Wersja do druku

Udostępnij

Na Dworcu Wschodnim w Warszawie (hala główna, wejście od ulicy Kijowskiej) w niedzielę20 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się prezentacja Opery kolejowej. Jest to specjalny, muzyczny projekt Komuny//Warszawa, realizowany wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. W tej operze muzyka komponowana jest w oparciu o rozkład kolejowy, a widzowie nie siedzą w jednym miejscu, ale – wyposażeni w słuchawki – słuchają „cichego” libretta, podążając za artystami. Komuna//Warszawa szuka enklaw wolności w zdarzeniach, które są następstwem „zacięcia”, „pomyłki” lub „awarii” systemu.  Opera kolejowa stanowi połączenie działania z wykorzystaniem elementów flash moba oraz konwencji „silent music”. Choreografię do opery stworzył założyciel Warsaw Dance Department – Irad Mazliah. Zatańczą studentki i studenci Warsaw Dance Department. Zaśpiewa sopranistka Olga Mysłowska.

 

O projekcie:

Kolej żelazna to symboliczny przykład cywilizacji wydajności i regulacji – wszystko tu odbywa się zgodnie z wyliczonym co do minuty rozkładem jazdy. I właśnie dlatego proste zakłócenie w tym systemie może być szansą na bycie poza nim: opóźniony pociąg, czekanie na dworcu, przerwana podróż mogą tworzyć moment szczególnego doświadczenia – zawieszenia w czasie i przestrzeni. Już nie tu / jeszcze nie tam. Pomiędzy. Artyści biorący udział w projekcie opisują w operowej formule proste zdarzenia: Pasażer wsiada do niewłaściwego pociągu, Pasażerka spóźnia się… Plan podróży zostaje zakłócony, rzeczywistość ulega zawieszeniu, dzieje się coś niespodziewanego – każdy Pasażer lub Pasażerka radzi sobie na swój sposób: można chcieć jak najszybciej „nadrobić” spóźnienie albo wykorzystać ten „darowany” czas na pobycie z samym sobą.

 

Opera kolejowa po raz pierwszy została zaprezentowana w 2011 roku na moskiewskim, monumentalnym Dworcu Kijowskim podczas festiwalu Złota Maska. Warszawski projekt powstał w koprodukcji z Instytutem Teatralnym z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Grudniowy pokaz na Dworcu Wschodnim kończy artystyczną część obchodów i wpisuje się w jedną z kluczowych dla nich idei – wychodzenia teatru w przestrzeń miejską oraz włączania w święto polskiego teatru twórców innych dziedzin.

 

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Komuna//Warszawa
Opera kolejowa
utwór na sopran, 14 tancerzy, zespół muzyczny, projekcje, słuchawki i pociągi

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. UWAGA: Opera prezentowana jest w formule „silent music”, dlatego widzowie proszeni są o przybycie 30 minut przed spektaklem. Liczba słuchawek, które będzie można wypożyczyć, jest ograniczona – aby je otrzymać, należy mieć przy sobie ważny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem).

 

Olga Mysłowska – sopran

Jest kompozytorką, autorką tekstów, wokalistką specjalizująca się w wykonywaniu muzyki barokowej. Umiejętności wokalne doskonaliła m.in. u Olgi Pasiecznik, Paula Esswooda, Jamesa Oxleya oraz Alison Pearce. Związana jest ze sceną muzyki alternatywnej. Jest współzałożycielką zespołów: Polpo Motel i Frozen Bird. Występowała na festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, m.in. Open’er, OFF Festival, Yach Film, Transvizualia, a także festiwalach teatralnych takich jak Złota Maska, Boska Komedia, Opolskie Konfrontacje Teatralne, Kontrapunkt.

Irad Mazliah – choreografia

Jest izraelskim choreografem i performerem. Swoje profesjonalne życie związał z tańcem w wieku 25 lat. Od tego czasu pracował z wieloma choreografami i grupami takimi jak: Emanuel Gat, Yossi and Oded, Niv Scheinfeld & Oren Laor, Anat Danieli. Jego autorskie prace prezentowane były na wielu festiwalach i podczas innych wydarzeń artystycznych – od scen teatralnych, przez muzea, po zakątki miast i przestrzeni publicznej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Tel Awiwie. Założył i prowadził szkołę tańca w Hajfie oraz był dyrektorem artystycznym Intimadance Festival Tel Aviv Israel. Był stypendystą Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury jako choreograf i tancerz. Jako aktor i performer współpracował również z Komuną// Warszawa i Teatrem Cinema. Jest współzałożycielem Fundacji Movementum i szkolenia Warsaw Dance Department.

 

Julia Kubica – skrzypce

Tancerze Warsaw Dance Department – Agnieszka Aftyka, Liwia Bargieł, Agnieszka Bogusławska, Kinga Brzuchacz, Joanna Gruntkowska, Borys Jaźnicki, Karolina Krynicka, Ewa Limanówka, Anna Moczulska, Jakub Odzioba, Müge Olacak, Bartosz Ostrowski, Tatiana Potopova, Kamila Zięba

 

Kostiumy: Ewelina Ciuchta

 

Projekt powstał w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

 

Logo Komuna Warszawa (miniaturka)   Logo Instytut Teatralny (miniaturka)250-lecie Teatru Publicznego (oryginał)  Warsaw Dance Department (miniaturka)

              

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close