Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia działalności. To okazja do wielu refleksji, dokonania podsumowań i prezentacji dorobku artystycznego. Zaplanowano wiele wydarzeń jubileuszowych.

Wersja do druku

Udostępnij

Oto kilka wiodących wydarzeń:

  1. 13 czerwca 2022 roku 18.00, Teatr Polski w Warszawie, Koncert Urodzinowy EMPIRIA’50

Uniwersytet to tradycja, nauka, kultura i nowoczesne technologie. Na tych samych elementach oparty będzie cały program Koncertu. Działalność naukowa to proces projektowania, tworzenia, umiejętności rozwiązywania problemów. Mimo że dotyczy nauk ścisłych, można powiedzieć, że jest rzemiosłem, a nawet sztuką. Łączy w sobie wiedzę tradycyjną z nowoczesną technologią. Jest uniwersalnym środkiem do komunikacji w świecie.

Komunikacja, młodość i przyszłość to fundamenty dla rozwoju społeczeństw, to klucz do wzajemnego poznania, tolerancji, akceptacji. Ruch i taniec pośród form komunikacji są tak samo uniwersalnym językiem świata jak wynalazki i prace naukowe.

Zespół hołduje sentencji Jana Pawła II: „Budować przyszłość można, jedynie opierając się na korzeniach własnej kultury (…)”. Cały program artystyczny oparty będzie na przenikaniu tradycji ze współczesnością. Znajdą się w nim zarówno taneczne i muzyczne tradycje XIX wieczne, jak i nowe trendy kształtujące się w początkach XXI wieku. Jednym z najpiękniejszych elementów naszej kultury jest polski folklor – kolorowe stroje, niesamowity wdzięk i uroda młodych warszawskich tańczących dzieci i studentów oraz piękno polskiej muzyki i tańców.

Podczas koncertu Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” zaprezentuje pełną gamę działalności i możliwości. Na program składać się będą zarówno stare, jak i nowe kompozycje taneczne realizowane w różnych technikach tanecznych. Na scenie wystąpi ok. 200 osób. Koncert ma być wielkim wydarzeniem artystycznym, więc tancerzom do tańca akompaniować będzie specjalnie na tę okazję zaangażowana mała  orkiestra symfoniczna. Specyficzny styl muzyki Zespołu charakteryzuje się różnorodnością brzmień, co przekłada się na jej ilustracyjność, zaś bogate instrumentarium orkiestry symfonicznej w pełni pozwoli na właściwą prezentację jego dokonań muzycznych. Nutą przewodnią Urodzinowej Gali Koncertowej będą różnego rodzaju dedykacje taneczne i muzyczne.

Uwaga! To wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie: link.

2. 14 czerwca godz. 19.00, Villa Foksal, Spotkanie Pokoleń

W spotkaniu tym wezmą udział obecni i byli członkowie Zespołu, zaproszone delegacje zespołów folklorystycznych z całej Polski, podczas którego żegnani będą odchodzący w tym roku tancerze, odznaczani najbardziej aktywni i wyróżniający się w pracy członkowie Zespołu oraz prezentowane będą archiwalne filmy z koncertów i zespołowego życia. W spotkaniu będzie uczestniczyło ok. 200 osób.

3. Wydanie płyty CD Miłość to ja…

Jednym z istotnych elementów, które mają wpływ na efekt sceniczny Zespołu, jest muzyka i – choć połączenie jej ze znakomitymi układami choreograficznymi jest dopełnieniem wyrazu artystycznego twórców kompozycji – może jednak istnieć jako samodzielne wydawnictwo, jako znakomita wizytówka reklamowa Uniwersytetu Warszawskiego, jak i każdej instytucji włączającej się w jej dwupłytowy album (jeden krążek to ścieżka dźwiękowa ze spektaklu teatralnego Miłość to ja…, a drugi to wszystkie w nim wykorzystane piosenki) poświęcony jest życiu i twórczości Hanki Ordonówny.

4. Wydanie urodzinowego wydawnictwa Wiankapress kolorowego magazynu ukazującego wieloaspektowość 50-letniego życia Zespołu

***

O Zespole:

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” to ponad 250 tańczących i śpiewających studentów niemalże wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego oraz innych warszawskich uczelni wyższych, szkół ponadpodstawowych i szkół podstawowych. Wspaniałej kadrze, pracującej z Zespołem, udało się stworzyć niepowtarzalny klimat zarówno artystyczny, jak i dydaktyczny. Zespół – jako wielokrotny laureat przeglądów i konkursów zarówno krajowych, jak i zagranicznych – stał się w opinii wielu znawców i tej dziedziny sztuki wzorcowym polskim zespołem prezentującym folklor w opracowaniu artystycznym. Wyróżnia się spośród innych tego typu zespołów niebanalnymi i pięknymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz bardzo oryginalnymi i atrakcyjnymi rozwiązaniami choreograficznymi. Niezwykła kultura osobista oraz subtelność tancerzy widoczna jest zarówno na scenie, jak i poza nią.

Zajęcia są prowadzone nowoczesnymi metodami pracy z dziećmi i młodzieżą w oparciu o najnowsze osiągnięcia pedagogiczne i zagraniczne. Ich podstawowym celem jest uaktywnienie wszystkich uczestników zajęć, zamiana ich postawy z odtwórczej na twórczą.

Hołdując podstawowej maksymie „Edukacja przez folklor”, Zespół jest jednym z najbardziej aktywnych członków Stowarzyszenia – Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF®).

W uznaniu zasług dla polskiej kultury ludowej w 2002 roku Zespół został uhonorowany Nagrodą Oskara Kolberga.

Reprezentował Polskę na wielu prestiżowych imprezach światowych. Uczestniczył w ceremonii podpisania umów partnerskich pomiędzy Warszawą a Hagą w Holandii; Warszawą a Hamamatsu w Japonii, gdzie obok Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Teatru Tańca z Poznania brał udział w Festiwalu Chopinowskim. Był również członkiem artystycznej delegacji podczas Dni Kultury Polskiej w Taipei na Tajwanie. Uczestniczył, jako jedyny reprezentant Polski, na Światowych Targach Kultury Kjongyu World Culture EXPO’98 oraz dwukrotnie prezentował polską kulturę podczas EXPO w Niemczech i Japonii.

Doskonali tancerze, dobrzy studenci i uczniowie, ponad siedemdziesięciu – w ostatnich latach – wyedukowanych i wykwalifikowanych instruktorów tańca, wspaniała praca dydaktyczna i upowszechnieniowa to niepodważalne atuty działalności ZPiT UW „Warszawianka”.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest współorganizatorem obchodów jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Więcej informacji: link

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Fot. Karolina Gmurczyk

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Fot. Karolina Gmurczyk

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. „Folkowe Wariacje”, 2022. Fot. Karolina Gmurczyk

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. „Folkowe Wariacje”. Fot. Karolina Gmurczyk

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. „Wielkopolski Bat 2021”. Fot. Karolina Gmurczyk

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Jubileusz Zespołu AWF Warszawa 2021. Fot. Marta Goluch

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Jubileusz Zespołu AWF Warszawa 2021. Fot. Marta Goluch

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Mistrzostwa Polski MAZUR 2021 w Wieliszewie. Fot. Lentil.studio

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, „Żakowe tańcowanie na Podlasiu”, 2021. Fot. Wojciech Korpusik

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, „Żakowe tańcowanie na Podlasiu”, 2021. Fot. Wojciech Korpusik

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close