Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 9 grudnia o godz. 18.00 w ramach Performance Day w Sali Laboratorium CSW – Zamek Ujazdowski odbędzie się performans amerykańskiej artystki pracującej w medium fotografii, wideo oraz performansu, Kelly Nipper. Jej prace były prezentowane w najważniejszych instytucjach sztuki współczesnej jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W latach 1997-2006 była asystentką Allana Kaprowa – prekursora happeningu i sztuki performans. W swoich pracach posługuje się choreografią jako narzędziem analizy ludzkiego ruchu oraz relacji między ciałem a przestrzenią przy wykorzystaniu rytualnych gestów. Jej twórczość jest często poprzedzona pracą badawczą i wykorzystuje improwizację strukturalną, Poruszając się między różnymi mediami, zwraca uwagę na sam proces zapisu, powtórzenia, przepisania czy tłumaczenia.

Tessa Pattern stanowi kolejny etap badań Kelly Nipper nad ruchem ludzkiego ciała. Jest także kontynuacją fascynacji próbami jego zapisu i utrwalenia. Tancerka ubrana w czarny obcisły kostium oraz maskę ściśle przylegającą do twarzy jest niczym figura geometryczna, pozwalająca widzowi obserwować bardzo szczegółowo każdy ruch i interakcje, w które wchodzi zarówno zprzestrzenią, dźwiękiem wypełniającym salę, jak i z pozostałymi performerami. Ćwiczenia ruchowe stają się tu medium umożliwiającym zestawienie ze sobą czasowych i formalnych mechanizmów – zarówno mechaniki ciała, jak i fotografii oraz rejestracji filmowej. Istotnym kontekstem dla performansu jest postać Rudolfa Labana – węgierskiego choreografa i teoretyka tańca, który na początku XX wieku opracował język notacji pozwalający na szczegółowe zapisanie za pomocą znaków graficznych ruchów ludzkiego ciała w czasie i przestrzeni.

Tessa Pattern stanowi kolejny etap badań Kelly Nipper nad ruchem ludzkiego ciała. Jest także kontynuacją fascynacji próbami jego zapisu i utrwalenia. Tancerka ubrana w czarny obcisły kostium oraz maskę ściśle przylegającą do twarzy jest niczym figura geometryczna, pozwalająca widzowi obserwować bardzo szczegółowo każdy ruch i interakcje, w które wchodzi zarówno zprzestrzenią, dźwiękiem wypełniającym salę, jak i z pozostałymi performerami. Ćwiczenia ruchowe stają się tu medium umożliwiającym zestawienie ze sobą czasowych i formalnych mechanizmów – zarówno mechaniki ciała, jak i fotografii oraz rejestracji filmowej. Artystka wykorzystuje takie kategorie jak kontrast, ostrość, rytuał czy ekspozycja, aby przyjrzeć się temu, w jaki sposób są one obecne oraz kształtują zarówno XX-wieczną teorię choreografii i ruchu, jak i fotografię analogową zjej alchemicznymi procesami obróbki. Istotnym kontekstem dla performansu jest postać Rudolfa Labana – węgierskiego choreografa i teoretyka tańca, który na początku XX wieku opracował język notacji pozwalający na szczegółowe zapisanie za pomocą znaków graficznych ruchów ludzkiego ciała w czasie i przestrzeni. Centralna staje się tu relacja między zapisem a odczytaniem, a także sam proces translacji, powtarzania oraz przepisywania informacji ze znaku na ruch, a następnie na obraz wraz z uwzględnieniemrachunku strat poniesionych w ramach tego procesu.

Do pracy nad performansem Kelly Nipper zaprosiła tancerkę Marissę Ruazol oraz kalifornijskiego kompozytora Philipa Curtisa, który opracował kompozycję muzyczną opierającą się na 24 rysunkach – wariantach tego samego wzoru, który układa się w 24 utwory o długości dwóch i pół minuty, aby zsumować się w jedną godzinę. Ruch został opracowany we współpracy ze specjalistą analizującym ruch Rudolfa Labana. Projekt kostiumów jest natomiast próbą przełożenia czy powtórzenia architektury szkieletu ciała, przywołując mechanikę stawów i układu kostnego za pomocą wykorzystania różnych technik plisowania materiału.

WSTĘP WOLNY.

Muzyka: Philip Curtis

Tancerka: Marissa Ruazol

Analityk ruchu Labana: Ed Groff

Aktorka: Małgorzata Białek

Gitarzyści: Filip Jurczyszyn, Wojciech Makowski

Kostium aktorki: Agnieszka Orlińska

Tessa Pattern miało swoją pierwszą odsłonę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA) w styczniu 2013 jako Tessa Pattern Takes a Picture w ramach programu performatywnego towarzyszącego wystawom Performing Histories: Live Artworks Examining the Past oraz Inventing Abstraction, 1910–1925. Wersja prezentowana w ramach Performance Day jest współprodukcją CSW Zamek Ujazdowski oraz South London Gallery. Performans będzie prezentowany w Warszawie, a następnie w rozszerzonej wersji w Londynie w 2014 roku.

Kelly Nipper (ur.1971, Edina, Minessota) – prace artystki były pokazywane na wystawach indywidualnych w Kunsthaus Zürich, MoMA w Nowym Jorku, Tramway w Glasgow oraz Contemporary Arts Museum w Houston. Brała również udział w następujących wystawach zbiorowych m.in.: Danser Sa Vie w paryskim Centrum Pompidou (2011), 2010: Whitney Biennial, Whitney w Museum of American Art w Nowym Jorku (2010), While Bodies Get Mirrored. An Exhibition about Movement, Formalism and Space w Migros Museum für Gegenwartskunst w Zürychu (2010), a także Dance with Camera w Institute of Contemporary Art w Filadelfii (2009). Jest laureatką Louis Comfort Tiffany Foundation Award oraz Performa Commission.

Wywiad RoseLee Goldberg z Kelly Nipper

Performance Day jest nowym długoterminowym projektem CSW, którego celem jest prezentacja i promocja artystów działających na polu sztuki performans. Od 22 kwietnia w trzeci poniedziałek miesiąca w przestrzeniach Zamku Ujazdowskiego lub jego okolic można zobaczyć performanse w wykonaniu polskich lub zagranicznych artystów. Performance Day razem z dwoma innymi cyklicznymi projektami – Bank Pekao PROJECT ROOM oraz VIDEO ROOM – czyni poniedziałkowe spotkania w CSW stałym punktem programu dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką.

Performans Tessa Pattern jest realizowany w ramach rezydencji Kelly Nipper oraz Marissy Ruazol w A-I-R Laboratory oraz dzięki finansowemu wsparciu Trust for Mutual Understanding oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

Kuratorka: Agnieszka Sosnowska
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close