13 grudnia o godz. 19.00 w TR Warszawa odbędzie się pokaz solowej pracy portugalskiej tancerki, choreografki i pisarki Diany Niepce. W tym spektaklu artystka przywołuje estetyki i języki różnych ciał tworzących historię tańca. Prezentacja jest częścią trzeciego modułu programu Pokaż język pod hasłem alternatywnej motoryki.

Wersja do druku

Udostępnij

W 2014 roku artystka doznała upadku z trapezu, który spowodował tetraplegię (paraliż czterokończynowy), co wpłynęło na głębokie przeformułowanie jej artystycznej tożsamości. Od tego czasu Diana jako tancerka i performerka poszukuje w swoich pracach nowych możliwości wyrazu, nowego języka, który wprowadza w ustanowione konwencje tańca ciało z niepełnosprawnością.

The other side of dance to 35-minutowe solo, w którym artystka  przywołuje historię tańca, jego różnych gatunków, zanurza się w przeszłość i rzuca wyzwanie swojemu ciału, które odwzorowuje różne, także nienormatywne reprezentacje.

Jak mówi:

Chcę poddawać archiwum tańca obserwacji, chcę zrozumieć hierarchię, która organizuje ciało w tańcu, zrozumieć tajemnicę ruchu. Jak dotrzeć do ukrytej strony historii tańca, w której ciało nie było na wykluczonej pozycji? Jak nienormatywne ciała odnajdywały w tańcu swoje miejsce?

Tancerce towarzyszą na scenie trzej „asystenci – wykonawcy” partnerujący jej w wymagającej, brutalnej podróży przez alternatywne archiwum tańca, w którym pojawiają się nawiązania do technik i poszukiwań takich tancerzy i tancerek jak: Bill Shannon, Claire Cunningham, David Toole, Neil Marcus, Michael Turinsky, Lisa Bufano, Raimund Hoghe, Artur Żmijewski. Ta swoista choreografia archiwum, której dokonuje Niepce w swoim intensywnym i radykalnym solo, pozwala wyłonić się nowemu ciału w tańcu i ustanawia jego miejsce na styku żywej materii i technologii.

Bilety:
bit.ly/3SPnqdp

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z artystką, którą poprowadzi Justyna Wielgus – reżyserka i kuratorka projektu Pokaż język. Rozmowa z tłumaczeniem na język polski i PJM.

Pokaż język to międzynarodowy program Centrum Sztuki Włączającej, którego celem jest pokazanie polskiej publiczności najlepszych i najbardziej ciekawych artystycznie przykładów europejskiej sztuki inkluzywnej. Główną ideą programu jest rozwijanie nowego języka sztuk performatywnych i teatru oraz otwieranie drzwi twórczości różnorodnych artystów i artystek, wnoszących w swoje prace nowe języki i estetyki: neuroróżnorodność, alternatywną motorykę, język migowy, czy poetycką audiodeskrypcję. Prace zaproszonych twórców i twórczyń wnoszą nową jakość i zmieniają myślenie o tym, jakie kryteria powinna spełniać sztuka. Program Pokaż język pokazuje rewolucję w teatrze i performansie, która odbywa się na świecie i której Polska już jest częścią. Partnerami programu są Akademia Teatralna w Warszawie i jej filia w Białystoku, a także norweska organizacja interart_s.
Więcej o projekcie: Pokaż język — Teatr 21

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close