Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś rusza VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania (29 czerwca – 6 lipca). Podczas trzech pierwszych dni festiwalu zobaczymy dwa spektakle na temat Holocaustu, solową pracę dyrektor artystycznej imprezy, Elwiry Piorun, oraz trzy przedstawienia, które międzynarodowym językiem poruszają zagadnienia dotyczące współczesnej rzeczywistości.

Wieczór otwierający festiwal (godz. 19.00, Stara Prochownia, ul. Boleść 2) to dwie solowe prace przygotowane specjalnie na te okazję przez tancerki-choreografki Teatru Tańca Zawirowania. Elwira Piorun, dyrektor artystycznaswoim solowym spektaklem Wody i powietrza… otwiera blok tematyczny kobiecej strony teatru tańca. Praca ta to wołanie o przestrzeń dla realizacji kobiecych mocy, a zarazem refleksja nad pragnieniem dotknięcia tego, co ulotne i trudno uchwytywalne.

Karolina Kroczak w swoim spektaklu Rzeczy, rzeczy, rzeczy przyjrzy się tematowi Holocaustu. Zapyta o odpowiedzialność za śmierć i cierpienie i zmierzy się z zagadnieniem okaleczonej tożsamości. Inspiracją do powstania tej pracy były przedmioty należące do tych, których już nie ma, a będące nośnikami istnienia swoich nieobecnych już właścicieli. Autorkę zafascynowała kultura żydowska, łącząca głęboką duchowość z silnym przywiązaniem do materialnego aspektu życia. Młoda artystka w poszukiwaniu środków wyrazu posunęła się do radykalnej zmiany swojego wyglądu: ogoliła głowę, aby wiarygodnie ukazać proces odbierania człowiekowi tej części jego tożsamości, którą wyznaczają czynniki zewnętrze.

Zagłada to także temat spektaklu Shoa-Lite zespołu Machol Shalem Dance House (30 czerwca godz. 20.00, Duża Scena Teatru Studio). Izraelska grupa zaprezentuje kontrowersyjny spektakl. To surrealistyczne przedstawienie odwołuje się zarówno do zbiorowej pamięci o Holocauście, jak i do materialistycznej, konsumpcyjnej, hedonistycznej kultury współczesnej. Zespół Machol Shalem powstał w 2002 roku jako niezależny twór artystów tańca, którzy obrali za miejsce swoich działań Jerozolimę, wychodząc z założenia, że usytuowana tu odpowiednia niezależna scena taneczna będzie zdolna do rzucenia wyzwania ustabilizowanej koncepcji tańca współczesnego. Spektakl Shoa–Lite zdobył nagrodę specjalną za odwagę artystyczną na Akko Festival w 2010 roku.

Natomiast przywoływana juz przez Elwirę Piorun kobieca wrażliwość jest także jednym z tematów przedstawienia Zbliżenia Teatru Tańca Zawirowania. Role żeńskie w Zbliżeniach tańczą Elwira Piorun i Karolina Kroczak, a męską – Tomáš Nepšínský, współtwórca spektaklu. Ten słowacki tancerz-choreograf nie tylko wystąpi we wspomnianym spektaklu, nie tylko zaprezentuje 3 lipca swoją premierę, ale także poprowadzi warsztaty taneczne oraz coaching, który zaowocuje spektaklem – pokazem efektów trzydniowej intensywnej pracy tancerzy Zawirowań i wybranych uczestników.

Kalendarium weekendowe:

29.06. godz.19.00, Stara Prochownia

Elwira Piorun Wody i powietrza… oraz Karplina Kroczak Rzeczy, rzeczy, rzeczy…

30.06. godz. 16.00, Stara Prochownia

Kata Juhász Company (Węgry), Like me, like me/Jak ja, jak ja/Lub mnie, Lub mnie

Futurystyczny cyber-świat, w którym jako niematerialne awatary wchodzimy w relacje z innymi wirtualnymi bytami.

30.06. godz. 18.00, mała scena Teatru Studio

Thomas Noone Dance (Hiszpania), Strangely familiar disasters/Dziwnie znajoma katastrofa

Historie trzech par, znajdujących się na krawędzi rozpadu lub odkrycia nowej wersji siebie.

30.06. godz. 20:00, duża scena Teatru Studio

Machol Shalem Dance House (Izrael), Shoa-lite

1.07. godz.19.00, Stara Prochownia

Teatr Tańca Zawirowania (Polska), Zbliżenia

Więcej informacji w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz na stronie http://www.zawirowania.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close