9 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 w Centrum Promocji Kultury w Warszawie odbędzie się polska premiera spektaklu LUXA Agaty Życzkowskiej, powstałego we współpracy choreograficznej z Kariną Szutko. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl LUXA to próba dotknięcia tematu luksusu w kontekście relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea zmierzenia się z naszą tożsamością poprzez masowe pragnienia i dążenia człowieka. W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących szczególnie kobiece atrybuty, jak torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi lub drogie, ekskluzywne kosmetyki. Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni – kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny. Ale w  kontekście klimatycznym i społecznym, szczególnie w przyszłości, może stać się tym także woda pitna, która w wielu krajach już dziś jest nazywana niebieskim złotem – „blue gold”. Ale także mogą to być ziarna kakao, które kiedyś były cenniejsze niż złoto, a dziś z roku na rok zyskują na wartości. Luksus ma wiele oblicz.
Luksus to dobra materialne trudno dostępne dla przeciętnego człowieka.
Luksus to drogie usługi, o których marzymy.
Luksus to przyjemność, której czasem doświadczamy.

Realizatorzy:

Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Karina Szutko
Teksty i wykonanie: Agata Życzkowska / Karina Szutko
Reżyseria, dramaturgia, kostiumy, projekcje wideo, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska

Wstęp wolny / rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

Projekt realizowany w ramach Stypendium Artystycznego m.st.  Warszawy 2023.

Spektakl wybrany do preselekcji w ramach Polskiej Platformy Tańca 2024.

Partnerzy: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Arbeit und Leben DGB/VHS NRW e.V. / Viral Visions / Erasmus+

Spektakl LUXA miał pierwszy publiczny pokaz – premierę zagraniczną w Düsseldorfie 24 maja 2023 roku.

Wydarzenie Facebook: https://www.facebook.com/events/1559217254814954

Na zdjęciu: Agata Życzkowska i Karina Szutko w spektaklu "Luxa". Fot. Marta Ankiersztejn

Na zdjęciu: Agata Życzkowska i Karina Szutko w spektaklu "Luxa". Fot. Marta Ankiersztejn

Na zdjęciu: Agata Życzkowska w spektaklu "Luxa". Fot. Marta Ankiersztejn

Na zdjęciu: Agata Życzkowska i Karina Szutko w spektaklu "Luxa". Fot. Marta Ankiersztejn

Na zdjęciu: Karina Szutko w spektaklu "Luxa". Fot. Marta Ankiersztejn

Na zdjęciu: Agata Życzkowska i Karina Szutko w spektaklu "Luxa". Fot. Marta Ankiersztejn

Na zdjęciu: Karina Szutko w spektaklu "Luxa". Fot. Marta Ankiersztejn

O artystkach:

Agata Życzkowska – choreografka, performerka, aktorka, menadżerka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów z zakresu dyplomacji kulturalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021). Edukację taneczną zdobywała pod okiem takich twórców, jak: Nadia Kevan, Ray Chung, Maria Marta Colusi, Natalia Iwaniec, Anna Godowska, Silje Solheim Johnsen, Weronika Pelczyńska, Michal Sayfan, Michael Getman, Lina do Carmo, Thomas Leabhart, Claire Heggen, Yves Marc, Akira Matsui, Iben Nagel Rasmussen, Eugenio Barba, Abani Biswas:Milon Mela; Jairo Cuesta, James Sloviak, Bruce Myers, Toshi Tsuchitori, Raúl Iaiza. Brała udział w projektach Fundacji Ciało/Umysł: była koordynatorką Festiwalu Ciało/Umysł (2012-2013) oraz współproducentką i reżyserką castingu obsady, a także performerką w spektaklu The SHOW MUST GO ON chor. Jérôme Bel (2011). Brała udział w projekcie Family Affair kolektywu ZimmerFrei (2015), zrealizowała autorski film w ramach projektu 21 artystów na 21 wiek (2020) oraz performans Don’t Stop Me Now (2021). Założycielka i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’ (2009) oraz kolektywu HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizowała kilkanaście spektakli tanecznych m.in. frau / mujer/ femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers, Darklena, Insta Show, Axiom of Choice, Extinction: REplay, SOLARPUNK. Otrzymała stypendia w programie Mobilni w Kulturze w 2020 i 2021 roku oraz stypendium artystyczne Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2023. Otrzymała nagrodę za spektakl Absolutely Fabulous Dancers na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz nagrodę za spektakl Axiom of Choice na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). Jej spektakle są prezentowane na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. Mandala Performance Festival we Wrocławiu, Festiwale Kalejdoskop w Białymstoku, Festival Localize w Poczdamie (Niemcy), Danses-Cités w Carcassonne (Francja), Festival Dissidansa w Palermo (Sycylia), Festival Lekuz Leku w Bilbao (Hiszpania-Kraj Basków).

Więcej:
https://www.instagram.com/agata_zyczkowska/

http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/art_agata-zyczkowska/

Karina Szutko – tancerka, choreografka. Studentka Wydziału Kulturozawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła w czterech programach Erasmus+ „Dance Highways”, „Viral Visions – deconstructing art immunity”, Innovative Tools For Dance Teachers (In.To.Da.Te.) oraz „Contemporary Dance for Sustainability and Inclusion-CODASI”. Ponadto edukację taneczną zdobywała biorąc udział w warsztatach tańca współczesnego, które prowadziły Weronika Pelczyńska, Karolina Bartoń, Julia Adamczyk, Kamila Kwietniewska, Maria Colusi, Silje Solheim Johansen. Brała udział w projekcie Familly Affair włoskiego kolektywu ZimmerFrei w ramach Warszawskiej Sceny Tańca prowadzonej przez Fundację Ciało/Umysł (2015). Uczestniczy w regularnych zajęciach zespołu New Folk, który prowadzi Anna Gilla-Małuj. W latach 2010–2022 była członkinią formacji tańca towarzyskiego MBB z Warszawy: jest mistrzynią Europy w kategorii Carribean Show (Lyon 2017), mistrzynią świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019) i mistrzynią Polski w Krajowych Mistrzostwach IDO (Ossa 2020 i Raszyn 2021). Dwukrotnie zdobyła pierwszą nagrodę w konkursach tańca współczesnego i jazz/modern Solove 2020 i Solove 2021 w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Od 2018 roku współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers. Brała udział w spektaklu Insta Show (2018) w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz i reżyserii Agaty Życzkowskiej, który był wybrany do programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla tańca 2019”. Była uczestniczką warsztatów „Podaj dalej taniec”, które prowadzili Dawid Żakowski, Ewelina Sobieraj i Agata Życzkowska (2019). Zrealizowała wspólnie z Agatą Życzkowską muzykę do spektaklu EXTINCTION w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers (2021). W 2022 roku wzięła udział w nowej wersji spektaklu Extinction: REplay, a w 2023 w spektaklach Solarpunk i LUXA. Jest autorką logo HOTELOKO movement makers i logo do projektu Viral Visions.

https://www.instagram.com/karin.shot.art/

Więcej o kolektywie HOTELOKO movement makers: https://www.facebook.com/hoteloko


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close