Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają na performatywną odsłonę wystawy 50 lat Kontakt Improwizacji: zaczątki, korzenie, gałęzie. Wydarzenie odbędzie się 2 lutego o godz. 19.00 w MIK. Tego samego dnia rozpocznie się „Dżem Zimowy”– cykl spotkań z tańcem i praktykami somatycznymi, który potrwa do 5 lutego. Wydarzenia realizowane są w ramach projektu Centralna Scena Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Performatywną odsłonę wystawy poprowadzą: Eva Klimáčková, Paweł Kubiak, Klara Łucznik, Ksenia Opria, Filip Wencki i Łukasz Wójcicki. Towarzyszyć jej będzie muzyka Katarzyny Tekielskiej.

Program  wieczoru obejmuje następujące części:

18.00 Otwarcie wystawy dla zwiedzających
19.00 Działania performatywne
20.00 Dżem z muzyką na żywo

Kontakt to coś, co można robić w trakcie przeżywania doświadczenia.

Steve Paxton

Kto mógłby sobie wyobrazić, że „jednorazowa” seria spektakli, stworzonych przez Steve’a Paxtona w przestrzeni galerii na dolnym Manhattanie w lipcowym upale, rozprzestrzeni się na tak wiele miejsc związanych ze sztuką, od małych pracowni po szkoły i przestrzenie teatralne, tworząc nową formę tańca – improwizację kontaktową. Był to ruch społeczny, radykalnie nowe podejście do choreografii i performansu, edukacji tanecznej, nowa definicja tego, kto może tańczyć, biuletyn, który zacieśniał więzi praktyków, czasopismo, które dokumentowało rozwój i ewolucję improwizacji kontaktowej. W ramach ruchu przeprowadzano badania nad ruchem i performansem, wprowadzano nowe formaty nauczania i uczenia się, promowano radykalne podejście do integracyjnej praktyki tanecznej i performansu. Obecnie improwizacja kontaktowa stanowi inspirację do budowania wspólnot społecznych, pracy z traumą i rozwiązywania problemów społecznych.

50 lat po jej stworzeniu, improwizację kontaktową praktykuje się na całym świecie, wciąż inspirując i angażując nowe osoby. Praktycy improwizacji kontaktowej nadal tworzą, adaptują i improwizują w odpowiedzi na aktualne wyzwania w świecie tańca i w społeczeństwie. Wystawa rzuca światło na wczesne lata praktyki, skupiając się na ziarnach zasianych przez Steve’a Paxtona i jego współpracowników oraz mapuje rozprzestrzenianie się, rozwój praktyki i powstawanie nowych gałęzi. Jakie owoce wyda improwizacja kontaktowa w najbliższej przyszłości?

Realizatorzy:

Kuratorka wystawy: Colleen Bartley
Projektantka graficzna: Weronika Kocewiak
Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja IV
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
Kuratorka: Klara Łucznik

Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa

Wstęp wolny na wystawę, wymagana rejestracja poprzez formularz dostępny na stronie: https://forms.gle/cB2uuGmW4Sbq18NJ7

Więcej na temat Dżemu Zimowego: https://www.mik.waw.pl/2-5-lutego-warszawa-dzem-zimowy-dni-i-wieczory-z-kontakt-improwizacja-centralna-scena-tanca/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close