Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XV Festiwalu Ciało/Umysł w sobotę 1 października o godz. 20.30 odbędzie się premiera spektaklu Kai Kołodziejczyk Audycja V– instalacji performatywnej, opery ruchowej z elementami wideo i głosu. Kaya Kołodziejczyk, po sześciu latach od premiery Audycji IV, podjęła się realizacji kolejnej, niewystawianej jeszcze części cyklu wokalno-instrumentalno-scenicznego Andrzeja Krzanowskiego. Długotrwały projekt poprzedzony został badaniami dotyczącymi awangardowej twórczości muzyczno-teatralnej lat 60. i 70., co miało niebagatelny wpływ na tworzenie choreografii. Audycja V to metaopera do tekstów Jacka Bieriezina, Zbigniewa Doleckiego i Sławomira Mrożka, w której tancerze, kompozycja muzyczna, scenografia i sfera wizualna są równoważnymi elementami. Druga prezentacja zaplanowana jest w niedzielę o 18.00, a po niej odbędzie się spotkanie z artystką.

 

O spektaklu:  Eksperymenty architektoniczne wykorzystujące ciało, grafika komputerowa, interaktywne animacje reagujące na dźwięk i ruch, techniki somatyczne, obrazy filmowe, chór komentujący wydarzenia, muzycy grający na instrumentach (gwizdki, okaryny czy syreny) – te wszystkie elementy składają się na partyturę zmysłowego widowiska polskiego kompozytora. Kołodziejczyk skupia się głównie na ruchu i głosie, traktując je jako zaczyn realizacji całej opery w przyszłości. Interpretuje muzykę, ale też tworzy nowe znaczenie dla tekstów. To ona po raz pierwszy sięga po teksty literackie wskazane przez kompozytora. Ustawia go w pozycji dramaturga spektaklu. Mało znany i niewykonywany dotąd  w całości wykonywany utwór z 1977 roku przeniesiony zostanie w realia technologiczne XXI wieku i przefiltrowany przez subiektywną wizję choreografki. Istotny staje się związek performerów i animowanych przez nich widzów. Zapisane w partyturze obrazy, aby wybrzmieć, będą potrzebować zaangażowania widza. Wymóg interakcji nadaje rekonstrukcji dzieła Krzanowskiego nowe znaczenia. Utwór ten nie jest zamkniętą formą, ale otwiera publiczność na nowe doznania, skłania ją do odbioru dzieła wszystkimi zmysłami.

 

Miejsce: CSW Zamek Ujazdowski, Sala Laboratorium, ul. Jazdów 2.

 

UWAGA: w spektaklu używane są światła stroboskopowe możliwość wejścia i wyjścia w każdej chwili trwania instalacji!

 

Koncepcja, choreografia i reżyseria: Kaya Kołodziejczyk
Wykonawcy: Tomasz Bazan, Szymon Bywalec, Ilona Gumowska, Paweł Grala, 
Katarzyna Kizior, Aniela Kokosza, Daniela Komędera, Paweł Smagała, 
Muzyka: Andrzej Krzanowski

Suita Audycja V na sopran, chór i zespół instrumentalny do słów Zbigniewa Doleckiego (1978) – prawykonanie, dyrygent: Szymon Bywalec, wykonawcy: Anna Patrys – sopran, zespół wokalny Cantus Floridus, Orkiestra Muzyki Nowej, 2010
Salve Regina w wykonaniu Camerata Silesia Singers, dyrygent: Anna Szostak – Myrczek, 2012

W spektaklu wykorzystywany jest fragment archiwalnego nagrania Audycji I (1973) z udziałem Adama Ferencego. Nagranie wykonane 19 września 2000 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie podczas 43 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Reżyseria świateł: Herman Venderickx
Kostiumy: Paulina Plizga
Scenografia: Ada Rączka i Rita Müller 
Przestrzeń wizualna: Kaya Kołodziejczyk, Maria Matylda Wojciechowska, 
Przestrzeń graficzna: Magda Jaszczuk
Konsultacje muzyczne i opieka artystyczna: Szymon Bywalec
Konsultacje Aikido: Piotr Nowakowski 

Producent:  Fundacja CIAŁO/UMYSŁ, Kaya Kołodziejczyk
Koproducent: APAP przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej
Partnerzy: Instytut Sztuk Performatywnych, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 
Teatr Powszechny, Feel It Management Katarzyna Wojciechowska-Reiber, Delord, Stowarzyszenie Krusznia, 
Patron Honorowy: Rodzina Krzanowskich & Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”
Projekt zrealizowany w ramach stypendium z Funduszu Promocji Twórczości.

 

Bilety: 30 zł i 15 zł.

 

Strona festiwalu: www.2016.cialoumysl.pl/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close