Wersja do druku

Udostępnij

Juz dziś o godz. 18.00 na otwarcie festiwalu Street Art Dopins w Warszawie (ul. Chmielna, obok sklepu Milanówek) performans Izabeli Szostak Dziewczyna w niebieskim biustonoszu, który podejmuje temat molestowania kobiet w przestrzeni publicznej egipskich miast. Według badaniaEgipskiego Centrum Praw Kobietz 2008 roku ponad 80 proc. Egipcjanek doświadczyło molestowania seksualnego, podczas gdy ponad 60 proc. mężczyzn przyznało się do wykorzystywania kobiet. Represjonowanie kobiet, w krajach gdzie obowiązuje kultura patriarchalna, to codzienność. Według egipskiego kodeksu karnego mąż może bezkarnie pobić swoją żonę, o ile robi to „z dobrymi intencjami”, czyli niezbyt brutalnie omijając twarz i okolice. Jakie jeszcze zachowania są wynikiem toksycznego związku kultury i religii?

„Dziewczyna w niebieskim biustonoszu” leży nieprzytomna na placu. Przed chwilą grupa policjantów ciągnęła jej ciało po ziemi. Jej czarna abaja zadarła się pod pachy i odsłoniła goły brzuch dziewczyny. Brutalne kopnięcia unieruchamiają ciało dziewczyny.

Co się z nią stało? Gdzie jest? Jaki jest jej następny krok? Chciałabym, żeby wstała i wykonała ostatni ruch, albo pierwszy.

Więcej o festiwalu:http://streetartdoping.org/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close