Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 15 listopada o godz. 19.00 Teatr Powszechny w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20) zaprasza na pokaz spektaklu Jewrope – koprodukcji Polskiego Teatru Tańca i kolektywu BODYTALK.

 

Tancerze i dyrektor bodytalk, japońska artystka, Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego teatru choreograficznego Johanna Kresnika. W Jewrope odnaleźć można ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która została uznana kiedyś, obok teatru Piny Bausch, za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca. Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje kiedy taniec zderza się z rzeczywistością? Tropy narracyjne wskazane przez autorów, dotyczą Holokaustu i pokazują, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia, aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości. Jewrope to spektakl, który może budzić skrajne emocje, prowowkować do dyskusji, pokazywać teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.

 

Prapremiera spektaklu Jewrope odbyła się w 18 października w Kolonii i była szeroko komentowana:

 

Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda?, pytają aktorzy wybranych widzów. Pytani szybko udzielają pozytywnej odpowiedzi… Zespół artystyczny bodytalk nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic a może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja Jewrope, która powstała we współpracy z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, nie stanowi wyjątku, pokazuje taniec na granicy bólu”,  pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej scenie teatralnej.

 

Teaser

SPOT

 

Bilety w cenie 30/50 zł dostępne na stronie: www.powszechny.com

 

choreografia: Yoshiko Waki
dramaturgia i produkcja: Rolf Baumgart
muzyka: Damian Pielka
scenografia i kostiumy: Petra Korink
światła: Thomas Achtner
występują: Urszula Bernat-Jałocha, Charlie Fouchier, Mack Kubicki, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz, Paulina Wycichowska, Krzysztof Raczkowski, Sylvana Seddig.

Prapremiera niemiecka: 18 i 19 października 2014, TanzFaktur Köln, Kolonia.
Premiera polska: 18 i 19 grudnia 2014, Centrum Kultury ZAMEK, Poznań.

 

Yoshiko Waki (*1965, Fukuoka/Japonia) ukończyła studia w 1986 w Niemczech z podwójnym dyplomem, na kierunkach taniec i edukacja taneczna. Od tego czasu tańczyła jako solistka w niemieckich teatrach narodowych i miejskich, z niemal wszystkimi najważniejszymi choreografami teatru tańca.

Pracowała także na scenach alternatywnych, uczyła w akademiach tańca w Dreźnie i Frankfurcie oraz tworzyła choreografie na Letni Festiwal Prezydenta Federalnej Republiki Niemiec. Od 1995 roku tworzy swoje własne spektakle, najpierw w Berlinie, gdzie była członkinią Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz – Hans Kresnik Choreographic Theatre, a następnie w Północnej Nadrenii Westfalii, gdy przeniosła się do Opery w Bonn. Tam w 2008 roku założyła teatr tańca bodytalk. Jest żoną Rolfa Baumgarta (współautora jej prac).

 

bodytalk z siedzibą w Kolonii, tworzy teatr tańca silnie zakorzeniony w społeczności, w której powstaje. Prasa okrzyknęła go mianem „radykalnie lokalnego”. Ich praca zdobyła międzynarodowe uznanie, wg słów jednego z krytyków: „Rzadko widzi się tak inteligentną hałaśliwość i brak pokory w tańcu niezależnym… stojącym w opozycji do kultowej sceny berlińskiej, która występuje na scenie jak dorosły, bodytalk prezentuje szczerą, lecz mądrą bezpośredniość. Dyrektorzy artystyczni państwowych i miejskich teatrów, miejcie się na baczności.”

Tancerka i choreograf Yoshiko Waki wraz z byłymi członkami Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika (Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin, Opera Bonn) założyli bodytalk sześć lat temu. Od 2012 bodytalk otrzymuje od landu Północna Nadrenia Westfalia grant wspierający taniec „Spitzenförderung Tanz”. Ich prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą Movement-Art za najlepszą niezależną produkcję roku oraz nagrodą dla Autorów i Producentów w Bremie.

 

Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

 

Prezentacja spektaklu Jewrope jest realizowana w ramach projektu Teatr tańca w podróży. Interdyscyplinarne działania artystyczne na rzecz rozwoju i popularyzacji sztuki tańca w Polsce.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close