Wersja do druku

Udostępnij

W Warszawie powstaje nowe miejsce dla kultury.  Dzięki wygranej w konkursie na lokal przeznaczony na działania kulturalne, Fundacja Burdąg – dysponująca także wawerskim Centrum w Ruchu – otrzymała 33-metrową przestrzeń przy ulicy Narbutta 27a. Tak mała przestrzeń – podzielona w na dwa osobne pomieszczenia (nie licząc zaplecza sanitarnego) stanowi wyzwanie, ale przynosi też mnóstwo pomysłów na jej wykorzystanie. Podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli władz dzielnicy Mokotów o pomysłach tych opowiadali Wojtek Ziemilski, kurator i opiekun XS, i Maria Stokłosa z Fundacji Burdąg.

 

Choć okolice ulicy Narbutta Warszawie i na Mokotowie miejscem szczególnym, mieszkające tu postacie ze świata kultury i sztuki niełatwo jest spotkać, ponieważ  migrują codziennie do swoich miejsc pracy, do innych części miasta kojarzonych ze sztuką. Dlatego mimo powstających tu inicjatyw głównym celem XS będzie pokazanie mieszkańcom, jak zmienia się otoczenie, w którym żyją, zachęcenie społeczności lokalnej do rozmów, współpracy, dialogu, wymiany – międzyartystycznej i międzysąsiedzkiej – przekonanie, że sami również mają ogromny wpływ na zmiany, w czym pomóc ma także współpraca ze Stowarzyszeniem  Moja Narbutta. Stary Mokotów  to dzielnica z tradycjami, a ulica Narbutta była przed wojną jedną z reprezentacyjnych ulic dzielnicy i Warszawy w ogóle, do czego chcą również nawiązać animatorzy XS. Obecnie bowiem mieszkańcy dość mało wiedzą o tym, co dzieje się w ich dzielnicy.  Chodzi więc także o odczarowanie obrazu kultury i sprawienie, żeby takie miejsca jak XS nie były jedynie miejscami „przechodnimi”, lecz by ludzie chcieli się przy nich zatrzymywać i do nich zaglądać. Sprzyjać temu może w całości przeszklona witryna lokalu, która zachęca do przystanięcia i spojrzenia na to, co w środku – jak to działa można było przekonać się już podczas konferencji, gdy pusty jeszcze lokal mijały grupy młodzieży szkolnej i okoliczni mieszkańcy, np. spacerujący z psem. 

 

Ważna jest również próba przełamania powszechnego przekonania o tym, że większość wydarzeń kulturalnych dzieje się w Śródmieściu i trzeba się na nie wybrać nieco dalej od domu. Jak mówił Ziemilski,  XS będzie ramowym miejscem, które pozwala reagować i działać w zależności od sytuacji. Jedną z pierwszych inicjatyw stanie się cykl Sąsiedzi – w XS co tydzień odbywać się będą sąsiedzkie spotkania,  pomagające we wzajemnym kontakcie między mieszkańcami (także tymi, którzy na co dzień związani są z kulturą).

 

Oprócz cyklu Sąsiedzi będą się tu odbywać także inne wydarzenia i spotkania – filmowe projekcje spektakli , które zainspirowały pracę dzisiejszych twórców, połączone z rozmowami, wystawy (dzięki innemu dofinansowaniu z budżetu dzielnicy Mokotów), cykl Spektakli najmniejszych (propozycja, aby artyści w tak ograniczonej przestrzeni przygotowali wydarzenie performatywne/spektakl).  Dla twórców pracujących nad różnymi projektami stworzy to również okazję do działania w innej skali – nie w perspektywie oddalenia, w konfrontacji z anonimową publicznością, lecz wręcz przeciwnie – w bliskości i możliwości spotkania z widzami/uczestnikami (pokazy dla ok. 10 osób).

 

Jednak XS nie będzie funkcjonować jedynie od wydarzenia do wydarzenia, lecz stanie się przestrzenią otwartą – do której można wejść, przejrzeć/poczytać książki (powstająca mini-biblioteka), porozmawiać z jej animatorami, nabyć jedną z 7 egzemplarzy intrygujących przedmiotów (które będą  zmieniać się co tydzień w ramach concept store).

Oprócz przestrzeni performatywno-wystawowej funkcjonować będzie przestrzeń biurowa, która – jak zaproponowała Maria Stokłosa – może również służyć artystom do koncepcyjnej i organizacyjnej pracy nad swoimi projektami, w formule rezydencji artystycznej.

 

XS bazować będzie na doświadczeniach i zapleczu organizacyjno-artystycznym (a także finansowym) Centrum w Ruchu, ale jednocześnie je poszerzać i redefiniować, proponując inną skalę i formułę pracę także innym artystom.  Przestrzeń XS ma mieć charakter modułowy, modyfikowany w zależności od potrzeb i projektów (jej aranżację przygotowuje znana w Warszawie Grupa Centrala).  

 

XS ruszy na przełomie marca i kwietnia, ale już w piątek 13 marca planowany jest pierwszy wieczór performatywny (parapetówka) w surowej jeszcze przestrzeni.

 

Wszystkie wydarzenia kulturalne będą otwarte i bezpłatne dla publiczności.

 

 

Więcej informacji:

http://www.burdagstudio.com/xs-nowa-przestrzen-fundacji-burdag-w-warszawie/

https://www.facebook.com/xsnarbutta

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close