Wersja do druku

Udostępnij

Od maja do lipca w ramach Sceny Tańca Studio realizowany jest program kuratorski Anki Herbut i Mateusza Szymanówki, Tymczasowe Strefy Autonomiczne, podzielony na trzy odsłony: majową pt. opór opór (15-17 maja), czerwcowe Środowiska naturalne i planowaną na lipiec Tymczasową Strefę Autonomiczną (26-28 lipca).

 

Cały program zainspirowany został myślą anarchisty i pisarza politycznego Hakima Beya, który w latach 90. opracował projekt Tymczasowej Strefy Autonomicznej (TSA), a więc przestrzeni funkcjonującej pomiędzy obowiązującymi prawami i wytwarzającej własne normy. TSA miała być jak partyzantka, wyzwalająca dany obszar geograficzny, czasowy i wyobraźniowy i ulegająca samoistnemu zawieszeniu po to, by ujawnić się gdzie indziej i kiedy indziej.

 

W ramach programu kuratorzy przyglądają się politycznemu i emancypacyjnemu potencjałowi choreografii, która kontestuje zastane dyskursy, praktyki i formy współpracy, uprawia krytykę instytucji, rozszczelnia domeny teatru i sztuk wizualnych, w ramach których coraz częściej zyskuje widzialność. Dlatego przestrzeń Tymczasowych Stref Autonomicznych staje się polem choreograficznych praktyk oporu i niezależności, alternatywnych systemów i autonomicznych modeli współpracy, wykorzystywanych przez współczesne choreografki i choreografów z Polski.

Czerwcowa odsłona programu – Środowiska naturalne – inspirowana jest koncepcją „mrocznej ekologii” Timothy’ego Mortona, zakładającą, że rozdział między człowiekiem i produktami jego działalności a naturą istnieje wyłącznie w języku, a natura jako kategoria mieści w sobie wszystkie istoty, obiekty i materiały, również te dalece przetworzone.

 

W prezentowanych w tej edycji pracach choreografki i choreografowie przyglądają się systemom poddawanym ciągłym zmianom, analizują potencjał kinetyczny i relacyjność tworzących je elementów. Wprawiają w ruch martwą naturę (Agata Maszkiewicz w Still Life (Martwa natura) i świat ożywiony jak w przeznaczonym dla rodziców z dziećmi w wieku 5-7 lat spektaklu _on_line__ poznańskiego kolektywu Holobiont. Magda Ptasznik (Uncannings) bada relacje z tym, co materialne – obiektem, materiałem, tworzywem. Przemek Kamiński pracuje z kolorem (Blue (ribbon dance)), Ola Maciejewska z falą dźwiękową (Dance Concert), a Maciej Sado – z przestrzenią wirtualną (Anydog cont.). Krytyce poddają też środowiska, które za „naturalne” uchodzą w zachodniej myśli i praktyce tanecznej: obecność ciała, ruch i jego związek z dźwiękiem.

 

 

Więcej Anna Herbut opowiedziała o bieżącej odsłonie w audycji Stacja Kultura w radiowej Czwórce (posłuchaj).

 

Polecamy też rozmowę kuratorki z Olą Maciejewską dla Dwutygodnika (przeczytaj).

 

***

 

UWAGA! Konkurs!

 

Mamy do rozdania podwójne zaproszenia na spektakle 36. Sceny Tańca Studio (z wyłączeniem _on_line_ kolektywu Holobiont). Pula ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i poprawna odpowiedź na pytanie:

 

Jaki spektakl pokaże na 36. Scenie Tańca Studio Ola Maciejewska?

 

Odpowiedzi na pytania proszę przesyłać na adres: adela.prochyra@taniecpolska.pl.

 

W zgłoszeniu proszę koniecznie zaznaczyć, na który spektakl chcecie się Państwo wybrać.

 

***

 

Program:

 

28 czerwca 2019, piątek

 

19.30: Agata Maszkiewicz, Still Life (martwa natura), Malarnia, 60 minut

21.00: Magdalena Ptasznik, Uncannings, Duża Scena, 55 minut

 

29 czerwca 2019, sobota

 

10.00: Choreografia twarzy – warsztat Ramony Nagabczyńskiej, Modelatornia, 180 minut

19.00: Maciej Sado, Anydog cont., Foyer, 30 minut

20.00: Przemek Kamiński, Blue (ribbon dance), Malarnia, 30 minut

 

30 czerwca 2019, niedziela

 

17.30: Kolektyw Holobiont, _on_line_, Malarnia, 45 minut

20.00: Ola Maciejewska, Dance Concert, Duża Scena, 55 minut

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

 

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

 

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

 Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Syrenka 2019 STS (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close