Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 30 września w warszawskim Teatrze Academia (ul. 11 Listopada 22) odbędzie się wyjątkowa instalacja z tańczących, ludzkich ciał. Będzie można do niej dołączyć w każdym momencie – umożliwią to specjalnie przygotowane sety taneczne. Początek instalacji o godz. 17.30, a setów tanecznych – o godz. 18.00.

 

Inspiracją do projektu DRZEWO ŻYCIA w reżyserii Pauliny Święcańskiej, realizowanego przez Fundację Artystyczną PERFORM, był cykl przemian przyrody w medycynie chińskiej. Człowiek jako integralna część przyrody, w cyklu swojego życia również podlega tym przemianom – zarówno biologicznym, jak i psychicznym. W projekcie pokazano je na przykładzie życia kobiety.

 

Podobnie jak wystawę, instalację można oglądać kilkakrotnie tego samego dnia, zatrzymywać się dłużej nad jej wybranym fragmentem, rozmawiać i dyskutować podczas jej oglądania, czy też wracać do jej początku. Widz – zupełnie inaczej niż w większości spektakli – może się także bez ograniczeń swobodnie poruszać po jej obszarze. Aby publiczność miała szansę zobaczyć i doświadczyć wszystkich epizodów ruchowych i muzycznych, instalacja taneczna będzie skupiona wokół jednego wieczoru, podczas którego zostaną zaprezentowane „sety”: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima. Wykorzystane techniki pracy z ciałem to taniec fizyczny, improwizacja i kontakt improwizacja.

 

Projekt będzie wykorzystywał motyw Drzewa życia dosłownie i w przenośni,  skupiając się na tematyce siły i potencjału płynącego z natury, a także ogromnych zagrożeń w przypadku jej degradacji obecnych w dzisiejszym świecie:

 

Inspiracją jest drzewo życia, które w mitologii wielu kultur stanowiło połączenie ze światem fizycznym i metafizycznym. Drzewo życia jest związane opowieściami mitycznymi, które uwypuklają sferyczną budowę kosmosu z jego podstawowymi trzema strefami: niebiosami, światem ziemskim i wreszcie podziemiem. Sfery – wertykalnie rzecz ujmując – odpowiadają konarom, pniowi i korzeniom kosmicznego Drzewa. Jednocześnie drzewo, przechodząc przez wszystkie sfery, jest łącznikiem między światami i to dzięki niemu możliwa jest między nimi mediacja – właśnie dlatego drzewa jako „byty” mediacyjne są wybierane przez bóstwa za miejsca swych objawień. Ten punkt uporządkowanego świata, który opiera się na kosmicznym drzewie jest jednocześnie centrum uniwersum – mówi Paulina Święcańska, reżyserka i autorka projektu.

 

Projekt DRZEWO ŻYCIA jest pokazany w trzech formach wyrazu artystycznego: instalacji tanecznej, videodance i performance. Zabawa tematem i formą w sztuce współczesnej, gdzie czysta forma nie istnieje, a są jej hybrydy i wariacje, niesie ze sobą dużą dawkę wolności artystycznej, a co za tym idzie – odpowiedzialności za wybór treści, tematu i środków wyrazu.

 

 

Sety taneczne: 18.00 – wiosna, 18.30 – lato, 19.00 – późne lato, 19.30 – jesień, 20.00 – zima.

Po instalacji o godz. 21.00  organizatorzy zapraszają na rozmowę z artystami.

Wstęp wolny.

 

 

Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska

Kreacja postaci: Maria Bijak, Hanna Jurczak, Paweł Michał Konior, Joanna Sieradzan, Piotr Stanek, Paulina Święcańska

Role dziecięce: Antonina Piwkowska, Kaja Stelmach, Joachim Stelmach, Seweryn Wencki

Videodance i wizualizacje: Klara Kopcińska – kamera klara

Scenografia i oświetlenie: Roman Woźniak

Muzyka: Jakub Dykiert, Gniewomir Tomczyk

Zdjęcia: Marta Ankiersztejn

PR: Pracowania Szumu

Koordynacja: Magdalena Chabros

Projekt współfinansuje: m. st. Warszawa.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

 

Więcej informacji: www.facebook.com/events/1357078590972361/  

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close