Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” w Zachecie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie dwukrotnie (13 września godz. 18.00 i 15 września godz. 12.00) odbędzie się pokaz performansu STAGING: solo (2017) Marii Hassabi. Performanse tej artystki składają się z sekwencji ascetycznych układów choreograficznych, w których spowolnione gesty wykonywane przez tancerzy przeplatają się z momentami całkowitego bezruchu.

 

Hassabi nazywa te powstające w przestrzeniach muzealnych i wystawienniczych działania żywymi instalacjami. Za ich pomocą przekształca tradycyjny spektakl teatralny w wystawę trwającą kilka dni, tygodni lub miesięcy. Jej instalacje nieustająco oscylują między różnymi formami wypowiedzi –  rzeźbą, fotografią, pętlą cyfrową –  kreując obrazy pełne znaczeń i odniesień do otaczającego świata.

 

Prezentowane w Zachęcie działanie polega na iteracji, wielokrotnym powtarzaniu tych samych ruchów. Stanowi część większej instalacji STAGING (2017), wystawianej wcześniej m.in. w Walker Art Center w Minneapolis i na documenta 14 w Kassel. W STAGING: solo (2017) performerzy rozproszeni po całym budynku poruszają się w ustalonym tempie; przybierają rozmaite pozy, wykonując spowolnione, niekiedy ledwie dostrzegalne ruchy układające się w dwugodzinną sekwencję choreograficzną. Pojedyncze postacie wyabstrahowane z całości instalacji sprawiają wrażenie, jakby żyły w swoim własnym, niczym niezakłóconym wymiarze, swobodnie interpretując wskazówki choreograficznego scenariusza.

 

Wstęp wolny.

 

 

Dzięki uprzejmości Aarhus 2017 — Europejska Stolica Kultury; documenta 14 w Kassel; Evergreen / Don River Valley Park w Toronto; Keir Foundation, Sydney oraz Dancehouse, Melbourne; Walker Art Center, Minneapolis; William and Nadine McGuire Commissioning Fund; Fundacji Andrew W. Mellona; National Endowment for the Arts, Baryshnikov Arts Center, New York

 

Program „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy:

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close