Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Limen Butoh i Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe (ul. Podskarbińska 2) zapraszają  w niedzielę 10 grudnia o godz. 19.00 na występ japońskiego tancerza butoh. Podczas swojego pobytu w Warszawie Ken Mai pokaże solowy spektakl Requiem kwiatu, a dzień wcześniej poprowadzi również warsztaty z estetyki tańca butoh.

 

Artysta o spektaklu:

 

Spektakl poświęcony jest momentowi śmierci kwiatu – stąd tytuł pracy.

 

Czas życia kwiatu jest krótki. Jednak podczas tych kilku dni kwiat jest wieczny jak wszechświat i wyraża piękno zamknięte w chwili.

 

Najpiękniejszą i przepełnioną erotyzmem jest dla kwiatu czas kwitnięcia. Wtedy  poświęca on  swój pyłek wszechświatowi, dając życie kolejnym pokoleniom.

 

Poświęciwszy swoje piękno, kwiat zaczyna obumierać. Proces ten jest wolny od żalu, a figura rozkładającego się w ziemi kwiatu jest pełna piękna.

 

Tematem pracy jest prawo wszechświata: prawo tworzenia i zniszczenia. Koncepcja spektaklu oparta jest na poetyckich i dramatycznych środkach ekspresji, przekazywanych od serca do serca i jednocześnie zaszczepiających w widzach sposoby kultywacji obrazu i kreatywności.

 

Mam nadzieję, że rzeczy ważne, które pozostają niewyrażalne za pomocą słów czy narracji można przekazać publiczności poprzez ekspresję ciała, serca i uczuć. Zastąpienie życia bezmiaru kwiatów ludzkim życiem ujawnia wprawiającą w zadziwienie istotę egzystencji.

 

Kwiaty rozkwitają podobnie jak ludzie, zwierzęta, rośliny i owady, w swoim krótkim życiu wydając na świat najwspanialszy rodzaj piękna, zanim poddadzą się rozkładowi. Jednym z powodów, dla których skupiam się na życiu kwiatu jest moment, w którym piękno samopoświęcenia rozbłyska pełnią wiedzy i współczucia, oraz widok emanujących wiecznym pięknem, wolnych od żalu zwłok kwiatu. W czystym i prawdziwym przesłaniu kwiatu widzimy wszechświat skondensowany do ludzkiej skali.

 

Czas trwania: 50 min.

Choreografia, wykonanie: Ken Mai

 

Ken Mai jest japońskim tancerzem butoh, choreografem i nauczycielem tańca i jogi, mieszkającym obecnie w Helsinkach w Finlandii. W latach 90. studiował unikalny styl obu twórców butoh,  Kazuo Ohno i Tatsumiego Hijikaty, oraz gimnastykę, sztuki walki, aktorstwo i balet, a także niemiecki taniec ekspresjonistyczny, który miał znaczący wpływ na butoh.  Poza tym studiował śpiew, grę na instrumentach perkusyjnych, siatsu oraz medytację zen. Spędził 16 lat w klasztorze w Kioto. W 2014 roku uzyskał certyfikat nauczyciela hatha jogi w Rishikesh w Indiach. Ken Mai prowadzi warsztaty, występuje, reżyseruje współpracując z uznanymi muzykami, rzeźbiarzami, malarzami, artystami sztuk wizualnych w całej Europie, Rosji, Meksyku, Himalajach i Japonii, w tym w ramach takich imprez jak: WOMAD Festival w Londynie, Edinburgh Festival, Paris Butoh Festival, Barcelona butoh festival, Ex…it’11 Butoh International Student Exchange Festival (Niemcy), Mexico Dead Festival (Meksyk), Flow Festival (Finlandia), World Village Festival (Finlandia), Isfit Festival (Norwegia), Open Look International Dance Festival & Butoh Festival w Sankt Petersburgu. W 2017 roku odbył tournée po Stanach Zjednoczonych. 

http://kenmaibutoh.blogspot.com/

 

O warsztatach z estetyki tańca butoh w dniu 9 grudnia (15.00-22.00).

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close