Wersja do druku

Udostępnij

Motyl i wilk to spektakl synkretyczny w reżyserii i według opracowania muzycznego Mai Baczyńskiej. Łączy ze sobą różne dziedziny sztuki, przede wszystkim muzykę – tradycyjną i improwizowaną – oraz autorską poezję i prozę poetycką Mai Baczyńskiej w interpretacji Macieja Dużyńskiego, ale także teatr i taniec – taniec butoh w wykonaniu Anny Juniewicz, która jest również autorką choreografii. Premiera odbędzie się w niedzielę 16 września o godz. 17.00 w Domu Kultury Śródmieście (Scena na Smolnej, ul. Smolna 9), a kolejny pokaz 25 listopada w Służewskim Domu Kultury.

 

Opis spektaklu:

 

Opowieść zostaje wpisana w kontekst współczesnego miasta, konfrontując ze sobą to, co stare, pierwotne, mityczne, z tym, co nowe i nieznane – naturę z technologią, pierwiastek żeński z pierwiastkiem męskim, siłę i odwagę z czułością i delikatnością, motyla z wilkiem. Te ostatnie stanowią tu symbole szczególnych cech ludzkiej natury, takich jak: charyzma, indywidualizm, upór w dążeniu do celu czy wrażliwość na otaczające nas piękno i drugiego człowieka. „Wrażliwość może być mylnie pojmowana jako słabość predestynująca do wykluczenia społecznego. Ale w rzeczywistości może stanowić wielką wartość – siłę cementującą najtrwalsze relacje międzyludzkie i napęd twórczy. Siłę, która każe kochać ludzi takimi, jacy są i pozostać ludźmi takimi, jakimi jesteśmy – poszukującymi, każdy na swój sposób, w ciemnej, leśnej gęstwinie prześwitów. Dlatego motyl jest dla mnie symbolem czegoś szalenie ważnego. Przede wszystkim czułości wobec siebie nawzajem. To nic złego, wręcz przeciwnie – wiele można zyskać. A wilk? Jest dziki, ale też stadny. W sumie ludzki, gdyby się mu dobrze przyjrzeć” – mówi Maja Baczyńska. Czy posiadając te atrybuty jesteśmy w stanie przetrwać w tzw. „miejskiej dżungli”? A jeśli tak, to za jaką cenę…? Cóż, łowcy nie dają się oswoić wilkom, a kolekcjonerzy najchętniej schwytaliby wszystkie motyle i wystawili w muzealnych gablotach. Nie szkodzi – wszystkich nie usidlą i nie uciszą, a my możemy wypatrywać i nasłuchiwać. I zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chcemy żyć w wielkim rezerwacie.

 

Wśród wielu warstw spektaklu na szczególną uwagę zasługuje muzyczna w wykonaniu improwizującego zespołu w składzie: Iwona Jędruch (misy dźwiękowe, gongi, skrzypce), Konrad Zientara (muzyka elektroniczna) oraz Maja Baczyńska, Inga Julia Dembowska i Weronika Regosz (śpiew biały). Autorką multimedialnego intro oraz ilustracji do Motyla i wilka jest Inga Julia Dembowska (muzyka użyta w multimediach – Cywilizacja Kaliny Świątnickiej z monodramu synkretycznego Dziwnotwór Mai Baczyńskiej), zaś za reżyserię świateł odpowiada Marta Seredyńska. W spektaklu biorą również udział specjalnie zaproszeni goście – kompozytorzy i multiinstrumentaliści: ALUEI (Włochy) oraz Mieczysław Litwiński, a także aktorka-mim i tancerka butoh Grażyna Chmielewska.

 

W ramach projektu organizowane są też warsztaty gry na misach i gongach oraz śpiewu tradycyjnego, koordynowane przez Fundację Rezonanse Kultury.

 

 Wstęp wolny.

W celu otrzymania zaproszenia organizatorzy proszą o kontakt na: mudo.musicdoc@gmail.com

 

 

 

głos: Maciej Dużyński,

choreografia i taniec butoh: Anna Juniewicz

misy dźwiękowe, gongi, skrzypce: Iwona Jędruch

elektronika: Konrad Zientara

śpiew biały: Maja Baczyńska. Inga Julia Dembowska, Weronika Regosz

ilustracje, multimedia: Inga Julia Dembowska

reżyseria świateł: Marta Seredyńska

koordynacja warsztatów: Joanna Stasina,

udział gościnny: Grażyna Chmielewska (taniec butoh), ALUEI, Mieczysław Litwiński (improwizacje muzyczne)
wiersze i proza poetycka, opracowanie muzyczne, improwizacje (misy, perkusjonalia, śpiew): Maja Baczyńska

 

Projekt powstał przy wsparciu Darczyńców na portalu crowdfundingowym http://wspieramkulture.pl/

Patronat:
Presto. Muzyka Film sztuka, JESTsztuka. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków,Oddział warszawski – SPAM, STOART
Koło Solistów i Kameralistów, portal Taniec, MUDO Music Documentaries

Partnerzy:
Dom Kultury Śródmieście, Służewski Dom Kultury, Fundacja Rezonanse Kultury 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close