Wersja do druku

Udostępnij

W drugiej odsłonie Solarium Nowy Teatr proponuje widzom ucieczkę od miejskich upałów. W swojej pracy Lightning Dance, argentyńska artystka Cecilia Bengolea zestawia ze sobą dwie potężne siły doprowadzając do prawdziwego spięcia: burzę i tańczące ciało. Wideo będzie dostępne od 1 do 15 sierpnia w godz. 16.00-22.00 w Świetlicy Nowego Teatru. Wstęp wolny.

 

Czarno-biały film to zapis dynamicznej choreografii wykonywanej przez młodych Jamajczyków podczas szalejącej nad miasteczkiem ulewy. Ich ruchy nawiązują do popularnego jamajskiego Dancehallu, wysoce zseksualizowanego stylu tańca, który według Cecilii Bengolea jest przesycony magicznymi mocami leczniczymi.

 

W wielu zbiorowych wyobrażeniach burza to niebezpieczna, rewolucyjna siła, która przynosi ulgę od opresyjnej duszności. W Lightning Dance majestatyczny spektakl natury rymuje się z ludzkim performansem – błyskawice wyginają się w kształt tańczącego ciała, a muzyczne basy gubią się w dochodzących z oddali grzmotach.

 

Surowy dokument śledzący tańczącą na ulicy młodzież zmienia się w poetyckie, przeszywające zmysły zaklęcie wraz z każdym kolejnym uderzeniem pioruna.

 

Wystawa jest częścią cyklu Solarium Nowego Teatru, którego kuratorem jest Michał Grzegorzek.

 

Cecilia Bengolea – urodzona w Buenos Aires w 1979 roku, przekłada antropologiczną praktykę wspólnotowego tańca na wideo, rzeźbę i instalacje. Artystka traktuje performans jako formę ożywionej rzeźby, w której może być jednocześnie podmiotem i obiektem. Jej nasycone symbolicznymi energiami natury i empatycznymi relacjami kompozycje formułują się wokół koncepcji ciała  – zarówno indywidualnego, jak i kolektywnego – jako medium. Bengolea prezentowała swoje prace między innymi w Guggenheim Museum w Bilbao, Centrum Pompidou w Paryżu oraz Tate Modern w Londynie. Brała udział w 13. Gwangju Biennale w Korei Południowej,  Performa 19 w Nowym Jorku, São Paulo Biennale oraz paryskim FIAC: the International Contemporary Art Fair, 

 

Lightning Dance (2018)

czarno-białe wideo

Czas trwania: 6’03’’

 

Solarium Nowego Teatru

W Solarium Nowego Teatru artystki i artyści wizualni prezentują prace, w których świetle można się ogrzać. Program jest kontrą wobec mentalnej zimy – ciemności umysłu, zmrożonych horyzontów i lodowatych uczuć.

 

Kurator: Michał Grzegorzek

 

Więcej informacji na stronie: https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/solarium-nowego-teatru-cecilia-bengolea.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close