Wersja do druku

Udostępnij

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie rozpoczął strajk w swojej siedzibie Mateczniku-Mazowsze. Strajk związany jest z niskimi, zamrożonymi od lat, wysokościami wynagrodzeń, oraz ze zmniejszoną dotacją. Tło strajku stanowi również odwołanie dotychczasowego dyrektora zespołu. W środę marszałek Mazowsza odwołał dyrektora zespołu Jacka Kalinowskiego i powołał p.o. dyrektora naczelnego i artystycznego Włodzimierza Izbana, dotychczasowego dyrektora Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, też podległego marszałkowi. Zdaniem strajkujących zabrakło przocedury konkursowej i konsultacji ze związkiem zawodowym.W urzędzie marszałkowskim twierdzą, że nie powołano dyrektora, lecz tylko pełniącego jego obowiązki.

„Sprawa odwołania poprzedniego dyrektora jest bulwersująca, ale nam chodzi o wynagrodzenia, które są głodowe. Domagamy się podwyżki płac, które od sześciu lat są zamrożone dla artystów Mazowsza i coroczne wyrównania z powodu inflacji. Zresztą od lipca byliśmy z dyrekcją w sporze zbiorowym o pieniądze – mówi Iwona Wieczorek, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy zespole Mazowsze.. Opowiada, że początkujący artyści mają 1,4 tys. zł podstawy pensji, ona sama po dwudziestu latach pracy – niewiele ponad 2 tys. – Można dorobić jeszcze koncertami, ale to niewielkie pieniądze. Przychodzą do nas młodzi ludzie po szkole, myślą, że zrobią wielkie kariery, bo nasz zespół od lat uważany jest za ambasadora polskiej kultury, a tymczasem płace są tak marne, że odchodzą po roku lub dwóch – przekonuje Iwona Wieczorek”.

W poniedziałek rano „Mazowsze” protestowało na pl. Bankowym, przed siedzibą Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbywało się posiedzenie w sprawach budżetu Mazowsza.

(opracowano na podstawie „Gazeta Wyborcza – Stołeczna” online)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close