Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wydarzenie z cyklu Mieszczanie z Bródna w ramach VIII edycji Parku Rzeźby na Bródnie. W programie wydarzenia zaplanowanego na sobotę 3 września 2016 o godz. 14.00 (Park Rzeźby na Bródnie, ul. Kondratowicza/Chodecka) znalazły się trzy performanse, przygotowane przez Nika Kosmasa, Helgę Wretman i Martę Ziółek.

 

Marta Ziółek: 4 rzeźby, pop i woda gazowana

Performans Marty Ziółek 4 rzeźby, pop i woda gazowana powstał we współpracy z Agnieszką Kryst i Katarzyną Sikorą. Inspiracją były kultowe zdjęcia nadmorskich kurortów brytyjskiego fotografa Martina Parra z cykli The Last ResortLife’s a beach. Parr traktuje turystyczne miejscowości jako współczesne śmieciowiska i ukazuje ciała wczasowiczów w ich trywialnym i zaskakującym otoczeniu. 4 rzeźby, pop i woda gazowana to ruchoma instalacja zbudowana z rzeźb – ciał performerek stopionych z obiektami, pełniącymi funkcję protezy. Pokryte kryształami kostiumy Dominiki Olszowy zainspirował trywialny obiekt należący do Ziółek – plastikowy, pseudoluksusowy pokrowiec na i-Phone’a. Tandeta miesza się tu z ulicznym blichtrem, a plażowy work-out z więzienną sztuką walki 52 blocks.

 

Nik Kosmas: Drabinka

Drabinki gimnastyczne należą do najbardziej uniwersalnych sprzętów do ćwiczeń siłowych i rozciągających. Nika Kosmasa fascynuje otwartość ich formy oraz wielofunkcyjność – oprócz niezliczonej ilości ćwiczeń, mogą się też przydać w innych sferach życia, chociażby do suszenia ręczników, instalacji systemu półek czy gier erotycznych. Podczas 9. Biennale w Berlinie stworzył cały system drabinek, na których co tydzień odbywał się trening prowadzony przez artystę i jego przyjaciół (m.in. Helgę Wretman). Dla Parku Rzeźby na Bródnie zaprojektował nowy przyrząd, na którym podczas otwarcia poprowadzi pokazowy work-out. „Moim celem jest stworzenie platformy do ćwiczeń dla energicznych ludzi, która skłaniałaby do znalezienia własnego sposobu treningu i zmiany swojego życia. Drabinka to struktura, która umożliwia spontaniczne użycie” – mówi artysta o swoim projekcie dla Bródna.

 

Helga Wretman: Fotografia grupowa

Autorka słynnej serii prac wideo Fitness dla artystów  tym razem do swojego performansu zaprosi warszawskich miłośników ćwiczeń na świeżym powietrzu. Artystkę zainteresował fenomen fotografii grupowej, np. drużyn sportowych, poprzez którą formułuje i konsoliduje się tożsamość grupy. Wretman z jednej strony zwraca uwagę na pierwotną potrzebę jednostki by identyfikować się z tzw. „grupą własną” w opozycji do „grupy obcej”, z drugiej zaś na rosnącą potrzebę przynależności i wyrażania siebie we współczesnym świecie. Uczestnicy performansu odegrają fitnessową choreografię, nawiązującą do czynności pozowania do grupowej fotografii, która zostanie na koniec uwieczniona za pomocą drona.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close