Wersja do druku

Udostępnij

Finał konkursu „Młody Tancerz Roku” w Polsce odbył się 28 maja o godz. 20.00 w Telewizji Polskiej w Warszawie i był transmitowany na żywo przez TVP Kultura. Zwyciężyła pochodząca z Gliwic 18-letnia Paulina Bidzińska, która będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w grudniu w Pradze. Paulina Bidzińska jest uczennicą IX klasy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Zajęła też pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku w 2017 roku. O tytuł „Młodego Tancerza Roku” walczyło 8 tancerzy w wieku 16-20 lat: Szymon Hawryszko, Weronika Sieczkarek, Bartłomiej Malarz, Patryk Kaczmarek, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska, Hanna Szychowicz i Pola Gonciarz. 

 

Krajowy konkurs „Młody Tancerz Roku” organizowany jest przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Po występach indywidualnych i tańców grupowych Jury (Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Maksim Woitiul – pierwszy solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Grzegorz Pańtak – współzałożyciel i wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca) wskazało dwie osoby, które miały się zmierzyć w finałowym pojedynku: Hannę Szychowicz, która wcześniej zatańczyła do Locked up Hansa Zimmera we własnej, autorskiej choreografii, oraz Paulinę Bidzińską, która ujęła sędziów taneczną interpretacją Diamentowego snu Juliena Marchala do choreografii Anny Śmiganowskiej.

 

Laureatce statuetkę wręczyli prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mateusz Matyszkowicz, Dyrektor TVP Kultura. Nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca otrzymała Hanna Szychowiak, a Nagroda Narodowego Centrum Edukacji trafiła do Pauliny Bidzińskiej, zwyciężczyni całego konkursu. Nagrodę Przewodniczącej Jury Iwona Pasińska przekazała Bartłomiejowi Malarzowi. Nagrodę Publiczności otrzymała Pola Gonciarz.

 

Nagranie finału jest dostepne na stronie: mlodytancerzroku.tvp.pl.

 

Paulina Bidzińska jest uczestniczką licznych warsztatów, takich, jak: Art in Motion Munich w Monachium, Impresje Chopinowskie w Gdańsku oraz letnia Szkoła Tańca Współczesnego w Koszęcinie. Odbyła również praktyki sceniczne w Operze Śląskiej w Bytomiu. Brała udział w widowisku Peregrinus z okazji dni papieskich w Spodku w Katowicach w 2015 roku oraz w Gali Baletowej w Ołomuńcu w 2016 roku. Uwielbia czytać książki i jeździć na rowerze, a gdyby nie zajęła się tańcem – jeździłaby konno. Często śnią jej się role, które chciałaby zatańczyć.

 

***

 

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polscy tancerze wygrali dwukrotnie: w 2001 zwyciężyli Marcin i Dawid Krupińscy, a w 2015 Viktoria Nowak. Polska była także organizatorem Eurowizji dla Młodych Tancerzy: w 1997 konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w 2013 w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close