Wersja do druku

Udostępnij

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na performans Magdaleny Ptasznik pt. Mikroklimaty II, będący częścią jej rezydencji artystycznej o tym samym tytule, w ramach wystawy Projekt X. Będzie to performans w dwóch odcinkach, który odbędzie się w rzeczywistych i powołanych przez wyobraźnię (acz nie niemożliwych ) przestrzeniach galerii. Artystka zapewnia, że można obejrzeć dowolny odcinek lub przyjść dwa razy, żeby poznać całą historię. Odcinki będą prezentowane od środy, 21 sierpnia do soboty, 24 sierpnia. Wybrane pokazy będą dostępne w tłumaczeniu na język angielski i PJM.

 

Mikroklimaty II – od artystki:

 

„W ramach rezydencji w Zachęcie będę pracować nad choreograficznymi performansami – oprowadzaniami po Zachęcie i pobliskich przestrzeniach publicznych. Przez trzy tygodnie będę podróżować po tych miejscach i poprzez praktyki choreograficzne eksplorować lokalne ekosystemy i materialne krajobrazy. Podejmę grę z możliwościami doświadczania środowiska – zaburzaniem perspektyw jego postrzegania oraz rozszerzaniem myślenia o nim poprzez powoływanie do życia elementów fikcyjnych.

 

Wehikułem tej podróży będzie ruch – powolny, z czasem nabierający wyrazistości (transformujący się lub kumulujący się w powtórzeniu) lub szybki niczym niespodziewanie zaburzający wybuch (jak dopełniony akt spadającego meteorytu lub trzęsienie ziemi pozostawiające pęknięcie w skorupie). Będę obserwować, co zmienia on w ciele, materii i środowisku.

 

Zapraszam do obserwacji mojej podróży. Praktykę choreograficzną będę podejmować codziennie w galerii i pobliskich przestrzeniach publicznych. Zapraszam do włączenia się w działania podczas warsztatów, podczas których, poruszając się i pracując z wyobraźnią, przetestujemy wybrane, rozwijane przeze mnie sytuacje.

 

Na zakończenie rezydencji zapraszam na serię oprowadzań poprzez różne aspekty doświadczenia przestrzeni, rozwarstwiających to, co pozornie jednowymiarowe, oczywiste. Realizowane w różnych miejscach i odmiennych wcieleniach performanse będą zdarzeniami zanurzonymi w czasie wykraczającym poza ich trwanie. Rozgrywać się będą w planie większych procesów – ludzkiego życia czy pozaludzkim wymiarze czasu materii i natury. 

 

Mikroklimaty wprowadzają w przestrzeń publiczną element zabawy i wyobraźni oraz inną od codziennej obecność (nieutylitarną, nieekonomiczną, performatywną). Tymczasowo zawłaszczają przestrzeń dla niepoważnych celów”.

 

odcinek 1:

 

21 sierpnia (środa), godz. 17.00 lub godz. 19.00, tłumaczenie PJM
 

22 sierpnia (czwartek), godz. 17.00 lub godz. 19.00

 

odcinek 2:

 

23 sierpnia (piątek), godz. 16.00 lub godz. 18.00

 

24 sierpnia (sobota), godz. 16.00 lub godz. 18.00, język polski i angielski

 

czas trwania performansu: 60 min

język: polski

 

***

 

Rezydencja odbywa się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019).

 

artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka

kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik
współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

 

Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close