Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 8 listopada w Nowym Teatrze w Warszawie (Hala warsztatowa, ul. Madalińskiego 10/16) odbędzie się premiera spektaklu Katastronauci w reżyserii Igi Gańczarczyk. Dramaturgiem przedstawienia jest Bartosz Frąckowiak, a w obsadzie znalazły się m.in. Dominika Knapik i Iza Szostak, które są również autorkami choreografii.

Katastronauci to sceniczna fantazja naukowa, inspirowana książką Jona McKenziego Performuj albo… oraz metodą kompozycji Witolda Lutosławskiego, szczególnie zaś jego koncepcją aleatoryzmu kontrolowanego. To koncert-wykład, wktórym przypadek (wypadek, katastrofa) jest zarówno tematem, jak imetodą pracy (gry, algorytmy, schematy). To opowieść owyzwaniach (challenge) rzucanych światu isobie nawzajem przez członków tajemniczego plemienia Katastronautów (Challengerów), których osobliwą cechę stanowi zarażenie katastrofą. Pozorne skazanie na katastrofę sprawia, że podejmują się ciągłego testowania jej granic, badania katastroficznych współrzędnych, igrania zjej przeróżnymi formami. Wymyślają szczególną odmianę wiedzy radosnej – wypadkologię: jej celem jest odkrywanie reguł rządzących nowymi formami wypadków, które powstają wraz zwynalazkami. Choć pochodzą zróżnych epok imiejsc, skupieni zostali na pokładzie wahadłowca Challenger, wwydłużającej izakrzywiającej się chwili jego startu, gdzieś między rokiem 1542 (podróż Francisco de Orellany do Amazonii) iwczesnymi latami XXI wieku. Swoistym patronem ich wszystkich, stałym – jawnym bądź ukrytym – punktem odniesienia dla myśli idziałań Katastronautów, jest Witold Lutosławski imetoda, którą stworzył. To właśnie zasadami aleatoryzmu kontrolowanego, próbami jego ograniczania bądź radykalizowania, ciągłym dyskutowaniem znim, rządzi się ich aktywność. Zdają się na przypadek, zarazem jednak kontrolując go poprzez tworzone ramy, plany iskrypty. Mają swoje pokładowe rytuały, wktórych celebrują różnicę ipowtórzenie, przyjmując sakramenty przeinaczenia. Wscenicznym etno(science)fiction Challengerowie po raz kolejny odpalają swoje tożsamości, by nie zniknąć na zawsze wraz zrozpraszającym się watmosferze obłokiem dymu.

Kolejne pokazy w dniach 9-10 listopada. Dodatkowo w sobotę o godz. 17.00 w Nowym Teatrze odbędzie się spotkanie z Jonem McKenziem.

Reżyseria: Iga Gańczarczyk
Dramaturgia: Bartosz Frąckowiak
Instalacja wizualno-muzyczna: Anna Zaradny
Kostiumy: Grzegorz Matląg (Maldoror)

Choreografia: Dominika Knapik, Iza Szostak

Obsada: Lena Frankiewicz, Bartosz Gelner, Dominika Knapik, Piotr Polak, Iza Szostak, Marta Ścisłowicz, Anna Zaradny

Producent: Natalia Siwicka, Bartosz Frąckowiak

Koordynacja produkcji: Magdalena Zielińska
Koprodukcja HOBO Art Foundation i Nowego Teatru.
Partner: Muzeum Woli

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury iDziedzictwa Narodowego wramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki iTańca.


Logotypy Katastronauci (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close