Mechanics of Distance (Mechanika na odległość) to performans site-specific, który znalazł się wśród 20 najlepszych spektakli tanecznych wg Aerowaves (Aerowaves Priority Selection in 2020). W czerwcu Mechanics of Distance pojawi się w Warszawie w trzech odsłonach: warsztaty z choreografem Mátém Mészárosem – twórcą Mechanics of Distance (23 czerwca), spacer performatywny (24 czerwca) i performans (25 czerwca).

Wersja do druku

Udostępnij

W centrum zainteresowań choreografa są statyczne i dynamiczne ruchy ciał, ich konstelacje i relacje wobec siebie, rozmieszczenie pasujących i niepasujących do siebie elementów w jednej przestrzeni. Węgierski choreograf Máté Mészáros przekłada abstrakcyjne pojęcia na ruch, pozostawiając widzowi swobodę interpretacji, wytrącając go z utartych ścieżek skojarzeniowych. To pozwala postrzegać ruch ciał w przestrzeni z perspektywy sztuk wizualnych w jego plastycznej, ciągle zmieniającej się formie.

„Performans i spacery performatywne Mechanics of Distance oraz warsztaty taneczne z Máté Mészárosem odbędą się w Warszawie w ramach projektu Perform Europe
– East Goes to East” – mówi Yulya Dzichkouskaya ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, partnera projektu w Polsce.

„Celem projektu Perform Europe jest dystrybucja wybitnych dzieł performatywnych w inkluzywny i zrównoważony sposób. Program wspiera utalentowanych choreografów europejskich oraz umożliwia wymianę doświadczeń w zakresie sztuk performatywnych. Zapraszamy serdecznie na pokazy i warsztaty Mechanics of Distance, jest to okazja, by doświadczyć sztuki na najwyższym światowym poziomie”.

Performans Mechanics of Distance to choreografia site-specific na trzech performerów i muzyka, prezentowana w przestrzeni publicznej, salach wystawowych, lobby, ogrodach, skwerach itp. Publiczność dowolnie podąża za wykonawcami, kreując własny sposób odbioru sztuki. Tancerze z trzech różnych środowisk (balet klasyczny, taniec ludowy i taniec współczesny) w towarzystwie muzyka na tyle intensywnie ingerują w swoje przestrzenie osobiste, że widz może odejść od swojej zwyczajowej chęci/potrzeby interpretacji. Ciała poprzez swoją plastyczność, materialność umieszczają taniec w perspektywie sztuk pięknych.

Performans odbędzie się 25 czerwca o godz. 19.00 w szkole na ul. Emilii Plater 31.

Więcej informacji: link 1
link 2

Trailer: link 3

***

Spacer performatywny to partycypacyjna wersja spektaklu Mechanics of Distance. Uczestnicy/czki, prowadzonego przez Mátégo Mészárosa spaceru, sami stają się performerkami/ami i mogą współtworzyć dziewięć etapów choreografii Mechanics of Distance. Definiujące spektakl ruchy i konstelacje posłużyły jako inspiracja do ilustracji stworzonych przez artystę wizualnego Balázsa Fischera. Ilustracje i instrukcje do nich można znaleźć w broszurze, wydawanej uczestnikom spaceru. Spacer będzie poprowadzony w dwóch niezależnych turach wg dwóch różnych tras. Można wziąć udział w jednym lub w obydwu spacerach.

Spacer performatywny odbędzie się 24 czerwca 2022 (I spacer: 17.30, II spacer: 19.30).

Szkoła, ul. Emilii Plater 31

Więcej informacji: link 1
I spacer 17.30 link 2
II spacer 19.30 link 3

***

Máté Mészáros poprowadzi również warsztaty tańca współczesnego ze specjalizacją partnering.

Máté opowiada o warsztatach: „To będą trzy godziny treningu technicznego – będziemy skakać, turlać się, robić skłony, nabywać umiejętności, które pomogą tancerzom udoskonalić swój warsztat bez względu na technikę, w której pracują na co dzień. Głównym tematem warsztatów będzie partnering, ale również przejdziemy przez kilka technik optymalizacji ruchu, pomagających czuć własne ciało i poruszać się bez nadmiernego obciążenia, co nie oznacza unikania fizyczności. Podążamy za mottem Williama Forsythe’a: taniec to kierowany upadek. A przede wszystkim będziemy się świetnie bawić, doświadczając naszego ciała, próbując czegoś, o czym nigdy nie myśleliśmy, że będzie możliwe”.

Warsztaty odbędą się 23 czerwca, godz. 17–20 w Studiu 42, przy ul. Twardej 42 w Warszawie.

Więcej informacji: link 1
link 2

***

Organizator zaprasza do udziału we wszystkich wydarzeniach projektu (spacer performatywny, performans, warsztaty) w cenie 120 PLN Bilety: link 1.

Strona wydarzenia: link 2

***

Performans, warsztaty oraz spacery performatywne odbywają się w ramach projektu Perform Europe East Goes to East. Partnerem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru to organizacja zrzeszająca artystów, twórców, działaczy i edukatorów teatralnych. Organizacja zajmuje się sztuką ze społecznością, teatrem społecznym, formami, które są na styku teatru, edukacji twórczej i obywatelskiej oraz aktywizmu.

Więcej informacji: www.pedagodzyteatru.org

***

Program Perform Europe wspiera ponadnarodową dystrybucję dzieł performatywnych – prezentowanych na żywo bądź z wykorzystaniem technologii cyfrowej – w ramach państw uczestniczących w programie Kreatywna Europa komponent Kultura. Na podstawie osiągnięć fazy pilotażowej ma zostać utworzony stały schemat wsparcia sektora sztuk performatywnych.

Za opracowanie i wdrożenie programu Perform Europe odpowiadają wspierane przez program Kreatywna Europa sieci europejskie: IETM (International Network for Contemporary Performing Arts), European Festivals Association, Circostrada, European Dancehouse Network; oraz specjalizująca się w badaniach i konsultingu organizacja IDEA Consult.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Performans. „Mechanics of Distance” – wydarzenia w ramach programu „Perform Europe”. Materiały własne organizatora

Spacer performatywny. „Mechanics of Distance” – wydarzenia w ramach programu „Perform Europe”. Materiały własne organizatora

Warsztaty. „Mechanics of Distance” – wydarzenia w ramach programu „Perform Europe”. Materiały własne organizatora

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close