Wersja do druku

Udostępnij

 X Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania został podzielony na dwie odsłony. W letniej postawiono głównie na spektakle zagraniczne, jesienna zaś należy przede wszystkim do polskich prezentacji, choć i zagranicznych gości nie zabraknie.

Festiwal zostanie otwarty przez będącego jego znakiem rozpoznawczym fascynującego choreografa Daniela Abreu, którego zespół z Hiszpanii pokaże przedstawienie Tierra. Drugi kraj, często bywający w Warszawie dzięki Zawirowaniom, to Izrael – po raz pierwszy w Polsce zostaną zaprezentowane dwie prace w wykonaniu duetu Ido Tadmora i Elwiry Piorun: Rust i Engagé, w choreografii Tadmora oraz Brytyjki Rachel Erdos, a inne oblicze Izraela ukaże Anat Grigorio w mrocznym spektaklu Mr. Nice Guy. Sekcję zagraniczną dopełniają Budapest Dance Theatre z My Daughter, Anna Frank – próbą zmierzenia się sztuki tańca z poruszającym i przerażającym dokumentem autorstwa Frank, ofiary Holocaustu – i Novatanz, niemiecki kolektyw, badający organiczne i kulturowe implikacje bicia serca, Heart Beat.

 

Polska scena zaprezentuje się w sposób nader zróżnicowany. Pojawi się zdecydowanie za rzadko bywający w stolicy Spocki Teatr Tańca z Pustym ciałem. Okazją do malutkiej rozpaczy w choreografii duetu Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka, spektaklem oscylującym wokół twórczości Kafki i Toulouse-Loutreca oraz znanego z wcześniejszych spektakli Sopockiego tematu relacji między osobowościami artystycznymi a otaczającym światem. Zaprezentuje się również Krakowski Teatr Tańca ze spektaklem Poliamoria”, w którym Eryk Makohon wraz z zespołem przygląda się XXI-wiecznej ewolucji idei związku miłosno-erotycznego i podejmuje próbę krytycznego spojrzenia na wypracowane wzorce kulturowe – na ile wynikają one z realnych uwarunkowań człowieka, a na ile są elementem negocjacji społecznych? Grono gości spoza Warszawy domyka Polski Teatr Tańca z Hello, Stranger! Pawła Malickiego i Need me Andrzeja Adamczaka, gdzie pierwszy spektakl w brutalny sposób dekonstruuje fasadowość relacji między ludzkimi indywidualnościami, a drugi w intymnym duecie eksploruje wielość fasad obecnych w jednej osobowości.

 

Na tym oczywiście nie koniec polskich prezentacji – obchodzący jubileusz gospodarze również zaprezentują się godnie. Zostanie przedstawiona próbka work in progress najnowszego spektaklu Karoliny Kroczak Wybieg, której to próbki szczyptę udostępniono podczas konferencji prasowej. Powróci też dawno nie widziane przedstawienie Zbliżenia powstałe we współpracy ze Słowakiem Tomášem Nepšinským; będzie to jednak wersja odbiegająca od tych, które dotąd prezentowano w Warszawie, gdzie rolę męską tańczyli w wymiennej obsadzie Szymon Osiński oraz autor choreografii, a obsada żeńska pozostawała bez zmian. Tym razem w roli kreowanej dotąd przez Karolinę Kroczak zatańczy Maga Radłowska, Kroczak zaś wykona partię Elwiry Piorun. O spektaklu Zawirowań zamykającym Festiwal trudno cokolwiek napisać, gdyż organizatorzy zapowiedzieli, że będzie to urodzinowa niespodzianka i pod tą enigmatyczną osłoną funkcjonuje on w programie.

 

Niemniej istotną częścią jesiennej odsłony jubileuszu Zawirowań jest konkurs choreograficzny WarsawZAWIROWANIAdance. Spośród zgłoszonych osiemdziesięciu prac (w tym niespełna dziesięciu polskich) jury wybrało czternaście pozycji, które będzie można obejrzeć 17 i 18 listopada, a 19 listopada odbędzie się gala finałowa. Oprócz nagród jury zostanie przyznana nagroda publiczności, a także dodatkowe dwa wyróżnienia, które dobrze spożytkowane mogą wiele przynieść zwycięzcy lub zwyciężczyni – dwie etiudy zostaną wybrane do prezentacji w ramach zagranicznych konkursów choreograficznych współpracujących z Zawirowaniami. Trzeba przyznać, że to ładny sposób obchodzenia urodzin: nie tylko upiec elegancki torcik i zjeść go z gośćmi wśród rozbłysków fajerwerków, ale też: korzystając z wypracowanych przez dekadę możliwości, stworzyć przestrzeń, w której można wspólnie wypiekać blachy ciast przeznaczone dla wszystkich. Wspólnota wirowania już wkrótce w Warszawie.

 

Dla taniecPOLSKA.pl – Hanna Raszewska

 

WarsawZAWIROWANIAdance

17-19 listopada 2014

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr WARSawy

 

X Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania – odsłona jesienna

18-23 listopada 2014

Teatr Collegium Nobilium, Teatr WARSawy, Teatr Wielki – Opera Narodowa

 

Więcej informacji: www.zawirowania.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close