Wersja do druku

Udostępnij

Niedziela 23 listopada to ostatni dzień jesiennej odsłony X Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania. O godz. 18.00 w Teatrze Collegium Noblilium zostanie pokazany spektakl Heart Beat niemieckiego zespołu NovaTanz. Przedstawienie dąży do krytycznej oceny tego, co składa się na większość naszych największych, najskrytszych pragnień. Dwie skrajności są zawarte w biciu serca. Z jednej strony ludzkość sama w sobie, kolektywne „my” i ogólnie ujęte relacje międzyludzkie, z drugiej – zupełna indywidualizacja osobowości i własny, niezależny od innych rytm. Serce jest pewnym punktem wyjścia, metaforą, wokół której wszystko się obraca. „Wkładać w coś całe serce”, „podążać za głosem serca”, „mieć serce na dłoni” – to tylko kilka przykładów na to, jak mocno serce powiązane jest z wyrażaniem naszych emocji. Rytm serca zmienia się w zależności od otaczających nas czynników, jest odzwierciedleniem tego, jak się czujemy. Nasze relacje ze światem zewnętrznym są konstruktem, który stale porusza się po różnych polach. Ruch jest wyrazem życia, w którym  śmierć jest często reprezentowana  bezruchem. Interesująca jest również specyficzna relacja serca z płucami, które wspólnie tworzą polirytmiczną kompozycję. Nasze serca i oddech są pulsem, bitem, ruchem.

 

Natomiast o godz. 20.00  Teatr Tańca Zawirowania zaprasza do Teatru WARSAwy publiczność, kursantów, przyjaciół, znajomych, tancerzy, słowem – wszystkich, którzy przez ostatnie 10 lat natknęli się na ten zespół  (a także tych, którzy do tej pory niewiele mieli z nim wspólnego), na spektakl-niespodziankę, przygotowaną specjalnie na tę wyjątkową okazję.

 

Heart Beat

 

Choreografia:  Carmen Casagrande

Asystent Choreografa: Slava Gepner

Tancerze: Jose Ma Ortiz, Adrian Castello, Raphael Spiegel

Czas: 65 min

 

Teatr Tańca NovaTanz (Niemcy) jest kreatywnym kolektywem artystów-freelancerów, mającym swoją siedzibę w Kolonii (Niemcy). Pod kierownictwem artystycznym Slavy Gepnera novaTanz produkuje od podstaw jeden-dwa spektakle taneczne w ciągu roku. Taniec, muzyka, film, design, teatr i sztuki wizualne przenikają się nawzajem, tworząc spójną i pełną inspiracji całość. Członkowie zespołu mają swoje kulturowe korzenie w różnych krajach europejskich. Świadomie szukają inspiracji w tradycjach Starego Kontynentu, wykorzystując je jako punkt wyjścia do pracy. Wykraczają poza te kulturowe ramy, otwierając niemiecką scenę taneczną na nowe impulsy. Oprócz autorskich spektakli, zespół oferuje również warsztaty, kursy i inne formy edukacji kulturalnej.

 

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2004 roku pod auspicjami Fundacji Scena Współczesna. Założycielem oraz dyrektorem Teatru Tańca Zawirowania jest Włodzimierz Kaczkowski. Kierownikiem artystycznym zespołu jest od początku Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego. Obecnie trzon Teatru Tańca tworzą: Elwira Piorun, Karolina Kroczak, Bartosz Figurski oraz Szymon Osiński. Niemalże od początku swojego istnienia Teatr Tańca Zawirowania nie tylko czynnie uczestniczy w procesach kulturotwórczych kraju, ale występuje ze swoimi spektaklami na festiwalach całego świata, począwszy od naszych europejskich sąsiadów, poprzez Azję, Afrykę skończywszy na Ameryce Północnej i Południowej. Teatr wraz z Fundacją Scena Współczesna jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, odbywającego się w Warszawie corocznie od 2004 roku. Wydarzenie to gromadzi w czasie tygodniowego przeglądu teatry tańca z Polski i z całego świata, dając twórcom możliwość spotkania i konfrontacji dokonań artystycznych. Teatry porównują swoje doświadczenia, wzajemnie się inspirują i nawiązują znajomości, które często owocują powstawaniem wspólnych projektów artystycznych. Festiwal ma także na celu popularyzację współczesnego teatru tańca i prezentację w Polsce najnowszych światowych tendencji. Kilkudniowe warsztaty prowadzone przez instruktorów wielu rodzajów tańca współczesnego, wieczory pełne niezapomnianych wrażeń teatralnych, zażarte dyskusje, całodniowe próby. Świat wirujący od tańca. Teatr prowadzi także działalność edukacyjną – w Akademii Tańca Zawirowania odbywają się stałe zajęcia i warsztaty, których częstym efektem są spektakle wieńczące pracę młodych tancerzy.

 

PROGRAM

 

Więcej informacji o Festiwalu:
www.zawirowania.pl w zakładce Festiwal
www.facebook.com/zawirowania

 

Kontakt z organizatorami:
+48 780 555 280

ttzawirowania@gmail.com

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close