Wersja do druku

Udostępnij

Dziś o godz. 19.00 Fundacja Ciało/Umysł zaprasza do Teatru Lalka na spektakl dla dzieci w wieku 4+ Joseph_Kids, który zostanie pokazany w ramach projektu Performing Europe 2020: sezon 3. Mądry i zabawny. Intrygujący i wciągający. Interdyscyplinarny spektakl z użyciem nowoczesnych technologii. Efekty komputerowe tworzone są na żywo przez artystę. Będzie to drugi pokaz, pierwszy odbył się o godz. 11.00. Natomiast 3 lipca o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski pod szyldem CollettivO CineticO wystąpi Francesca Pennini z przedstawieniem 10 Miniballetti. W serii mini-baletów artystka bada nieskończone możliwości ciała poddanego rygorystycznej geometrii i wznosi je na wyżyny charyzmatycznej poezji i tańca.

 

O spektaklach:

 

Joseph_Kids

 

Główni bohaterowie to tytułowy Joseph i jego laptop. Artysta pojawia się na pustej scenie, na której stoi jedynie skromny MacBook. Włącza kamerkę wideo i można powiedzieć, że zaczyna bawić się przed nią. Obraz z kamerki transmitowany jest na duży ekran. Skromna scenografia i jeden aktor na pierwszy rzut oka nie zwiastują tego, że za chwilę naszym oczom ukaże się fantastyczny, kolorowy świat. Tymczasem performer odgrywa różne role, wykorzystuje ikony pop-kultury, zabawia publiczność niczym uliczny clown. Oglądający jednocześnie widzą artystyczny efekt na dużym ekranie oraz „jak to się robi”.  Z biegiem czasu efekty wideo coraz bardziej deformują rzeczywistość i świat transmitowany z kamery staje się ważniejszy, bardziej dominujący i bardziej wciągający od człowieka, który go kreuje. Jedne obrazy są śmieszne, inne magicznie piękne, ale wszystkie razem pokazują, jak bardzo rzeczywistość może różnić się od tego, co możemy oglądać w sieci i na monitorach naszych komputerów.

Pierwsza część spektaklu szybko mija. W drugiej artysta zaprasza młodych widzów na scenę, by wspólnie z nim pobawili się programem komputerowym i teraz wszyscy razem kreują nową rzeczywistość. Są jednocześnie tu i teraz, i tam, w wirtualnej rzeczywistości.

 

A który świat jest prawdziwszy? Zapytajcie swoje dzieci po spektaklu! Ta rozmowa może się stać równie ważnym wydarzeniem rodzinnym tego dnia…

 

Alessandro Sciarroni kilkakrotnie był gościem Ciało/Umysł, ostatnio w 2017 roku ze spektaklem Aurora. Nagrodzony „teatralnym Oskarem” i Złotymi Lwami w Wenecji. Spektakl prezentowany w Teatrze Lalka to jego najnowsze dzieło, będące przepracowaną wersją pierwszego solo artysty z 2011 roku pt. Joseph. Dopisek Kids wskazuje na nowego odbiorcę.

 

Autor: Alessandro Sciarroni
Wykonanie: Michele Di Stefano i Marco

czas trwania: 60 min

spektakl bez słów + wspólna zabawa na scenie

 

Alessandro Sciarroni to włoski artysta aktywny na polu sztuk performatywnych, który od 10 lat robi furorę na festiwalach tańca, w teatrach, muzeach, galeriach sztuki oraz w niestandardowych przestrzeniach. Jego prace wykraczają poza tradycyjne definicje gatunku. Począwszy od konceptualnego matrixu a’la Duchamp, przez bardziej ustrukturyzowane ramy teatralne, wykorzystanie technik tańca aż po cyrk i sport. Każde jego dzieło to głęboko przemyślana perełka, wyróżniająca się żelazną logiką, spójnością i przejrzystością. Artysta lubi obnażać obsesje, lęki i słabości performansu poprzez powtarzanie pewnych praktyk do granic wytrzymałości fizycznej, przygląda się różnym wymiarom czasu i eksploruje zależności między publicznością a wykonawcami.

 

Jego prace podróżują po całym świecie. Były wystawiane w Europie, obu Amerykach, na Bliskim Wchodzie i w Azji. Warto zaznaczyć jego obecność na Biennale Tańca w Lyonie, Kunstenfestivaldesarts w Brukseli, wiedeńskim ImPulsTanz Festival, Biennale Tańca w Wenecji, paryskich festiwalach d’Automne oraz Séquence Danse w #104, włoskim Centrale Fies, na Abu Dhabi Art Fair, Crossing The Line Festival w Nowym Jorku, hongkońskim Art Fair Festvial, amsterdamskim Juli Dans Festival oraz TBA Festival w Portland. Wystawiał swoje prace w Centrum Pompidou w Paryżu, The Walker Art Center w Minneapolis i MAXXI Museum w Rzymie. Alessandro Sciarroni jest stowarzyszonym artystą CENTQUATRE-Paris i jest wspierany przez APAP- Performing Europe 2020.

 

Jego spektakle są produkowane przez Teatro Stabile delle Marche we współpracy z różnymi partnerami międzynarodowymi takimi jak Centrale Fies, Comune di Bassano del Grappa – Centro per la Scena Contemporanea, Amat, la Biennale de la danse – Maison de la Danse de Lyon, La Biennale di Venezia, Mercat de les Flors – Graner (Barcelona) oraz Corpoceleste_CC00#, niezależnym stowarzyszeniem prowadzonym przez samego artystę.

 

W ciągu przeszło 10 lat swojej kariery w świecie performansu był wielokrotnie nagradzany:

2019 – Złote Lwy w Wenecji
2017 – Europejska Nagroda Teatralna Nowe Rzeczywistości Teatralne

2013 – Rete Critica Award

2013 – Marte Award

2012 i 2013 – Najlepsze wykonanie – Puf Festival de Pola (Chorwacja)

2012 – Najlepszy wschodzący artysta wg magazynu „Danza & Danza”

2008 – Nagroda Nuove Sensibilità

 10 Miniballett

Zależności pomiędzy siłą a ulotnością, choreografią a tańcem, teraźniejszością a przeszłością, widownią a sceną – to wszystko znajdziemy w wielokrotnie nagradzanym spektaklu inspirowanym notatnikiem Pennini z dzieciństwa, w którym opisała kilkanaście nigdy wcześniej niezrealizowanych choreografii swojego autorstwa. Zwinność akrobatki, humor i lekkość formy porywają widzów.

 

Uwaga alergicy! W spektaklu wykorzystywane jest pierze.

 

reżyseria, choreografia, taniec: Francesca Pennini
dramaturgia, światło: Angelo Pedroni
asystent: Carmine Parise

czas trwania: 50 min

 

spektakl w języku angielskim, zawiera sceny nagości
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

 

CollettivO CineticO to eksperymentalna grupa artystyczna założona w 2007 roku przez choreografkę Francescę Pennini i dramaturga Angelo Pedroni. Skupia przeszło 50 reprezentantów różnych dyscyplin sztuki i środowisk. Członkowie kolektywu w swoich pracach krzyżują gatunki, poruszając się pomiędzy tańcem, teatrem i sztukami wizualnymi. Zmiana reguł gry performatywnej, podważanie relacji z widzem oraz żelazny rygor przy jednoczesnym zachowaniu dystansu i ironii to wizytówka tych artystów. Ich metody pracy pozawalają działać w różnych przestrzeniach i na różnych poziomach – od desek teatru przez zakamarki miasta, świat wirtualny aż po realizację misji mimetycznych w życiu codziennym. CollettivO CineticO rezyduje w Teatro Comunale Claudio Abbado w Ferrarze i należy do międzynarodowego networku APAP. Do tej pory grupa stworzyła 37 produkcji, zdobywając wiele nagród: Giovani Danza’Autori Prize (2008), Rete Critica Award dla najlepszego włoskiego artysty (2014), Jurislav Korenić Award dla najlepszego reżysera młodego teatru (2014), Danza&Danza Prize dla najlepszego choreografa i wykonawcy (2015), nominacja UBU dla najlepszego wykonawcy poniżej 35. roku życia, MESS Prize (2016) na BE Festival w Birmingham, Hystrio Iceberg Award (2016), Nagroda Stowarzyszenia Krytyków ANCT 2016. Prace kolektywu były prezentowane w Austrii, Belgii, Bośni, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, na Tajwanie oraz transmitowane na żywo w USA i Korei.

 

Francesca Pennini

[z d.Ferrara, ur. 1984] zaczynała jako gimnastyczka, a następnie poświęciła się tańcowi współczesnemu. Studiowała taniec w Balletto di Toscana (Florencja) oraz w Laban Centre (Londyn), gdzie zgłębiała różne techniki ruchu, od butoh przez free diving, sztuki walki aż po disco dance. Jako niezależna tancerka występowała z zespołem Sasha Waltz & Guests. Obecnie prowadzi wykłady i seminaria w muzeach, centrach sztuki i na uniwersytetach (m.in. Biennale College of Venice, MAXXI Museum Rome), gdzie wykłada autorską technikę pracy choreograficznej. Inspiruje się wszelkimi formami performatywnymi – od konkursów i parad, po gry językowe i komputerowe. Dzięki projektom z udziałem młodzieży, wraz ze współzałożycielem CollettivO CineticO, Angelo Pedronim, stworzyli coś na kształt szkoły dla nastolatków, w której konstruktywna i pogłębiona praca twórcza pozwala przekuć kryzys dojrzewania w fascynującą przygodę. O pracach Franceski mówi się, że balansują na granicy matematyki i poezji gestu.

 

Bilety: 20-25 zł

 

***

 

Performing Europe sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019

 

Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, taniecPolska.pl, Notesna6tygodni, E-teatr,pl

 

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa ora

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close