Wersja do druku

Udostępnij

Art Stations Foundation w Poznaniu i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zapraszają na dwa pokazy projektu moving the mirror Petera Pleyera, realizowanego w ramach kuratorskiego programu rezydencji artystycznych A-I-R Laboratory (CSW). Prezentacje odbędą się w Budynku Laboratorium CSW w czwartek 24 listopada oraz w sobotę 26 listopada. Projekt tematyzuje relacje polsko-niemieckiej sceny artystycznej po transformacji ustrojowej. Skupia się na obecnych i historycznych procesach wymiany między oboma krajami w polu eksperymentalnej choreografii.

 

Skąd bierze się energia, która napędza polskich i niemieckich choreografów/ki, którzy/re stale inicjują utopijne i zaangażowane politycznie projekty, redefiniując zastałe struktury? Z niemieckiej perspektywy dynamika warszawskiej sceny performatywnej przypomina optymizm z czasu upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec, który tam jednak wydaje się powoli zanikać.

moving the mirror przygląda się zmianom zachodzącym w obszarze tańca współczesnego, w szczególności w odniesieniu do postępujących od lat 90. XX w. procesów demokratyzacyjnych i wciąż intensyfikującej się relacji między Polską a Niemcami.

 

Od połowy lat 90. Peter Pleyer aktywnie uczestniczy w rozwoju tańca współczesnego w Polsce jako tancerz i pedagog. Przez te wszystkie lata był świadkiem zmian, jakie zaszły na polskiej scenie tanecznej: od autorytarnych struktur choreografii i tradycyjnych technik tanecznych po bardziej egalitarne i demokratyczne metody pracy, w których sposób tworzenia materiału i kompozycji, a także pytania o społeczno-kulturową tożsamość płciową i krytyka instytucji nadają nowego wymiaru sztuce choreografii. Pleyer łączy w swojej praktyce artystycznej zainteresowanie historią tańca i zmianami politycznymi oraz ekonomicznymi w Polsce i Niemczech. Stara się pokazać ich wzajemny wpływ i udowodnić, że choreografia może być traktowana jako odbicie przemian demokratycznych w Warszawie i Berlinie po 1989 roku.

 

dyrekcja artystyczna i choreografia: Peter Pleyer

taniec: Aleksanda Borys, Anna Nowicka, Paweł Sakowicz, Marysia Stokłosa, Oliver Connew, Ivan Ekemark, Caroline Alexander

dyrekcja artystyczna: Michiel Keuper

kuratorki: Joanna Leśnierowska (ASF), Agnieszka Sosnowska (CSW)

koordynacja: Joanna Manecka

koprodukcja: Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec, Poznań i Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa

 

Logo ASF (miniaturka)

 

LOGO CSW (miniaturka)

 

 

Logo AIR Laboratory (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close