Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę o godz. 19.00 w ramach VII edycji Festiwalu „Gorzkie Żale/Nowe Epifanie” w Teatrze IMKA w Warszawie (ul. Konopnickiej 6) odbędzie się pokaz spektaklu Mikołaja Mikołajczyk i Grupy Spektaklowej z Zakrzewa Projekt DEKALOG, czyli folwarczne imaginarium.

 

Jak odnajdujemy się i jak poruszamy w natłoku przekazów i symboli, które wypełniają publiczną przestrzeń kultury i wpływają na naszą przestrzeń wewnętrzną, mentalność i wyobraźnię? 

Spektakl został pomyślany jako krzywe zwierciadło tej sytuacji, nawiązuje do Folwarku zwierzęcego George’a Orwella i w tym kontekście pyta o miłość i sens życia, o wiarę i stosunek do śmierci. W sumie, pyta więc o Dekalog jako tekst kultury, określający nasze miejsce na ziemi i naszą tożsamość. Jest to kolejny, czwarty już projekt Mikołajczyka zrealizowany w Zakrzewie (powiat złotowski, woj. wielkopolskie) z udziałem m. in. grupy seniorów, działających wcześniej jako chór Wrzos w Domu Polskim. W założeniu miało dojść do spotkania dwóch różnych, odległych od siebie światów – artystycznego z amatorskim, gdzieś daleko na wsi, na tzw. „kulturalnej pustyni”. To miejsce okazało się oazą – w kolejnym projekcie jest nawet palma, a uczestniczy w nim także młodzież oraz inni znakomici artyści.

 

Poprzednie spektakle-projekty Mikołajczyka zrealizowane w Zakrzewie to: Teraz jest czas (2012), Projekt. Noce i dnie (2013), Projekt. Jezioro łabędzie (2014). Ale jak można zatańczyć Dekalog?! Ten wybitny solista, baletmistrz i choreograf już wielokrotnie pokazał, że można zatańczyć wszystko, wszędzie, z każdym. I nie zamierza przestawać: „Tańczył będę nawet z ośmioma dychami na karku. W tańcu nie chodzi tylko o sprawność techniczną czy fizyczną. Równie dobrze mogę samymi palcami tańczyć, tworząc taki koncept, że cała uwaga widza skupi się na nich. Nie potrzeba odrywać się od ziemi pół metra, by zatańczyć”. 

 

 

Trailer spektaklu

 

Więcej o festiwalu:  http://gorzkiezale.pl/

 

 

Reżyseria i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Muzyka: Maciek Zakrzewski/Szymon Szopiński

Scenografia: Rafał Łukasz Renner

Multimedia: Artur Lis

Światło: Henryk Szopiński

Organizacja i produkcja: Barbara Matysek-Szopińska

Produkcja: Dom Polski i Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie

 

Występują: Maryla Trokowska, Ala Dąbek, Danuta Zdrenka, Jan Wojciechowski, Łucja Podlewska, Gienia Płaczek, Ula Chałubek. Jasiu Cieślik, Jurek  Podlewski, Edmund Bindek, Bogdan Dąbrowski, Aleksandra Bednarz, Dorota Androsz, Anita Wach, Grażyna Misiorowska, Halina Zdrenka, Piotr Mateusz Wach, Ada Mielke, Klaudia Pioch, Pamela Borkowska, Edyta Radke, Kinga Szopińska, Kacper Manikowski, Hubert Mielke, Mikołaj Mikołajczyk

 

Projekt współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz zrealizowany w ramach stypendium z Funduszu Promocji Twórczości. 

 

Województwo Wielkopolskie (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close