Wersja do druku

Udostępnij

Zespół Teatru Ochoty oraz Kolektyw Holobiont zaprasza na premierę spektaklu dla najnajów Księżycowo, która odbędzie się 11 maja 2018 roku o godz. 17.00 w Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9 w Warszawie. Spektakl powstał w ramach koprodukcji Teatru Ochoty z Art Fraction Foundation w ramach Festiwalu Sztuka Szuka Malucha.

 

W ostatnich latach popularność teatru dla najnajmłodszych wiąże się z nowymi wyzwaniami dla twórców. Czy możliwe jest stworzenie spektaklu, który jednocześnie odpowiada na potrzeby dzieci i dorosłych? Jak stworzyć dzieło, posługujące się współczesnym językiem sztuki, które okaże się artystycznym przeżyciem dla obu tych grup?

 

Księżycowo to interaktywny spektakl dla rodzin z dziećmi do 2. roku życia inspirowany naturą i architekturą wyspy Lanzarote oraz twórczością Cèsara Manrique. Kolektyw Holobiont, laureat ostatniej edycji konkursu Polowanie na motyle w Teatrze Ochoty, tworzą dwie artystki związane ze sceną tańca eksperymentalnego: Aleksandra Bożek-Muszyńska i Hanna Bylka-Kanecka. Bliska jest im idea umożliwienia dzieciom kontaktu z wysokiej jakości wydarzeniami artystycznymi już od najwcześniejszych lat. Dlatego do swojego projektu zaprosiły wybitnych twórców sztuki współczesnej: Alicję Bielawską, nominowaną do „Paszportów Polityki” w kategorii sztuk wizualnych, Michała Jacaszka, wielokrotnie nagradzanego twórcę muzyki teatralnej i filmowej oraz Bożenę Wydrowską, tancerkę i choreografkę specjalizującą się w tańcu vogue. Spektakl bez użycia słów, oparty na minimalizmie i swobodnym odkrywaniu teatralnego świata, odpowiada na współczesny problem przebodźcowania. Odwołując się do wyobraźni i naturalnej ekspresji człowieka, stwarza przestrzeń do rodzinnego spotkania i zacieśnienia więzi między dzieckiem i dorosłym.

 

O spektaklu:

 

A gdyby tak… oderwać się na chwilę od ziemi i przenieść do niezwykłej krainy? Krainy, w której można przytulić się do miękkiego kaktusa i zobaczyć oddychającą skałę. Szybko się wówczas okaże, że do poznawania świata wcale nie potrzebujemy słów. Świat, odkrywany przez twórczynie za pomocą ruchu, powstał z inspiracji dziełami Cèsara Manrique i krajobrazem wyspy Lanzarote. Jej wulkaniczny i surowy charakter, połączony z tamtejszymi projektami artysty, tworzą pejzaż rodem z księżyca. Zastygła lawa, ogród kaktusów czy podziemne jezioro ukryte w jaskini to elementy scenerii równie fascynujące, co trudno dostępne dla najmłodszych dzieci. W tym spektaklu jednak wszystkie z nich mogą stać się przedmiotem twórczej zabawy, uruchomiającym dziecięcą wyobraźnię.

 

Harmonijne funkcjonowanie człowieka i natury było jednym z założeń działalności Cèsara Manrique. Podobnie dzieje się w Księżycowie – dzięki swojej instalacyjnej formie zarówno artystki, jak i widzowie, stają się częścią wykreowanego świata. Dlatego nie jest to spektakl jedynie do oglądania. Równie ważne jest działanie oparte na wrażliwości i twórczej sprawczości uczestników. Zapraszając do niespiesznego odkrywania przestrzeni spektaklu kolektyw stara się odpowiedzieć na współczesny problem przebodźcowania. Jednocześnie, pobudzenie wyobraźni i ekspresji uczestników w tak niecodziennych warunkach może stać się okazją do rodzinnego spotkania i zacieśnienia więzi między dzieckiem i dorosłym.

 

Spektakl został stworzony z myślą o rodzinach – opiekun i dziecko są dla siebie nawzajem przewodnikami po księżycowej krainie. Dorosłych ostrzegamy – w trakcie spektaklu może obudzić się w Was dziecko, a nowe spojrzenie na rzeczywistość sprawi, że wcale nie będziecie chcieli wracać do dorosłego życia!

 

 

Organizatorzy proszą o przyjście w strojach niekrępujących ruchów; w przestrzeń spektaklu uczestnicy wchodzą bez butów.

 

twórcy: kolektyw Holobiont

koncepcja: Hanna Bylka-Kanecka

choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka

kreacja i wykonanie:

Aleksandra Bożek-Muszyńska, Bożena Wydrowska/ Hanna Bylka-Kanecka

 

muzyka: Michał Jacaszek

konsultacja scenograficzna: Alicja Bielawska

konsultacja świateł: Aleksandr Prowaliński

wykonanie scenografii i kostiumów: Lazy Studio

realizacja świateł: Zofia Krystman, Witold Juralewicz

realizacja dźwięku: Piotr Trojanowski, Maciej Witkowski

garderobiana: Magdalena Adamczyk

kierownictwo produkcji: Małgorzata Błasińska, Olga Stefańska

czas trwania: 50 minut + 15 minut zabawy

 

kolejne pokazy: 12, 13 maja 2018, godz. 10.00 i 12.30, Teatr Ochoty/ 23, 24 czerwca 2018, godz. 10.00 i 12.30, Teatr Ochoty

3 lipca 2018, Festiwal Sztuka Szuka Malucha (Poznań)

 

Spektakl powstał w ramach koprodukcji Teatru Ochoty z Art Fraction Foundation, w ramach Festiwalu Sztuka Szuka Malucha.

 

Art Fraction Foundation (miniaturka)Teatr Ochoty (miniaturka)

 

 

Kolektyw Holobiont

Twórczynie spektaklu to laureatki ostatniego konkursu Polowanie na motyle w Teatrze Ochoty. Kolektyw artystyczny Holobiont powstał w 2017 roku i tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka.

 

Obszarem twórczych zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc w swoich pracach taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Prace kolektywu oparte są na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuk performatywnych. Skupiając się na różnorodności twórczego zaangażowania odbiorców ich prac, artystki obserwują i badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

 

Impulsem do nawiązania współpracy był ich udział w warsztacie dotyczącym praktyki choreograficznej w sztukach performatywnych dla widzów w wieku od 0-6 lat, prowadzonym przez Daliję Aćin Thelander w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015 w Poznaniu. Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym DOoKOŁA, przeznaczonym dla rodzin z dziećmi od 1,5-3 lat (2017, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań). Praca była prezentowała do tej pory wielokrotnie na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce (m.in. Sztuka Szuka Malucha, Teatralna Karuzela, Festiwal Malta, czy Scena Tańca Studio).

 

We wrześniu Holobiont rozpocznie pracę nad kolejnym spektaklem interaktywnym _on_line_, tym razem kierowanym do starszej grupy wiekowej – dzieci w wieku od 5-8 lat i ich opiekunów. Podejmie w nim temat swobodnego rysunku w kontekście śladu ruchu. Wydarzenie będzie możliwe dzięki zaangażowaniu produkcyjnemu Art Stations Foundation oraz jej długoletniemu (i innowacyjnemu na skalę Polski) programowi edukacyjnemu Roztańczone Rodziny.

 

Strona internetowa kolektywu: https://www.facebook.com/holobiontcollective

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close