Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś o godz.19.00 w CSW – Zamku Ujazdowskim w Warszawie (ul. Jazdów 2) odbędzie się otwarcie wystawy Dary Friedman Dancer. Wystawa ma formę video room’u. O godz. 19.30 po projekcji filmu spotkanie z artystką poprowadzi dyrektor CSW, Fabio Cavallucci. Wystawa potrwa do 7 lipca.


O filmie:

Ludzie tańczą na ulicach ruchliwego Miami w świetle słońca i księżyca. Kamera orbituje wokół każdego tancerza jak jego druga połówka. Skrzyżowania ulic są sceną, reflektorami stają się latarnie, a sklepowe witryny scenografią. Ludzie tańczą pośród przechodniów, turystów i pracowników w przerwie na lunch. Czarno-biały film o ruchu Dancer, zainspirowany teatrem tańca Piny Bausch, pokazuje nie tyle, jak ludzie się ruszają, ile raczej to, co ich porusza.

Dla Dary Friedman tańczyć to myśleć ciałem. Film Dancer rejestruje wewnętrzne monologi tancerzy, pokazując ich zaplanowane zgodnie z własnymi scenariuszami ruchy. Friedman filmuje ciało myślące, tłoczoną w nim krew, synkopowany oddech i wibrujące molekuły. W świecie, w którym wszystko jest w ruchu, kamera artystki uchwytuje to, co przepełnione jest wolą i działaniem. To, o czym myśli się krokami i choreografią.

Dancer Dary Friedman – pisze Roberta Smith w New York Times (16.12.2011) – to urzekająca swobodnie skomponowana 25-minutowa oda do bajecznie wielokulturowego talentu tanecznego Miami, daje wyraz jej wieloletniemu zainteresowaniu sztuką performance, projektami w przestrzeni miejskiej oraz filmem strukturalnym”.

Dancer to najnowszy film z serii prac Dary Friedman poświęconych sztuce performance w przestrzeni publicznej. Wcześniejszy Musical (2007-2008), zrealizowany na zlecenie Public Art Fund w Nowym Jorku, pokazuje spontaniczne akcje 60 śpiewaków zaaranżowane na Manhattanie, eksponując witalność życia w mieście, w którym niespodziewane spotkania stają się codziennością. Z kolei Frankfurt Song (2010), zrealizowany na zamówienie Kunsthalle Frankfurt w ramach wystawy Playing The City, ukazuje performance artystki oraz ulicznych grajków śpiewających piosenkę Rolling Stonesów z 1969 – You Can’t Always Get What You Want; przewijające się obrazy z życia miasta podkreślają niekończący się kołowrót jego mieszkańców, miejsc, dźwięków i polityki.

Premiera filmu Dancer, zrealizowanego w koprodukcji Miami Art Museum i Gavin Brown’s Enterprise, z udziałem ponad 60 tancerzy, odbyła się w listopadzie 2011 podczas festiwalu Art Basel w Miami Beach.

Fragment filmu

Dara Friedman (ur. 1968, Bad Kreuznach, Niemcy), absolwentka School of Motion Pictures, University of Miami w Miami, Slade School of Fine Art, University College w Londynie, Städelschule (klasa Petera Kubelki) we Frankfurcie oraz elitarnego Vassar College w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. Artystka jest najbardziej znana z eksperymentalnych, nienarracyjnych prac wideo, w których dokonuje dekonstrukcji techniki tradycyjnego filmu. Traktując obiektyw aparatu jako przedłużenie oka i ciała, Friedman dąży do eskalacji poczucia podmiotowości, destylując poszczególne momenty w czasie, aż do ich emocjonalnej esencji. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie. Wybrane nagrody i wyróżnienia: Rome Prize, American Academy in Rome, Rzym (2000-2001), Louis Comfort Tiffany Foundation, Nowy Jork (1999), Cultural Consortium Fellowship, Miami (1998), New Forms Miami, Miami (1997). Mieszka i pracuje w Bad Kreuznach i w Miami.

VIDEO ROOM to stały projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentujący najlepsze nowe prace wideo. Co trzeci poniedziałek w jednej z galerii Zamku Ujazdowskiego można zobaczyć dokonania renomowanych polskich i zagranicznych twórców sztuki wideo. VIDEO ROOM wraz z Bank Pekao PROJECT ROOM (prezentacja młodej polskiej sztuki też co trzy tygodnie w poniedziałek) oraz PERFORMANCE DAY mają stać się stałym punktem programu dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką.

Dancer(2011),wideo, film czarno-biały,16 mm, 25 min

Kurator: Fabio Cavallucci
Koordynacja: Ita Krajewska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close