Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na Koncert Jubileuszowy Wydziału Tańca. Odbędzie się on 25 czerwca 2023 roku o godz. 17.00 na Scenie Kameralnej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, w ramach obchodów 50-lecia specjalności pedagogika baletowa i Zjazdu Absolwentów Wydziału Tańca UMFC.

Wersja do druku

Udostępnij

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji: link

***

Jubileusz 50-lecia specjalności pedagogika baletowa

W ponad dwusetletniej tradycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina obecność tańca nie zamyka klamra pięćdziesięciu lat. W sposób naturalny był on obecny od momentu powstania uczelni, która swe źródła ma Szkole Dramatycznej w Warszawie, zainicjowanej przy Teatrze Narodowym przez Wojciecha Bogusławskiego. Dzięki temu twórcy słowo, muzyka i taniec od zawsze były nośnikami ważnych treści i wartości, które kształtowały oryginalną, wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju kulturę narodową. Równolegle w czasie formowania się struktur uczelni na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie odbyła się premiera pierwszego polskiego baletu narodowego pt. Wesele krakowskie w Oycowie, którego 200 lat obecności na polskiej scenie teatralnej właśnie obchodzimy i który nie pozostał bez wpływu na pozycję tańca w trudnym dla społeczeństwa okresie utraty polskiej państwowości. Świadczą o tym podtrzymujące na duchu liczne kompozycje Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego, Marii Szymanowskiej, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Na tej Uczelni muzyka i taniec od zawsze pozostawały w siostrzano-braterskiej relacji stanowiąc źródło inspiracji dla twórczych dokonań studentów – przyszłych artystów i pedagogów różnych specjalności. Nie byłoby to możliwe bez szczególnej relacji mistrz–uczeń, stanowiącej istotę edukacji, w której obie strony mają do zaoferowania wzajemne zaufanie oraz szacunek, w duchu uniwersalnych wartości – prawdy, dobra i piękna.

Wydział Tańca jako samodzielna jednostka organizacyjna funkcjonuje od 2019 roku i jest kontynuatorem powołanego w 1972 roku Zaocznego Wyższego Studium Zawodowego Nauczycieli Tańca, którego celem było regularne kształcenie kadry pedagogicznej do szkół baletowych i innych placówek artystycznych. Kształcenie rozpoczęto w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej dzięki zrozumieniu ówczesnych władz uczelni – JM Tadeuszowi Maklakiewiczowi (wówczas prorektorowi) i Dziekanowi Wydziału Wychowania Muzycznego, Antoniemu Szalińskiemu. Pierwszym kierownikiem specjalności został Zbigniew Korycki. Założenia organizacyjne i programowe opracowały: Barbara Kasprowicz, wówczas pełniąca funkcję kierownika artystycznego warszawskiej szkoły baletowej i Teresa Czajkowska reprezentującą Centralny Ośrodek Pedagogiczny Szkolnictwa Artystycznego. Nadzór nad koncepcją sprawował dyrektor Ośrodka, Kazimierz Milatti. Kadrę specjalności pedagogicznej tworzyli wybitni specjaliści: Danuta i Jarosław Piaseccy (taniec klasyczny, literatura baletowa), Krystyna Rokitnicka (taniec ludowy), Maria Drabecka (taniec historyczny), Zbigniew Korycki (taniec charakterystyczny, kompozycja i partnerowanie), dr Krystyna Świderska i dr hab. Gerwazy Świderski (anatomia, gimnastyka korekcyjna) oraz Irena Turska i Janina Pudełek (historia i estetyka tańca).

W roku jubileuszowym 50-lecia specjalności pedagogika baletowa Wydział Tańca kształci na studiach pierwszego i drugiego stopnia (specjalność pedagogika baletowa), studiach pierwszego stopnia (specjalność taniec współczesny) oraz studiach drugiego stopnia (specjalność choreografia).

Wydział Tańca prowadzi ożywioną działalność naukowo-artystyczną, jest organizatorem corocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Artystycznej Edukacja w sztuce tańca oraz Spotkań ze sztuką tańca z udziałem wybitnych twórców. Wydział Tańca organizuje koncerty w UMFC i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W roku akademickim 2023–2024 rozpocznie się 10. edycja Podyplomowych Studiów Teorii Tańca.

Dziekan Wydziału Tańca
dr hab. Klaudia Carlos-Machej, prof. UMFC

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close