Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę, 4 września 2016 roku, o godzinie 20.00 odbędzie się w Warszawie (Teatr Akt, ul. Łaziebna 9) pokaz nowej wersji spektaklu DYBUK. Sobowtór Sylwii Hanff (LimenButoh). Wydarzenie jest częścią IX Przeglądu Zjawisk Teatralnych „Czarna Offca”. DYBUK to nowa wersja – następny etap podróży – spektaklu, który powstał w ramach projektu artystyczno-badawczego Ślad Innego, zrealizowanego w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015. Projekt dotyczył związku tańca butoh z Teatrem Miłości i Śmierci Tadeusza Kantora, ujętego pod kontem koncepcji cielesności tancerza/performera jako obecności Innego/Obcego.

 

Od artystki:

Praca nad spektaklem Dybuk była dla mnie niezwykłą podróżą w czasie i poza czasem. Figura dybuka wyłoniła się niejako samoistnie i stała się centralną postacią, wokół której zorganizowany został performans. Tadeusz Kantor uważał, że Dybuk Szymona An-skiego oddaje istotę jego Teatru Śmierci, chociaż sam nigdy nie zrealizował tego dramatu w swoich przedstawieniach. Inspiracją dla mnie był dramat Dybuk Szymona An-skiego i jego duchowe, mistyczne znaczenie, oparte na prawdziwych wydarzeniach opowiadanie Hanny Krall pt. Dybuk oraz moje osobiste doświadczenia. Dybuk to dusza zmarłej osoby, która wchodzi w ciało żyjącego człowieka. Mistyka Pieśni nad pieśniami – zawarta w dramacie An-skiego – dookreśla horyzont rozumienia noszenia dybuka w sobie. W wielu kulturach jest ono rozumiane jako błogosławieństwo. Podobnego wyboru dokonuje także bohater opowiadania Hanny Krall. Potem pojawił się archetypowy wątek duchowego sobowtóra każdego człowieka, który rodzi się wraz z ciałem i żyje w ciele.

Butoh to taniec, którego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności, poszukiwanie tego, co autentyczne w ciele, tajemniczego piękna, otwarcie na kontakt z Jaźnią i jedność Kosmosu w jego wiecznym cyklu życia i śmierci. Butoh jest stanem jedności umysłu-ciała umożliwiającym subtelne odczuwanie wewnętrznego i zewnętrznego świata; to czyste doświadczenie zmieniających się stanów istnienia. W tańcu butoh każdy gest – powolny i wysublimowany, choć nie-doskonały, nie-dopełniony, gest zawieszony pomiędzy widzialnym i niewidzialnym, jak wiersz haiku, staje się wydarzeniem egzystencjalnym i próbą uchwycenia momentu zjawiskowej ulotności, odsyłając jednocześnie do ukrytego bezmiaru niezjawiskowej Pustki.

Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butoh w Polsce. Uczyła się u największych mistrzów butoh (Ko Murobushi, Daisuke Yashimoto, Carlotta Ikeda, Yoshito Ohno oraz Atsushi Takenouchi, Tadashi Endo, Ken Mai, Kan Katsura i inni); performerka teatru fizycznego, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka jogi i medytacji; tańca współczesnego i orientalnego uczyła się na wielu międzynarodowych festiwalach i warsztatach tańca w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii; brała udział w międzynarodowych projektach tanecznych; była aktorka zespołu Warszawskiego Teatru Pantomimy, 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie; współpracuje z teatrami fizycznymi i eksperymentalnymi; mgr filozofii UW; menadżerka kultury – od wielu lat organizuje wydarzenia butoh; od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i medytacji w ruchu. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh. Stworzyła kilkanaście autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Została opisana w książce Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy butoh Magdaleny Zamorskiej i The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland Jadwigi Majewskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.limenbutoh.net

FB https://www.facebook.com/limenbutoh

 

Na spektakle wstęp wolny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: czarnaoffca@teatrakt.pl


UWAGA! Organizatorzy proszą o punktualne przybycie. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę.

 

Dojazd autobusami 102,135,523
i koleją / Olszynka Grochowska /
dojście od pętli i stacji Olszynka Grochowska 700 metrów

 

Strona przeglądu: http://czarnaoffca.manifo.com/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close