Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek, 27 czerwca 2016 roku, o godzinie 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Pl. Teatralny 1) wystąpi Polski Teatr Tańca ze spektaklem LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza w choreografii Ewy Wycichowskiej. LAMENT to najnowszy, a zarazem ostatni spektakl Ewy Wycichowskiej jako Dyrektora Polskiego Teatru Tańca. To teatr totalny: słowa Różewicza dialogują z albumem światowego malarstwa przetworzonym przez Daniela Stryjeckiego na niezwykle osobiste obrazy, minimalistyczne formy przestrzenne zaprojektowane przez Bohdana Cieślaka stanowią kontrapunkt dla „bogatych” kostiumów Anny Czyż. Muzyka Krzysztofa Wiki-Nowikowa buduje nastrój, wyzwala emocje, inspiruje ruch. Wycichowska posługuje się wszystkimi dostępnymi językami teatru tańca, dzięki czemu poezja Różewicza jest bardziej czytelna niż słowa jego dramatów wystawianych aktualnie na scenach teatrów repertuarowych.

 

Lament rozumiany jest tu wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych,  jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z  dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza, stała się dla twórców spektaklu  inspiracją do  działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, które w sposób kreacyjny wpisuje dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu, myślą o dychotomii świata i dychotomii sztuki.

 

Teaser

 

Choreografia i reżyseria: Ewa Wycichowska
Reżyseria i główna rola aktorska: Janusz Stolarski
Muzyka: Krzysztof Wiki-Nowikow
Video: Daniel Stryjecki (w ramach stypendium MKiDN)
Scenografia: Bohdan Cieślak
Kostiumy: Anna Czyż i Adriana Cygankiewicz
Opracowanie dramaturgiczne tekstów: Jagoda Ignaczak
Konsultacja literacka: Maria Dębicz

 

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Koprodukcja: Wrocławski Teatr Współczesny w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016

 

 Pasek logotypów LAMENT (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close