Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek i w środę w ramach XII Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł zaplanowano wyjątkowe wydarzenia. Na początek o godz. 19.00 (Teatr Studio, Scena Malarnia) solo performance Tomasza Wygody, będący podróżą przez odmienne stany świadomości Wacława Niżyńskiego – skandalisty, prekursora i legendy tańca współczesnego, zrealizowany na podstawie jego twórczości oraz Dziennika, który spisywał, raz na zawsze pożegnawszy się z karierą na scenie. Rite_of_dreams_project to wspólny projekt trójki artystów (oprócz Wygody, Sławek Krawczyński i Anna Godowska – założyciele Bretoncaffe) od lat zajmujących się tańcem i choreografią, których interesują związki między świadomością i podświadomością teatralnego bohatera, przestrzenie progowe i możliwość ich sygnalizacji poprzez ruch. Z powodu dużego zainteresowania publiczności odbędzie się dodatkowy pokaz przedstawienia (25 września, godz. 22.00). Również w środę (godz. 18.00) odbędzie się panel dyskusyjny Święto Wiosny. Wiek później – spotkanie z artystami spektaklu Niżyński. Święto snów, które poprowadzi Dorota Sajewska.

Natomiast 24 i 25 września (kolejno godz. 20.00 i 19.00, Duża Scena Teatru Studio) prezentacja spektaklu The Modesty of Icebergs kanadyjskiego choreografa, Daniela Lévéille. Po Utopie i Amour, acide et noix (pokaz podczas Festiwalu wiosny w Poznaniu, 2010), w ostatniej części swojej choreograficznej trylogii dalej drąży temat seksualności, miłości, potrzeby kontaktu, ale także obcości czy samotności. Wciąż również poszukuje odpowiedzi na pytanie o źródło ruchu emocji. The Modesty of Icebergs ciało zderzone zostało z władzą wzroku, wystawione na pastwę patrzenia. Lévéille umieścił je na scenie na wzór lodowców, których wierzchołki zwiastują skrywane niebezpieczeństwo, sugerując, że przyglądając się uważnie tafli ciała, można dostrzec uniwersum głębi.

Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystą, które poprowadzi Joanna Szymajda.

Więcej:

Daniel Léveillé The Modesty of Icebergs

Krawczyński/Wygoda/Godowska Niżyński. Święto snów

„Święto Wiosny. Wiek później” – dyskusja

Por. także Tekst Jadwigi Majewskiej Rytm rytuału (m.in o Le Sacre du printemps i Amour, acide et no ix Daniela Lévéille).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close