwukrotnie prezentowany wCentrum Sztuki WspółczesnejZamek Ujazdowski.

 

Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi również zespół tańca współczesnego Club Guy & Roni z Groningen, kierowany przez choreografów Guy Weizmana i Roni Haver. Ten ceniony  zespół  zyskał uznanie widzów wielu europejskich teatrów i festiwali, m.in w Paryżu, Berlinie, Rzymie, Madrycie, Marsylii, Barcelonie  i na prestiżowym  Jacob’s Pillow Festival w Stanach Zjednoczonych.

Happiness (Szczęście)to najnowszy, tegoroczny spektakl międzynarodowej grupy tańca współczesnego Club Guy & Roni i zespołu perkusyjnego Slagwerk Den Haag. Z charakterystyczną dla nich dynamiką i przymrużeniem oka  artyści opowiadają o poszukiwaniu szczęścia przez dalekich od ideału antybohaterów. Czy trzeba być szczęściarzem, by doświadczyć prawdziwego szczęścia ? – pytają autorzy spektaklu. Przedstawienie, inspirowane filmem Happiness amerykańskiego reżysera Todda Solondza, to „wybuchowa mieszanka” absurdalnej, słodko-gorzkiej komedii z ekspresyjnym tańcem do granej na żywo, porywającej muzyki. Twórcami spektaklu są działający w Holandii cenieni izraelscy choreografowie Guy Weizman i Roni Haver oraz kompozytorzy Frank Wienk (Binkbeats, Slagwerk Den Haag) i Niels Broos (Kyteman Orchestra).

 

 W międzynarodowym składzie działającej od 2002 roku  grupy Club Guy & Roni występuje Polak, Igor Podsiadły, laureat nagrody Swana dla najlepszego tancerza tańca współczesnego w Holandii w 2014 roku za rolę w spektaklu Naked Lunch. Prestiżowa nagroda Swana została także przyznana grupie Club Guy & Roni za Midnight Rising w kategorii: najlepszyspektakl tańca współczesnego w Holandii  w 2013 roku. Spektakl Happiness zostanie pokazany w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.

Zespół  Slagwerk Den Haag działa od 1977 roku. Od lat  uznawany jest za jedną z czołowych grup perkusyjnych na świecie. Obecnie tworzy go już trzecia generacja muzyków. Grupa jest ceniona za instrumentalne innowacje i stale powiększany własny repertuar. Od dawna współpracuje z grupą Club Guy & Roni. Zespół występował w większości krajów Europy oraz m.in w Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

 

 Teatr Dada von Bzdülöw  to jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów niezależnych. Skupia tancerzy i aktorów działających na pograniczu teatru, tańca współczesnego i sztuki art performance. Działa w Gdańsku  od 1993 roku. Jego założycielami są tancerze i choreografowie: Leszek Bzdyl  i Katarzyna Chmielewska. W setną rocznicę początków ruchu dadaistycznego, prowadzona przez Leszka Bzdyla grupa pokaże w CSW Zamek Ujazdowski groteskowe przedstawienie Intro do muzyki postpunkowego zespołu Nagrobki (Macieja Salamona i Adama Witkowskiego). Spektakl z 2015 roku,w reżyseriizałożycieli grupy, wyśmiewa  polskie stereotypy, mity i fobie. „Plątanina biało-czerwonych symboli, ostrych dźwięków wuwuzeli, ładunków wybuchowych, kur zielononóżek i demonicznych muzułmanek  nakazuje nam odnaleźć zagubiony w teraźniejszej rzeczywistości dystans.”(Anna Jazgarska, portal teatralny.pl)

 

Teatr Dada von Bzdülöw stworzył ponad  40 spektakli wyróżniających się precyzją ruchu i walorami wizualnymi. Przedstawienia zespołu były prezentowane w 20 krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej. Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Chinach oraz we Francji i we Włoszech.  Grupa współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Nowym  w Łodzi i z Klubem Żak w Gdańsku,  a w ostatnich latach z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.  Przedstawienie Factor T stworzone w koprodukcji z Dance Advance w Filadelfii i Art Stations Foundation zostało uznane przez krytyków tańca za najlepszy polski spektakl 2008 roku.  PrzedstawieniaTeatru Dada vonBzdülöw  były prezentowane na Polskiej Platformie Tańca w 2010, 2012 i 2014  roku.

 

Kuratorem programu festiwalu jest Janusz Marek.

 

PROGRAM

 

25 października godz.18.00, CSW Zamek Ujazdowski   

Prelekcja  Pauline Kalker   o twórczości Teatru  Hotel Modern

 

26 października godz. 19.00  oraz 27 października o godz. 18.00, CSW Zamek Ujazdowski    

Spektakl  De grote Oorlog (Wielka wojna) Teatru  Hotel Modern z Rotterdamu  i spotkanie artystów z widzam

 

2 listopada  godz.18.00, CSW  Zamek Ujazdowski    

Prelekcja Guy’a Weizmana lub  Roni Haver o twórczości grupy   tańca współczesnego Club Guy & Roni

 

3 listopada  godz.19.00,  Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Spektakl  Happiness (Szczęście)  grupy Club Guy & Roni z Groningen i zespołu perkusyjnego Slagwerk Den Haag                   oraz  spotkanie artystów z widzami

 

8 listopada godz.18.00, CSW  Zamek Ujazdowski   

Spektakl   Intro  Teatru Dada von Bzdűlöw z Gdańska  i spotkanie artystów z widzami (możliwy drugi pokaz ww. spektaklu o godz. 20.30)

           

 

***

 

Informacje o festiwalu będą dostępne na: www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu oraz  pod  tel. 22  628 12 71-3 w. 135.

Informacje  o spektaklu Happiness  będą dostępne także na: www.nowyteatr.org oraz pod tel. 22 3793333

 

Sprzedaż biletów na spektakle Teatru Hotel Modern i Teatru Dada von Bzdülöw będzieprowadzona  w CSW Zamek Ujazdowski(ul. Jazdów 2)   

Sprzedaż biletów na spektakl grup: Club Guy & Roni i  Slagwerk Den Haag będzieprowadzona  w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr (ul. Madalińskiego 10/16).

 

Festiwal ROZDROŻE 2016 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ambasady Królestwa Niderlandów. Partnerem pokazu spektaklu Happiness jest Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr. Partner festiwalu: Qchnia Artystyczna.

 

MKiDN dofinansowanie (oryginał)Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

 

LOGO CSW (miniaturka)  Logo Nowy Teatr (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close