Wersja do druku

Udostępnij

W lutym po kilku latach powraca do Warszawy projekt całorocznych prezentacji  współczesnego tańca improwizowanego w różnych formach (od spektaklu po performans) – (sic! ) four seasons, mający swoje korzenie w Międzynarodowym Festiwalu Improwizacji Tańca [sic!]. Założeniem przeglądu jest regularna prezentacja wydarzeń poświęconych  improwizacji tańca i podjęcie towarzyszących jej zagadnień.

 

W piątek 12 lutego 2016 roku o godzinie 19.00 w Sali im. Wojciecha Krukowskiego w Budynku Laboratorium w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (ul. Jazdów 2) wystąpią Marcin Masecki i Dawid Lorenc w Sztuce fugi. Powodem spotkania tych dwóch artystów była improwizacja Steve’a Paxtona do Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Glenna Goulda. Marcin Masecki wydał płytę zawierającą interpretację innego utworu Bacha – Sztuki fugi, która w swej ciężkiej i z pozoru niezróżnicowanej strukturze różni się od barwnej struktury Wariacji Goldbergowskich. Punktem wyjścia współpracy Masecki/Lorenc jest Sztuka fugi i jej współczesne interpretacje, równocześnie dźwiękowe i ruchowe (we wzajemnym wpływaniu na siebie), ale także improwizacja. Produkcja powstała na zamówienie Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca.

 

Natomiast w sobotę 13 lutego 2016 roku o godzinie 19.00 odbędzie się prezentacja pod hasłem Mazurki. Mazurki, ludowa forma muzyczna i taneczna, w wykonaniu Marcina Maseckiego i tancerzy (Kaya Kołodziejczyk, Małgorzata Haduch, Ilona Trybuła, Agnieszka Kryst, Paweł Grala) to rezonans współczesnych wrażliwości, kiedy relacje tańca i muzyki dawno straciły swoją niewinność. W czasach, gdy nic nie jest proste, spotkanie muzyki ludowej i tańca obiecuje radosny, szczery i głęboki kontakt tych rzeczywistości, ale z pozycji osób żyjących na początku XXI wieku, żyjących TERAZ.

 

Prezentacjom na żywo towarzyszyć będą pokazy filmów z archiwum (sic!) – 12-13 lutego 2016 roku o godzinie 18.00.

 

Kolejne wydarzenia w roku 2016 odbędą się w dniach 5-6 maja, 2 czerwca oraz 13-14 października. Inni artyści, którzy zaprezentują się w ramach przeglądu (sic!) four seasons 2016: Boris Charmatz, Zorka Wollny, Anna Nowicka, Hermann Heisig, Jule Flierl, Maria Sciaroni, Marysia Stokłosa, Magda Ptasznik, Izabela Szostak, Wojciech Pustoła, Julyen Hamilton, Kasper T. Toeplitz i Myriam Gourfink.

 

Cykl (sic!) four seasons w 2016 roku będzie przebiegał pod hasłem TERAZ/NOW:

TERAZ/NOW – jako podstawowa wartość i zasada działania improwizacji, a także performance’u.

TERAZ/NOW – jako  czas, w którym wszystko się wydarza, kontekst, w którym się wydarza, a także sposób, w jaki się wydarza.

TERAZ/NOW (i tutaj) – jako sposób działania i tworzenia, jako zasada przeżywania życia wiążące się ściśle z improwizacją.

TERAZ/NOW – jako kontekst miejsca, roli i potrzeby sztuki współczesnej prac artystów biorących udział w [sic!] four seasons.

TERAZ/NOW – jako impuls do zadawania wielu pytań artystom w kontekście prezentowanych prac.

Wszystko co się wydarza, wydarza się TERAZ/NOW, nie wczoraj i nie jutro – jako oczywista prawda trudna w realizacji, gdyż zwykle żyjemy przeszłością lub przyszłością.

 

W programie zaplanowano także blok edukacyjny: warsztaty, panele, publikacje materiałów dotyczących teorii improwizacji tańca. Nowym obszarem prezentowanym i badanym przez organizatorów będzie taniec w relacji ze sztukami wizualnymi, ich wzajemne wpływy, zależności i inspiracje. Taniec jako forma, architektura przestrzeni, przekaz artysty, uchwycona rzeczywistość, stan osoby lub świata, znajduje coraz częściej wspólny język ze sztukami wizualnymi. Wspólnie chcą oddać fragment rzeczywistości lub fikcji poddany wizji i działaniu artystycznemu, nadać formę ideom i sprawom w sposób pozbawiony egzaltacji formalnej i psychologicznej, a także myślenia estetycznego. Nie chodzi o użyteczność jednej sztuki względem drugiej, raczej o sposób obecności – taniec to także sztuka wizualna.

 

Organizator: Fundacja Ciało Się

Partner: CSW, Miasto Stołeczne Warszawa

 

LOGO CSW (miniaturka)   Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close