W dniach 10-15 grudnia w trzech warszawskich lokalizacjach odbywać się będzie całkiem nowe wydarzenie na tanecznej mapie stolicy, International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, organizowany przez Fundacją Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ i kolektyw HOTELOKO movement makers.  Jego kuratorką i dyrektorką jest Agata Życzkowska. International Movement Festival U:NEW ma na celu popularyzację tańca współczesnego w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami europejskimi. Ideą festiwalu jest szczególne zwróceniem uwagi na tematykę związaną z ekologią: zieloną transformacją, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety, a także z tkanką miasta, prawami człowieka, tożsamością kulturową i tolerancją.

Wersja do druku

Udostępnij

Program pierwszej edycji Festiwalu U:NEW będzie składał się ze spektakli artystów i artystek z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii, którzy poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, gdzie ważne jest budowanie oryginalnej koncepcji poprzez dialog i poszukiwanie eksperymentalnego ruchu i nieoczywistych interpretacji.

W programie znajdzie się m.in. spektakl organizatorów festiwalu kolektywu HOTELOKO movement makers Axiom of Choice w wykonaniu Agaty Życzkowskiej i Mirka Woźniaka oraz solo Inflating w wykonaniu Klary Szeli oraz duet well come Klary Szeli i Mileny Suskiej. Ponadto spektakl Theater der Klänge The Lacquer Ballet z Düsseldorfu – w reżyserii J.U. Lensinga i w choreografii greckiej artystki Jacqueline Fischer, który powstał z okazji 100-lecia Bauhausu jako kontynuacja idei Oskara Schlemmera. W programie festiwalu także solo francuskiej artystki młodego pokolenia Léi Leclerc Y’a des choses ou avoir envie de dire des choses, solo Playlist w wykonaniu Pedro Pauwelsa, artysty urodzonego w Belgii, mieszkającego we Francji, spektakl włoskiego zespołu ZAPPULLA DANZA movimento naturale Apollo e Dafne, który prowadzą Giovanni Zappulla i Annachiara Trigili i solo norweskiego artysty THOMASA OF NORWAY When Boys Cry. Zobaczymy także trzy prace z Hiszpanii z Kraju Basków: solo w wykonaniu Marii Ibarretxe Choreographic Study About the End of Things, solo Reset zrealizowane przez Igora Calonge Martineza i duet Urban Fallow w koncepcji Natxo Montero.

Ważnym elementem Festiwalu U:NEW są również warsztaty i spotkania (transnational meetings) w ramach międzynarodowego projektu DANCE HIGHWAYS wspieranego przez Unię Europejską w programie Erasmus +. Jest to europejski projekt, który łączy sześciu partnerów działających na polu tańca współczesnego: L’espace ASDC i Zappulla DMN Company w Palermo, Fundację Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ i kolektyw HOTELOKO movement makers w Warszawie, THEATER DER KLÄNGE w Düsseldorfie, Davvi – Centre for Performing Arts  – Norwegia, La Fundicion w Bilbao oraz La Galerie Chorėgraphique w Carcassonne. Projekt ten będzie realizowany do sierpnia 2022 roku i ma za zadanie wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik. Ideą projektu jest wspieranie i poprawa jakości oraz dostępności sztuki i kultury. To także projekt edukacji kulturalnej dla artystów i artystek oraz menadżerów i menadżerek tańca współczesnego, którego celem jest wzmocnienie synergii między partnerami w kontekście artystycznym, kulturowym i społecznym. Dla sześciu partnerów projektu DANCE HIGHWAYS celem jest znalezienie odpowiedzi na pytania o przyszłość sztuki tańca w kontekście kryzysu wywołanego przez pandemię, zarówno dla sektora choreograficznego, jak i dla wrażliwych grup społeczności, poprzez szereg narzędzi, jakie dają praktyki tańca współczesnego. Gospodarzem spotkania w Warszawie jest Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ i działający pod jej skrzydłami  kolektyw HOTELOKO movement makers. Edycja warsztatów w Warszawie będzie prowadzona przez Agatę Życzkowską, Mirka Woźniaka i Klarę Szelę.

Istotnym punktem programu festiwalu jest także prezentacja prac zrealizowanych przez młodych artystów i artystki, a także młodzież, jako część koncepcji rozwoju młodej widowni tańca. W ramach tej idei zostaną zaprezentowane etiudy choreograficzne HUMAN DILEMMAS w wykonaniu Marii Salwińskiej i Zuzanny Strugacz i Cutthroat w wykonaniu Kariny Szutko oraz spektakl W drodze – On the Way zespołu jazz modern – New Folk, który na co dzień pracuje w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Dopełnieniem programu będą także panele dyskusyjne, filmy i spotkania po spektaklach.

Festiwal U:NEW to efekt fali nowego spojrzenia na sztukę tańca eksperymentalnego i performansu w Polsce i w Europie. U:NEW to przepływ akcji, które dotykają naszej rzeczywistości i tożsamości. To zbiór obrazów, które prezentują tę zmianę. To próba zrozumienia szybkości rozwijających się technologii i znalezienia swojego miejsca w tej nowej przestrzeni. To absurdalne, komiczne i autentyczne działania łączące jednostki poszukujące. To szczere wyznania i postulaty artystyczne. To interaktywny obraz małych i dużych miast. To dialog i głos w dyskusji na temat przyszłości Europy.

Urban New Eco Wave
Use New Edu Wave
Unite New Euro Wave
Under New Earth Wave
Unique New Envisage Wave
UDance New Essence Wave
Wybierz własny U:NEW.

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Koordynatorka festiwalu: Adriana Liwara

Kierownik techniczny festiwalu: Bartłomiej Mamajek

Miejsca:
Centrum Promocji Kultury Praga Południe (CPK), ul. Podskarbińska 2, Warszawa
Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa
Teatr BAZA, ul. Podchorążych 39, Warszawa

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia
Wymagana rezerwacja zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

PROGRAM

10 grudnia 2021/ godz. 19.00 / CPK 

OTWARCIE FESTIWALU:
Inflating/ Klara Szela/ Polska
HUMAN DILEMMAS/ Maria Salwińska, Zuzanna Strugacz / Polska
Axiom of Choice/ HOTELOKO movement makers / Polska
Wieczór będzie także dostępny on-line: https://www.facebook.com/cpkpp

11 grudnia 2021/ godz. 19.00 / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Spektakle i etiudy choreograficzne:
Cutthroat/ Karina Szutko / Polska
Reset/ Igor Calonge Martinez / Hiszpania-Kraj Basków
Y’a des choses ou avoir envie de dire des choses/ Léa Leclerc/ Francja

Film: WoDA: Waterfall of Dance/Democratic/Dialog Action/ Agata Życzkowska/ Polska

11 grudnia 2021/ godz. 21.00 / Teatr BAZA
When Boys Cry/ Thomas of Norway / Norwegia

12 grudnia 2021 / godz. 19.00 / CPK 

W drodze – On the Way / New Folk / Polska
Apollo e Dafne/ ZAPPULLA DMN / Włochy
Wieczór będzie także dostępny on-line: https://www.facebook.com/cpkpp

13 grudnia 2021 / godz. 19.00 / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Filmy wideo:
Unframed/ Wojciech Mochniej, Iris Heitzinger, reż. Paweł Zawadzki/ Polska
Escape Room/ Barbara Bujakowska, Karol Miękina, reż. Anna Bajjou/ Polska
bobleplastbarna/ Silje Solheim Johnsen/ Norwegia
Spektakl: Urban Fallow-Barbecho Urbano/ cia. Natxo Montero_danza / Hiszpania – Kraj Basków

14 grudnia 2021/ godz. 18.00/ CPK

18.00 BAUHAUS 100 LAT PÓŹNIEJ – wykład: Jadwiga Majewska
19.00 spektakl Das Lackballett – the Lacquer Ballet (Warsaw version)/ Theater der Klänge / Niemcy
Spektakl będzie także dostępny on-line: https://www.facebook.com/cpkpp
20.00 spotkanie artystów z publicznością – prowadzenie: Jadwiga Majewska

15 grudnia 2021 / godz. 19.00 / CPK

well come/ Klara Szela/ Milena Suska/ Polska
Choreographic Study About the End of Things/ Maria Ibarretxe/ Hiszpania – Kraj Basków
Playlist/ Pedro Pauwels / Francja
Wieczór będzie także dostępny on-line: https://www.facebook.com/cpkpp

Warsztaty „DANCE HIGHWAYS”: 13, 14, 15.12.2021 / godz. 9.00-13.00 / CPK

Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl
Informacje: http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/warsztaty-dance-highways/

 ***

Organizator festiwalu: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA ‘ – HOTELOKO movement makers

Współorganizator: Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Komisja Europejska w programie Erasmus+, Instytut Cervantesa w Warszawie

Partnerzy: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr BAZA, La Galerie Chorégraphique/Carcassonne, La Fundición – Asociación Puertas Abiertas/Bilbao, L’ESPACE ASDC/Palermo, Davvi – Centre for Performing Arts/Norway, Theater der Klänge/Germany, Etxepare Basque Institute, Bodo 2024 European Capital of Culture, La Région Occitanie, Ville de Montauban, Tarn-et-Garronne-le département fr, Préfet de la région Occitanie, Ministry of Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia

Patronat honorowy: Instytut Włoski w Warszawie

Patronat medialny: TVP Kultura, portal taniecPOLSKA.pl, miesięcznik TEATR, portal e-teatr, portal teatralny.pl, kwartalnik TANIEC, portal Teatr dla Wszystkich, portal warszawa.ngo.pl, Notes Na 6 Tygodni NN6T

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/1083655165741198

Więcej informacji: http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/international-movement-festival-unew/

English: http://fundacjarozwojuteatru.pl/en/international-movement-festival-unew/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close