Wersja do druku

Udostępnij

Podczas konferencji zapowiadającej kolejny sezon artystyczny (2015/2016) w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można było dowiedzieć się o planowanych premierach w Polskim Balecie Narodowym, a także innych wydarzeniach tanecznych.

W przyszłym sezonie planowane są dwie premiery baletów, realizowane w oparciu o sztuki Szekspira – Burza Krzysztofa Pastora i Poskromienie złośnicy Johna Cranko.  Oba reprezentować będą odmienne tonacje baletowe – Poskromienie… ma być baletem lekkim, przystępnym, komediowym, natomiast Burza prezentować będzie bardziej skomplikowaną narrację i rozwiązania inscenizacyjne. Balet Pastora jest koprodukcją  z Holenderskim Baletem Narodowym (Het Nationale  Ballet) i swoją prapremierą miało w czerwcu 2014. Choreograf zaprosił do współpracy nie tylko swoich stałych partnerów artystycznych (m.in. dramaturga Willema Brulsa) , ale także irańskich twórców sztuk wizualnych, mieszkających w Nowym Jorku, Shirin Neshat i Shoja Azari. Stworzyli oni specjalnie na potrzeby tej inscenizacji (z wyjątkiem jednej, będącej ich wcześniejsza pracą) wizualizacje wideo do Burzy.  Scenografie przygotowała Jean Kalman, znanaze współpracy przy inscenizacjach oper na świecie. Muzyka będzie miała charakter kolażowy.  Premiera Burzy 9 kwietnia 2016 roku otworzy zarazem w Operze Festiwal Szekspirowski, który potrwa do 28 kwietnia i związany jest z 400. rocznicą śmierci Szekspira. Poza spektaklami premierowymi, obejmie on prezentację innych baletowych opartych na sztukach wielkiego dramatopisarza:  Romeo i Julia Pastora, Hamlet Tyskiego oraz Sen nocy letniej Neumeiera.

 

W przyszłym sezonie trakcyjnie już PBN zaprasza także na kolejne pokazy prac powstałych w ramach warsztatu choreograficznego Kreacje. Ponadto w repertuarze ponadczasowa klasyka baletowa, m.in. (Bajadera, Dziadek do orzechów i król myszy, Don Kichot)  oraz wieczór choreograficzny Obsesje (Pastor, Wesołowski)oraz Pupa Anny Hop. Abonamenty na nowy sezon obejmują różnorodne zestawienia baletów i oper, m.in. także zestaw Festiwal Szekspirowski oraz Balet: wielka klasyka.

 

Jak co roku, jesienią (18-25 października 2015) Teatr Wielki i Krzysztof Pastor zapraszają na kolejną edycję, już siódmą, Dni Sztuki Tańca. Oprócz prezentacji najnowszego baletu Pastora, Casanova w Warszawie, wystąpi zespół wybitnego przedstawiciela amerykańskiego tańca modern, Paula Taylora. Ponadto równie znakomita grupa z Londynu – Company Wayne McGregor. Pokaz jej spektaklu Far realizowany jest wspólnie z Międzynarodowymi Spotkaniami Sztuki Akcji „Rozdroże”. Na konferencji prasowej mówiono nie tylko o tym, że Dni Sztuki tańca są prologiem planowanego przez Operę w przyszłości większego festiwalu światowego tańca, ale także wspomniano o rozmowach z Waynem McGregorem na temat realizacji  baletu dla Polskiego Baletu Narodowego.  Podczas przeglądu wystąpi również Bałtycki Teatr tańca z wieczorem baletowym Izadory Weiss, zrealizowanym w ramach projektu Niderlandy.

 

Bilety na nowy sezon będą dostępne od 29 czerwca 2015.

Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close