Wersja do druku

Udostępnij

Jedenasty Festiwal Skrzyżowanie Kultur jest opowieścią o artystach, dla których muzyka to treść życia. Do Warszawy przyjadą wielkie gwiazdy etno z Iranu, Nigerii, Mauretanii, Korei Południowej, Pakistanu i Turcji. Festiwal potrwa tydzień – od 21 do 27 września.

 

Najważniejsi będą, jak co roku, artyści. Zabiorą publiczność w podróż do miejsc, gdzie muzykę traktuje się z niezwykłą nabożnością, gdzie zgodnie z tradycją przodków tworzy się misteria łączące rytm, słowo i taniec.  – Muzyka stanowi dla nich pomost między światem materialnym a duchowym – mówi dyrektor artystyczna FSK Maria Pomianowska. – Będziemy gościć wielkiej klasy instrumentalistów i wokalistów z Iranu, który śmiało można nazwać kolebką cywilizacji muzycznej. Stamtąd pochodzą najstarsze, strunowe instrumenty świata. O ironio, muzyka od lat jest tam prześladowana. Przybędą artyści kurdyjscy, opowiadający o największym na świecie narodzie pozbawionym własnego państwa, których jedynymi przyjaciółmi są góry. Na scenie pojawią się wykonawcy z Pakistanu, gdzie od kilkudziesięciu lat toczona jest święta wojna z muzyką, tańcem i poezją.

 

W energetyczny trans wprowadzą publiczność gwiazdy afrobeatu. Po raz pierwszy w historii FSK wystąpią artyści tadżyccy, prezentujący kultywowane od wieków w rodzinach i plemionach i prawie niezmienione gatunki muzyki i tańca. W koncertowym menu nie zabraknie kreacji kobiecych – przyjadą wyjątkowe artystki, często decydujące się na uprawianie muzyki wbrew woli rodziny czy społeczności. Gościem specjalnym festiwalu będzie Korea Południowa. – Tradycja muzyczna tego kraju jest unikatowa na tle całego Dalekiego Wschodu. Ujmuje, ponieważ jest bezkompromisowa, surowa i autentyczna – dodaje Maria Pomianowska. – Chcemy, by dzięki nam Polacy lepiej ją poznali. Podczas Skrzyżowania Kultur będzie wiele okazji do zetknięcia się z niezwykłymi instrumentami, strojami, a nawet potrawami tego pięknego kraju. Współczesne zespoły koreańskie obok starożytnych pełnych magii i głębokiej ekspresji rytuałów prezentują kreatywną, eksperymentalną muzykę. Dzięki temu stanowią ostatnio jeden z najciekawszych głosów world music. Co ciekawe, tradycyjna muzyka koreańska bazuje na łudząco podobnej do polskiej, tzw. rytmice mazurkowej. W kompletnie innej przestrzeni i barwie dźwięku, odnajdujemy wspólny dla Korei i Polski rytm.

 

Z Korei Południowej szczególnie polecamy dwa występy: Baraji w sobotę 26 września o godz. 17.00 oraz Nourem Machi w niedzielę 27 września godz.19.00.

 

Baraji po koreańsku oznacza „pomoc”. Niezwykła muzyka, którą tworzy tez zespół, inspirowana jest szamanistycznym obrządkiem Jindo SSitgim, odprawianym w intencji oczyszczenia duszy zmarłych. Śpiew i tańce to istota szamanistycznego rytuału – zespół Baraji przywołuje koreańską tradycję za pomocą ludową sugestywnych wokaliz i dawnych instrumentów o wyjątkowym brzmieniu. Baraji zdobył rozgłos w 2012 roku w Seulu, wygrywając V Koncert Myriad Wave. Od tamtej pory muzycy odwiedzili kilkadziesiąt światowych festiwali i zostali docenieni nominacją do oficjalnej selekcji APaMM na festiwalu Ulsan World (Ulsan World Music Festival – popularne wydarzenie muzyczne odbywa się w koreańskim mieście Ulsan i jest częścią wielkiego Festiwalu Kultury Cheoyong, jednego z najstarszych w Korei Południowej festiwali poświęconych tematyce wielokulturowości.). W 2015 roku wydali swój pierwszy album Beasohn.

 

Noreum Machi  to aktualnie najsłynniejszy zespół muzyki tradycyjnej w Korei Południowej. Grupa specjalizuje się w wirtuozerskiej muzyce perkusyjnej zwanej  Samul-nori. To niesamowita mieszanka elementów tańca i perkusji wywodząca się z ludowego rytuału wykonywanego przez rolników podczas dożynek. Grupa chce odkrywać tradycyjną muzykę koreańską na nowo, tak, by pasowała do naszych czasów. Adaptują współczesne nurty muzyczne do tradycyjnych ludowych form, dbając jednak, by pierwotna konstrukcja pozostała nienaruszona. Nazwa grupy odnosi się do określenia perfekcji muzycznej, używanego niegdyś przez koreańskich rybałtów. Określenie noreum machi odnosiło się do muzyka tak utalentowanego, że nikt nie śmiałby z nim rywalizować i nie odważyłby się po nim występować.


***

Wszystkich pasjonatów azjatyckiej sztuki tańca, niestandardowych sposobów pracy z ciałem i wielbicieli tradycyjnej muzyki odległych rejonów świata organizatorzy zapraszają także na cykl warsztatów z artystami. Warsztaty będą prowadzone przez mistrzów instrumentów, śpiewu, tańca i ekspresji scenicznej.

 

Podczas specjalnych bloków warsztatowych wokaliści i wszyscy zainteresowani azjatycką tradycją muzyczną nauczą się gry lub śpiewu wybranych melodii pochodzących z Chin, Japonii czy Azerbejdżanu. Kilka zajęć będzie poświęconych pracy z ciałem i formom ekspresji scenicznej inspirowanym koreańskim szamanizmem, tradycyjną muzyką instrumentalną sanjo i gatunkiem samulnori – zestawem tańców, rytmów i melodii dawnej Korei.  Zapraszamy na warsztaty ukazujące muzyczną kulturę regionu Senegambii, podczas których uczestnicy będą zgłębiać tajniki senegalskiego tańca Sanbar. Ruszą również klasy tradycyjnych rytmów Afryki Zachodniej oraz muzyki indyjskiej – na wokalistów i instrumentalistów czekają zajęcia z improwizacji Ragi oraz Tali.

 

PROGRAM
21 – 27 września 2015 (poniedziałek – niedziela)

21/09  (poniedziałek)
Ogród perski
godz. 19.00
Kayhan Kalhor & Ali Bahrami Fard  (Iran)
godz. 20.30
Alireza Ghorbani (Iran)

22/09 (wtorek) , godz. 19.00
Kolektyw Europa


23/09 (środa), godz. 18.30
Sounds Like Poland

24/09 (czwartek)
Awangarda i tradycja
godz. 19.00

Geomungo Factory (Korea Południowa)
godz. 20.30
Şivan Perwer (Turcja)

25/09 (piątek)
Mistyka źródeł
godz. 19.00

Badakhshan Ensemble (Tadżykistan) 
godz. 20.30
Sain Zahoor (Pakistan

Sain Zahoor (Pakistan

 

26/09 (sobota), godz. 17.00
Tajemnice rytuału
Baraji (Korea Południowa)

26/09 (sobota), godz. 20.30
Trans afrobeatu
Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria)

27/09 (niedziela), godz. 11:00
Mądrości afrykańskich Griotów

Koncert dla dzieci

 

27/09 (niedziela), godz. 11:00
Mądrości afrykańskich Griotów

Koncert dla dzieci

 

27/09 (niedziela)
Szamani i grioci
godz. 19.00

Noreum Machi (Korea Południowa)
godz. 20.30
Noura Mint Seymali (Mauretania)

 

BILETY

WARSZTATY

 

 

Więcej informacji na stronie festiwalu:  http://www.festival.warszawa.pl

 

Logo polsko-angielskie Skrzyżowanie Kultur (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close