Wersja do druku

Udostępnij

 Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Polski Balet Narodowy  zapraszają na kolejne wydarzenie w ramach VII Dni Sztuki Tańca. W środę 21 października o godz.19.00  (Teatr Wielki, Sala Moniuszki) po raz drugi  (po występie Paul Taylor Dance Company 2 w ramach X Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie w 2006 roku) wystąpi na polskiej scenie nowojorski zespół tańca współczesnego legendarnego amerykańskiego choreografa Paula Taylora z jego trzema słynnymi pracami. Są to: Mercuric Tidings z muzyką Schuberta, Piazzola Caldera z muzyką Astora Piazzolli i Jerzego Petersburskiego oraz Esplanade z muzyką Bacha.

 

Jeden z najwyżej cenionych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów na świecie. 30 maja 1954 roku jego twórca, Paul Taylor wspólnie z pięciorgiem innych tancerzy zaprezentował po raz pierwszy swoją choreografię przed publicznością. Tamto skromne przedstawienie zapoczątkowało pół wieku niedoścignionej kreatywności zespołu. W następnych dekadach Taylor stał się ikoną kultury i jednym z najgłośniejszych artystów w historii, który stworzył amerykański taniec modern. Zespół Paul Taylor Dance Company kilkakrotnie przemierzał glob, prezentując coraz bogatszy repertuar, nie tylko w teatrach i salach widowiskowych, ale też na uczelnianych kampusach i przed wiejską społecznością, często w miejscach, gdzie nigdy wcześniej nie pokazywano tańca nowoczesnego. Zespół wystąpił w ponad 520 miastach, w 62 państwach oraz reprezentował USA na festiwalach w ponad 40 krajach i podczas licznych tras pod egidą amerykańskiego Departamentu Stanu. W 1997 roku odbył tournée po całych Indiach w ramach obchodów 50. rocznicy niepodległości tego kraju. Występy w Chile (1999) uznane zostały za najlepsze międzynarodowe wydarzenie taneczne przez tamtejszych krytyków sztuki. W 2001 roku zespół odbył kolejne już tournée po Chińskiej Republice Ludowej, w 2003 roku gościł bez przerwy przez cztery tygodnie w Wielkiej Brytanii, a w 2007 roku kolejne występy w Chinach złożyły się na jego czwarte tournée w tym kraju.

 

Mimo że Paul Taylor Dance Company stale zabiega o międzynarodowe uznanie, to ponad połowę sezonu objazdowego spędza na występach w miastach amerykańskich. W sezonie 2004/2005 z okazji 50-lecia swej działalności, zespół zgromadził na spektaklach ponad 25.000 widzów. Świętując tę rocznicę oraz 50 lat pracy jednego z najbardziej niezwykłych artystów, Taylor Foundation pokazała dzieła tego choreografa we wszystkich 50 stanach USA. To tournée przypieczętowało prekursorską rolę zespołu wśród grup objazdowych prezentujących amerykański taniec nowoczesny. Pierwszy występ w telewizji (1978) w ramach cyklu Dance in America, zapoczątkował kilkanaście spotkań z zespołem w TV PBS (m.in. Speaking in Tongues i The Wrecker’s Ball); w 1999 roku w ramach cyklu PBS American Masters pokazano film dokumentalny o Taylorze i jego zespole pod tytułem Dancemaker. W 2013 roku TV PBS przedstawiła program Paul Taylor Dance Company in Paris. Oba te dokumenty zostały zarejestrowane na DVD.

 

MERCURIC TIDINGS / PIAZZOLA CALDERA / ESPLANADE

 

Wieczór baletowy w trzech częściach

Mercuric Tidings

Choreografia: Paul Taylor

Muzyka: Franz Schubert

Kostiumy: Santo Loquasto

Światła: Jennifer Tipton

 

Piazzola Caldera

Choreografia: Paul Taylor

Muzyka: Astor Piazzolla i Jerzy Petersburski

Scenografia i kostiumy: Santo Loquasto

Światła: Jennifer Tipton

 

Esplanade

Choreografia: Paul Taylor

Muzyka: Johann Sebastian Bach

Kostiumy: John Rawlings

Światła: Jennifer Tipton

 

 

Więcej informacji: www.teatrwielki.pl/dzialalnosc/projekty-artystyczne/vii-dni-sztuki-tanca/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close