Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Anielewicza 6) zaprasza w niedzielę 13 marca o godz. 18.00 na pokaz filmu tańca Field Survey Konrada Smoleńskiego i Noy Shadur. Film stanowi wydarzenie towarzyszące wystawy Obecność/ Brak/ Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie. Konrad Smoleński i Noa Shadur pracowali nad filmem podczas 3-tygodniowego pobytu w muzeum w ramach programu rezydencji „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”. Zaproszeni do współpracy choreografowie i tancerze: Aneta Jankowska, Przemek Kamiński, Agnieszka Kryst, Magda Ptasznik, Łukasz Przytarski i Katarzyna Sitarz wzięli udział w zdjęciach do filmu wykonywanych m.in. w niecodziennych i niedostępnych zwykle przestrzeniach. Tego rodzaju scenografie łączą się z tematyką projektu Shadur i Smoleńskiego, która oscyluje wokół problematyki pamięci przeszłości zapisanej w ciałach i miejscach.

 

Film, odnosząc się do archiwaliów dokumentujących gesty i miejsca zbrodni w Warszawie, jest uniwersalnym obrazem mówiącym o aktach przemocy tkwiących w tkance miasta. Ciekawej warstwie formalnej (połączenie sztuki wideo, filmu fabularnego, sztuk performatywnych) towarzyszy tak charakterystyczne dla Smoleńskiego operowanie dźwiękiem, który „rozsadza”. Na wystawie Obecność/ Brak/ Ślady film reprezentowany jest jedynie przez ścieżkę dźwiękową.

WSTĘP WOLNY.

 

Konrad Smoleński od przeszło dekady działa aktywnie w obszarze sztuk wizualnych i dźwięku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2002) i jednym z członków legendarnej już formacji artystycznej Penerstwo. Współtworzy(ł) składy takich zespół, jak m.in. KOT, Kristen i BNNT. Laureat Nagrody Fundacji Deutsche Bank — Spojrzenia (2011). Prezentował swoje prace lub działania artystyczne w miejscach takich jak m.in. Palais de Tokyo w Paryżu, Pinchuk Art Center w Kijowie, Ludwig Museum w Budapeszcie, Martha Herford Museum, szwajcarskich Kunsthalle Winterthur i CentrePasquArt, czy w ramach nowojorskiej PERFORMY. W 2013 roku reprezentował Polskę podczas 55. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji. Mieszka i pracuje w Warszawie i Bernie.

 

Noa Shadur – niezależna tancerka i choreografka, absolwentka Instytutu Sztuki ArtEZ w Arnhem, a także artystka wideo. Jest zdobywczynią pierwszych nagród w ramach Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego „No Ballet” (2013), a także the Vdance International Video Dance Festival; oraz wyróżnień na ADF – Dancing for the Camera i nagrody w kategorii najlepszy film na berlińskim Festiwalu POOL07. Jest laureatką nagrody dla młodych choreografów izraelskiego Ministerstwa Kultury (2009). Reprezentowała Izrael podczas stypendium DanceWEB w Wiedniu (2010). Współpracuje z Instytutem Sztuki ArtEZ w Arnhem, Maslool – profesjonalnym programem tanecznym przy centrum sztuk performatywnych Bikurey Ha’Itim w Tel Awiwie, a także Kibbutz Ga’aton Dance Workshop. Noa regularnie uczy metod kompozycji i choreografii w ramach rozmaitych programów tanecznych, głównie w Izraelu. Prowadzi także interdyscyplinarne warsztaty z wykorzystania wideo w tańcu, a także dotyczące punktów stycznych między sztuką, fotografią i ruchem. Mieszka i pracuje w Tel Awiwie. 

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.konradsmolenski.com,  www.noashadur.com.

 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

 

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

 

Logotypy Muzeum Historii Żydów Polskich (miniaturka)

***

 

Wystawa Obecność/ Brak/ Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie prezentuje prace zrealizowane podczas trzynastu rezydencji artystycznych w Muzeum POLIN. Artyści, pochodzący m.in. z Polski, Izraela, Czech, Holandii, Turcji, Ameryki Północnej i Południowej, prezentują różnorodne podejścia do problematyki dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości Warszawy, tworząc wielogłosowy komentarz do jej historii i współczesności. Większość prac powstała przy udziale lokalnej społeczności żydowskiej, muranowskiej, warszawskiej. Wystawa trwa od 11 marca do 25 kwietnia 2016.
Katalog online: https://goo.gl/JkTuy3

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close