Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 25-26 września (piątek-sobota) o godz. 20.00 Komuna//Warszawa (ul. Lubelska 30/32) zaprasza na premierowe pokazy spektaklu When they travel at the speed of light, ALONG the light…w choreografii Hygina Delimata i Sonii Borkowicz
z wykonywanymi na żywo kompozycjami Mariny Poleukhiny i Alexandra Chernyshkova.  To połączenie tańca i muzyki współczesnej, w którym odnajdujemy fascynacje kinem science fiction i współczesną fizyką. Spektakl jest częścią projektu Studio otwarte – prezentacji prac performatywnych debiutantów oraz twórców najmłodszego pokolenia. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

O spektaklu:

 

„W przeszłości ludzie marzyli o tym, aby móc latać. Naszym marzeniem jest podróż do innej galaktyki. When they travel at the speed of light, ALONG the light” to wielowymiarowe doświadczenie kosmiczne… Naszą domeną twórczą jest przenikanie dziedzin. Inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia pracy było spektrum kina science fiction, futuryzm i współczesna fizyka” – opowiada międzynarodowa grupa młodych twórców, na co dzień pracująca w Austrii. W konsekwencji czwórka wszechstronnych artystów tworzy formę performatywną z pogranicza tańca współczesnego, koncertu muzyki współczesnej i spektaklu światła. Główną rolę grają tu przede wszystkim surrealistyczne relacje ciał i ich cieni, oraz przestrzenie dźwiękowe tworzone za pomocą futurystycznych instrumentów.

 

Uwaga! Podczas spektaklu użyte zostanie światło stroboskopowe.

 

Twórcy:

Sonia Borkowicz
Alexander Chernyshkov
Hygin Delimat
Marina Poleukhina

 

 

O twórcach:

 

Hygin Delimat jest performerem i tancerzem aktywnym głównie na terenie Europy Środkowej. Skończył studia magisterskie na kierunkach Movement Research (Tańca Współczesnego) oraz Pedagogiki Tańca na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. W 2013 roku znalazł się w gronie stypendystów programu danceWEB. Jako tancerz pracował między innymi dla Elio Gervasiego, Georga Blaschkego, Williego Dornera, Liv O’Donoghue, Johanny Roggan czy Roberta Clarka.

Od 2011 roku tworzy własne prace choreograficzne. Był uczestnikiem rezydencji artystycznych w wielu miejscach Europy, gdzie także prezentował swoje spektakle (między innymi: Klub Żak Gdańsk, Derida Dance Center Sofia, Michael Douglas Collective Kolonia, RedSapata Tanzfabrik Linz, Butoh Festival Dublin, Monotanc Fesztival Budapeszt, ProART Brno). Guest choreographer dla AURA Dance Theatre. Współpracuje z wieloma artystami z dziedzin, takich jak współczesna kompozycja, sztuki wizualne, czy nowe media. W choreografii czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji (breakdance, hip-hop, muzyka elektroniczna) oraz praktyk somatycznych (joga, Feldenkrais). Jego metodologia pracy opiera się na głębokim studium ruchowym oraz tworzeniu i realizacji autorskich praktyk artystycznych.

 

Sonia Borkowicz urodziła się w 1993 roku. Od 2013 studiuje taniec współczesny na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. Jako tancerka i performerka współpracowała z takimi choreografami jak Isabelle Schad, Rose Breuss, Yumiko Yoshioka, Joanna Leśnierowska. Występowała na festiwalach Ex…it! (Niemcy), Dancing Poznań, Festiwal Malta (Polska), Front@9 (Słowenia). Sonia Borkowicz jest także managerem kultury i kuratorem wydarzeń artystycznych. Jest również członkiem założycielem wydarzenia artystycznego Body/Sound/Space (Linz).

 

Alexander Chernyshkov jest kompozytorem, performerem i improwizatorem. Ukończył wydział kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Uczył się pod prowadzeniem Chayi Czernowin, Karlheinz Essl oraz Klemensa Gadenstättera. Jego kompozycje były wystawiane podczas wielu festiwali (Wien Modern w 2008, Donaueschingen Musiktage-Off-Programm, Platforma, Moskwa; Unsafe Sounds, Wiedeń;, Izlog Suvremennog Zvuka, Zagrzeb; oraz przez znane ensembles muzyki współczesnej (musikFabrik, Nikel, Phace, MCME /Moscow Contemporary Music Ensemble). Współpracował z muzykami takimi jak: Natalia Pschenitschinikowa, Carl Rosman, Vincent Daoud. Jako performer i improwizator, wraz z Mariną Poleukhiną, założył eksperymentujący duet „O I O”. Wydał kilka albumów przy współpracy z wytwórniami „PanYrosas” i „TOPOT”. Jest regularnym gościem na festiwalach muzyki improwizowanej: Multiversal (Berlin-Kopenhaga), Velak (Wiedeń), TurnTheCorner (Wiedeń). W swojej praktyce eksperymentuje i buduje instrumenty pochodzenia stricte akustycznego/mechanicznego. Na przykład używając długich rur, aby transformować instrumenty dęte, lub silników, przetworników i elektromagnesów, jako elementów wibrujących.

Marina Poleukhina jest kompozytorką, performerką i improwizatorką. Ukończyła Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie pod prowadzeniem Vladimira Tarnopolskiego.   Od 2015 studiuje prowadzona przez Klemensa Gadenstättera na Kunstuniversität w Graz. Uczestniczy w wielu festiwalach takich jak Platforma (Moskwa), Gaudeamus Muziek Week (Utrecht), Multiversal (Berlin, Kopenhaga), Path Festival (Werona), Pilot: Soundkarte (Berlin), Velak (Wiedeń), Strenge Kammer w Porgy and Bess (Wiedeń), Echoraum (Wiedeń). Grała wraz z Matthiasem Bauerem, Aleksandrem Chernyshkovem (duo „O I O”), Dario Fariello, Kirillem Shirokovem (duo [t]), Hilary Jeffrey, Vladimirem Gorlinskym, Hannesem Dufek. Wydała dwa albumy: Puinen Neon Itku oraz Songs about trees. Jej muzyka jest grana przez ensemble: MCME (Moscow contemporary music ensemble), Nostri Temporis, NoName, Vertixe Sonora Ensemble, Pro Arte, Looptail, Zwerm E-Guitarquartet oraz muzyków takich jak: Pete Harden, Susanna Borsch, Alexandra Topalidi, Ivan Bushuev.

 

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

 

Logo łączone M.st. Warszawa (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close