Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś o godz. 19.00 po raz pierwszy w Polsce, w Sali Kongresowej w Warszawie (wystąpi Ailey II – niekonwencjonalna grupa baletowa wywodząca się z amerykańskiej organizacji muzycznej Alvin Ailey American Dance Theatre. Ailey II to grupa tancerzy łączących elementy klasycznego tańca z nowoczesną muzyką i choreografią. Projekt wywodzi się z ramienia jednej z najsłynniejszych, amerykańskich organizacji muzycznych – Alvin Ailey American Dance Theathre, założonej w 1958 roku, przez wybitnego tancerza i choreografa, Alvina Aileya. Co więcej, była to pierwsza w historii tańca grupa, której wszyscy wykonawcy byli Afroamerykanami. Zespół Ailey II powstał w 1974 roku, realizując jednocześnie cel impresario – stworzenie projektu tanecznego, który trafi zarówno w gusta wytrawnych odbiorców klasycznego baletu, jak i tych, którzy poszukują dla siebie czegoś nowego, nie mając na co dzień wiele wspólnego z klasyczną sztuką baletową. Ailey II to projekt realizowany pod okiem – od wielu lat związanej z tańcem – Sylvii Waters, dyrektor artystycznej zespołu. Kiedyś Sylvia doskonaliła swoje umiejętności podczas lekcji u samego Alvina Aileya, Sophie Maslow czy Donalda McKayle’a. Teraz to pod jej okiem grupa tancerzy Ailey II – wybieranych spośród najbardziej obiecujących stypendystów Szkoły Ailey – rozwija swoje umiejętności. W latach 2011-12 zespół dał ponad 35 występów w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Wszystkie zakończyły się sukcesem, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem ze strony mediów oraz publiczności.

Podczas występu w Warszawie zespół pokaże jedną z najsłynniejszych choreografii samego Aileya – Revelations z 1960 roku, a na pozostałą część wieczoru złożą się choreografie późniejsze, tak solo, jak i praca na duży zespół (Shards, The Hunt, Splendid Isolations II).

– Występ zespołu Ailey II to niezwykle ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają w tańcu nowych jakości muzycznych i estetycznych, wykraczających w śmiały sposób poza klasyczny schemat operowania ciałem, rytmem i muzyką. Pozornie wykluczające się – ekspresja nieskrępowanych emocji i imponująca dyscyplina tanecznej techniki – stają się podczas występu zespołu potężnymi sprzymierzeńcami. To także wielkie wydarzenie medialne, czego dowodem są liczne publikacje w Stanach Zjednoczonych, gdzie zespół głównie występuje – mówi Tomasz Dutkiewicz, dyrektor Północnego Centrum Sztuki Teatru Komedia.

Organizatorem występu, promotorem oraz przedstawicielem zespołu Ailey II w Polsce jest Teatr Komedia Instytucja Kultury m.st. Warszawy przywspółpracy MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY.

Bilety na występ zespołu są już do nabycia na stronie www.ebilet.pl, salonach EMPIK oraz kasach Sali Kongresowej.

Więcej informacji o zespole:http://www.alvinailey.org/


Opracowano na podstawie materiałów od organizatorów oraz artkułu Izabeli Szymańskiej Zatańczyć soul i jazz („Co jest grane?” stołeczny dodatek do „Gazety Wyborczej” 18-24 maja 2012)


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close