Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza w czwartek 13 października o godz. 19.30 na solowy performans Alicji Czyczel zatytułowany Czucie. Wydarzenie jest dopełnieniem wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu w sekcji Działania.

Wersja do druku

Udostępnij

W swojej najnowszej choreografii artystka eksperymentuje z ekspresją twarzy, głosem oraz oddechem jako czynnikami organizującymi ruch. Cielesność oraz nieodłączne od niej percepcja i afektywność są dla niej zarazem materią, jak i medium. W opartej na partyturach ruchowych i improwizacji choreografii zaprasza ona publiczność do zawieszenia konwencjonalnych przyzwyczajeń odbiorczych opartych na doszukiwaniu się linearności i narracyjności na rzecz wsłuchiwania się w niewerbalne wokalizacje i kinestetycznego odczuwania performowanych stanów.

Choreografia i wykonanie: Alicja Czyczel
Kostium: Marta Szypulska
Konsultacja: Katarzyna Słoboda
Projekt realizowany we wsparciu Centrum Rozwoju Choreograficznego SE.S.TA
Czas trwania: 45 min (organizatorzy proszą o punktualne przybycie)
Bilety: wstęp wolny

Alicja Czyczel – choreografka, improwizatorka, artystka głosu, edukatorka. W swojej działalności artystycznej, badawczej i społecznej wykorzystuje ekofeministyczne metodologie (sposoby współbycia i współtworzenia). Współtwórczyni kolektywu Przestrzeń Wspólna. W instytucjach kultury i sztuki oraz placówkach edukacyjnych w całej Polsce uczy świadomej pracy z ciałem w nurcie regeneracyjnym. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej eseistyczne i poetyckie teksty ukazały się w „Dialogu”, „Glissando”, „Playground”. Choreografie sceniczne tworzy kolektywnie (LAGMA; 2020) i solo (ciało, na głos; 2019). Prowadzi spacery performatywne i dźwiękowe w przyrodzie.

***

Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania

Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.

Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy.

Adrianne Maree Brown, aktywistka, pisarka i doula, skonstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.: Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i inni.

Kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka
Współpraca: Ania Palacz-Brzezińska

O wystawie: link

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close