
Fot. materiały organizatorów.
W sobotę 20 września w ramach XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Teatrze Studio w Warszawie odbędzie się 8-godzinny maraton (godz. 14.00-22.00) z polsko-islandzkim projektem FOLK? A ja się (nie) zgadzam!. Jak mówi jego współtwórczyni, Edyta Kozak, „w Polsce folklor został wyparty jako wsteczny, prymitywny, śmieszny. Wynika to z braku świadomości osadzenia sztuki ludowej w kulturze i inspiracji, jakiej jej dostarczała przez wieki. Realizując projekt „FOLK?” chcemy zwrócić uwagę na ten problem i postawić tezę, że podtrzymywanie tego stanu uniemożliwia nam redefinicję folkloru i podjęcie z nim twórczego dialogu. Zaprosiłam do współpracy Ásgerđur Gunnardsdóttir i Alexandra Roberts z Reykjavik Dance Festival, by razem opracować projekt wymiany pomiędzy artystami z krajów o diametralnie różnych podejściach do zagadnienia. W Polsce folklor był używany do różnych celów i zostawił spuściznę w postaci cepeliowskich wyrobów, tysiąca oficjalnych twórców ludowych, setek zespołów pieśni i tańca oraz orkiestr wykorzystywanych do oprawy świąt i uroczystości państwowych. W Islandii – jak się zdaje – folklor ma zupełnie inne oblicze. Czy na skutek tego spotkania ujawnią się niedostrzegane do tej pory stare problemy? Czego może nauczyć nas nasza rodzima ludowość znana każdemu jako przaśna i stanowiąca obiekt kpin? Czy poprzez nowe formy wizualne ujrzymy w nowym świetle stare rytuały, zwyczaje i symbole?”. Wszystkie te wątki zostaną podjęte podczas panelu dyskusyjnego Dlaczego nie cierpimy folkloru, jednocześnie czerpiąc z cepeliady tyle radości (godz. 18.00).
FOLK? A ja się (nie) zgadzam! powstał z inspiracji spektaklem Edyty Kozak i Rolanda Rowińskiego o podobnym tytule. Punktem wyjścia w pracy nad spektaklem była próba przedefiniowania pojęcia folkloru oraz pokazanie go w szerokim kontekście, jako formy kultury oraz zjawiska społecznego i politycznego. W ramach projektu udostępnione zostaną dwie instalacje Valdimara Johannssona i Erny Omarsdottir: The Black Yoga Screaming Chamber (19-25 września) składa się z wygłuszonego pomieszczenia, w którym każdy może wykrzyczeć się w odosobnieniu i zarejestrować swoje wrzaski. Głosy Reykjaviku (20-25 września) to kontynuacja projektu The Black Yoga Screaming Chamber, Tym razem z zarejestrowanych i specjalnie zmiksowanych krzyków powstanie tytułowa mantra. Ponadto przez cały czas trwania sobotniego maratonu będzie można wziąć w interaktywnej instalacji Smoki kontra trolle Edyty Kozak i Lecha Rowińskiego. Instalacja powstała z inspiracji podwórkową grą dziecięcą, to fikcyjna wojna pomiędzy dwoma odległymi od siebie krajami (Polską i Islandią), które nigdy nie prowadziły działań zbrojnych przeciwko siebie.
W jaki sposób tradycja może inspirować współczesnych twórców w swoich projektach pokażą Iza Szostak i Karol Tymiński. Szostak dzięki współpracy z antropolożką wizualną poznała islandzkiego lutnika, od którego – na zasadach obserwacji uczestniczącej – uczyła się praktyki lutniarskiego rzemiosła. Posłużyło jej to jako materiał do stworzenia performansu Wizytatorki, w którym zastanawia się nad kwestią twórcy i tworzywa oraz rolą ciała w rzemieślniczej pracy. Natomiast Karol Tymiński sięgnął po tradycję białego śpiewu (tzw. krzyko-śpiewu), aby zbadać relację ciało – głos – emocje (E-Sound). Głos pozwala wejść głębiej w doświadczane przez performera emocje.
Podczas otwarcia maratonu, o godz. 14.00, polscy uczestnicy wspólnie z Asrun Magnusdottir podejmą próbę stworzenia nowego folkowego tańca. Projekt Warsaw Folk Dance Festival bazuje na rozmowach na temat z mieszkańcami Warszawy, które artystka przeprowadziła w ich domach.
Ponadto w ramach maratonu FOLK? A ja się (nie) zgadzam! Odbędą się interaktywne projekty islandzkich artystów, tj. Metalowy Aerobik oraz Wykład o musicalach typu bordeline (oba: Valdimar Johannsson, Erna Omarsdottir) oraz FOLK EXPO Edyta Kozak, Roland Rowiński i Sigurður Jónsson. W części performatywnej artyści poszukują tożsamości współczesnego Polaka – artysty tańca. Zastanawiają się czym dzisiaj dla młodych tancerzy jest folklor, na ile może być on inspirujący dla współczesnego tańca.
Na wszystkie wydarzenia projektu FOLK? A ja się (nie) zgadzam! wstęp wolny.
Harmonogram 20 września godz. 14.00-22.00
Godz. 14.00-14.40, Teatr Studio, Scena Modelatornia
Warsaw Folk Dance Festival / Asrun Magnusdottir / Islandia
Godz. 14.00-22.00, Teatr Studio, Sala Stolarnia
Głosy Reykjaviku / Valdimar Johannsson, Erna Omarsdottir / Islandia
Godz. 14.00-22.00, Teatr Studio, Foyer
Wirowanie / Edyta Kozak, Wojtek Kaniewski / Polska
Godz. 14.00-22.00, Teatr Studio, Foyer
Historie pająków / Wiola Ujazdowska/ Polska
Godz. 14.00-22.00, Plac Defilad
Smoki kontra trolle/ Edyta Kozak, Lech Rowiński / Polska.
Godz. 15.00-15.30, Teatr Studio, Scena Modelatornia
Wizytatorki / Iza Szostak/ Polska
Godz. 15.40-16.10, Teatr Studio, Foyer
E-Sound/ Karol Tymiński/ Polska
Godz. 16.15-16.55, Teatr Studio, Foyer
Metalowy Aerobik/ Valdimar Johannsson, Erna Omarsdottir/ Islandia
Godz. 17.00-18.00 , Teatr Studio, Scena Modelatornia
Panel dyskusyjny: Dlaczego nie cierpimy folkloru, jednocześnie czerpiąc z cepeliady tyle radości
Godz. 19.00-20.00, Teatr Studio, Scena Modelatornia
FOLK EXPO Edyta Kozak/ Roland Rowiński/ Sigurður Jónsson, Polska, Islandia
Godz. 20.00-21.00, Teatr Studio, Scena Malarnia
Wykład o musicalach typu borderline / Valdimar Johannsson, Erna Omarsdottir / Islandia
Premierowy pokaz projektu odbył się 23 września 2014 w ramach Reykjavik Dance Festival.